Tulipany - nietypowe kwiaty.

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
krzyzaku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2011, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Tulipany - nietypowe kwiaty.

Post »

Witam!
Od wielu lat uprawiam amatorsko tulipany. W moim ogrodzie przez pewien okres pojawiało się wiele odmian (kupowane) i mieszały się one ze sobą. Ostatnio zaobserwowałem tulipany o nietypowych kwiatach.

Płatki kwiatu mają kolor zielony, nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to że... mają budowę podobną do liścia. Mają podobną twardość, grubość, unerwienie do liści. Zmiany te obejmują szczególnie zewnętrzne płatki, jednak można je, w mniejszym stopniu zaobserować je na płatkach wewnętrznych. To zjawisko występuje u mnie już drugi rok. Więcej można zobaczyć na zdęciach poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I jeszcze jedna niewielka zmiana. Chodzi mi o zabarwienie liścia znajdującego się na łodydze pod pąkiem.

Obrazek

Interesuje mnie czy takie zmiany są powszechne? Czy akurat mam coś niezwykłego w ogródku?
x_p-r
200p
200p
Posty: 302
Od: 25 maja 2010, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany - nietypowe kwiaty.

Post »

Wszystko wskazuje na chorobę fitoplazmatyczną tych tulipanów,niestety. Typowymi objawami są : degeneracja liści polegająca na ich zmianie w twory liściopodobne,nierówne płatki często zrośnięte z pylnikami,pogrubienie pędu kwiatowego w górnej części i wykształcanie w tej części liścia-płatka częściowo wybarwionego.Ten ostatni objaw najbardziej chyba widoczny tutaj.
Z tego co ja wiem pozostaje tylko selekcja negatywna,czyli wykopywanie i niszczenie zarażonych cebul.
Pozdrawiam,Piotr
krzyzaku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 maja 2011, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tulipany - nietypowe kwiaty.

Post »

W tamtym roku tulipan, który miał tą chorobę wyglądał bardzo oryginalnie, ładnie :D Więc może bardziej oddziele te tulipany od reszty, a nie będę na razie niszczył. Na początku nie myślałem o chorobie, bo rośliny tą zmiane dziedziczyły. Myślałem, że to zamina genetyczna, bo wiele na to wskazywało...
A jakieś większe informacje o tej chorobie? Przyczyny? Skutki? Rozprzestrzenia się? Bo nie moge nic wygooglać.
x_p-r
200p
200p
Posty: 302
Od: 25 maja 2010, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany - nietypowe kwiaty.

Post »

Niesamowicie wybarwione tulipany to zachwyt i problem ogrodników tak gdzieś od roku 1634 tj. początki tulipanomanii, czyli nic nowego :-) . U siebie w ogrodzie robię zdjęcia ?odmieńcom? i jednak niszczę . Straciłem bezpowrotnie 2-3 ciekawe, niepowtarzalne odmiany i teraz raczej pilnuję pozostałych. Tylko to co im się przytrafiło to był TBV ,czyli wirus pstrości tulipana , o fitoplazmach , póki co odpukać :) , wiem tyle co przeczytałem a nie doświadczyłem.
Jedyne znane mi dostępne informacje pochodzą z artykułu Pani Małgorzaty Kołaczyńskiej-Janickiej , Hasło Ogrodnicze nr 2 i 3 . Poniżej streszczenie artykułu .
Choroby tulipanów wywoływane przez fitoplazmy obserwowano od kilkudziesięciu lat, jednakże ze względu na brak wiedzy na temat tych sprawców uznawano je najpierw za choroby wirusowe, wirozopodobne lub fizjologiczne. W ostatnim dziesięcioleciu dzięki wykorzystaniu w diagnostyce metod molekularnych wykryto i zidentyfikowano dziesiątki fitoplazm, a przez to ustalono przyczynę chorób, które stały się w ostatnich latach problemem w uprawie tulipanów i wielu innych ozdobnych roślin cebulowych.
Dotychczas znana jest jedna wiarygodna, a równocześnie szybka metoda wykrywania i identyfikacji fitoplazm ? laboratoryjna analiza PCR-RFLP oparta na analizie kwasów nukleinowych. Wykonywana jest ona usługowo w ISK w Skierniewicach.
Fitoplazmy przenoszone są przez skoczki i miodówki ? organizmy ciepłolubne. Fitoplazmy to najmniejsze patogeniczne organizmy królestwa Procayrota, które zasiedlając tkankę przewodzącą ? łyko ? wywołują różnorodne zaburzenia we wzroście i rozwoju roślin.
Występowaniu objawów chorobowych sprzyja przede wszystkim długotrwałe przechowywanie cebul, zbyt wysoka temperatura, silne nasłonecznienie, a także niedobór światła w trakcie uprawy np. jesiennej pod osłonami. Ograniczaniu strat sprzyja selekcja negatywna, polegająca na wyeliminowaniu porażonych cebul przez ich zniszczenie. Trudność polega tu na tym, że rośliny porażone przez fitoplazmy mogą okresowo nie wykazywać objawów chorobowych, a bywa też tak, że choroba ma charakter przejściowy i mylne uznawana jest za nieinfekcyjną. Ze względu na brak metod bezpośredniego zwalczania oraz możliwość przechodzenia roślin w stan pozornego wyzdrowienia, walka z fitoplazmami polega na profilaktyce. Należy więc zaniechać rozmnażania i uprawy roślin z objawami porażenia, a także roślin o nieznanej zdrowotności. Trzeba zapewnić optymalne warunki uprawy oraz chronić rośliny przed szkodnikami, zwłaszcza skoczkami, które są naturalnymi wektorami fitoplazm oraz nie dopuszczać do wysokiego stężenia soli w podłożu.

Pozdrawiam,Piotr
kik1976
50p
50p
Posty: 86
Od: 28 maja 2011, o 16:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tulipany - nietypowe kwiaty.

Post »

Od przyszlego roku, tzn od wiosny, zamierzam posadzic tulipany, wlasnei takie nietypowe. Zastanawiam sie czy mozna je umiescic w tej samej donicy co mieczyki?.
Awatar użytkownika
sangwinaria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3545
Od: 9 lip 2011, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Tulipany - nietypowe kwiaty.

Post »

Mam zmartwienie wielkie 90 % moich tulipanów w tym roku zgniło !!
Pewnie ziemia gliniasta dała im popalić i dużo deszczu :cry:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”