Lilie - uprawa Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jestem amatorem,na rynku nie ma moich cebul.Co parę lat sprzedaje nadwyżki,w bardzo malych ilościach.
Najlepiej przed zakupem wybierać z jakiegoś katalogu.Jeśli wykwitnięty kwiat zgodny
jest z opisem,to można przypuszczać,że to to co miało być.Oczywiście trzeba odwiedzać wystawy,ogrody innych liliarzy,zapisać się do klubu.
Zawsze możesz zanotować: czerwona 1a x zółty brushmark 1b.I za dwa lata
obserwować do kogo dzieci podobne.W raki sposób możesz planować hodowlę,
np masz wysoką zdrową turbanową,a le kolor nizdecydowany.Zapylasz pyłkiem ładnie
zabarwionej i czekasz które z dzieci będzie wysokie,zdrowe i z ładnym kolorem.
I taka zabawa nigdy nie ma końca.Robię co rok ok 300 krzyżówek,uzyskuję nasiona z ok setki.Jeśli połowa z tego wzejdzie,to nieźle.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Jak na amatora , to masz naprawdę ogromny zasób wiedzy , tylko pogratulować i życzyć sukcesów :!: :wit
Gryzie mnie jeszcze jeden problem , różnica w nazewnictwie botanicznym i handlowym . Na rynku też spotkałem nazwy jedne i drugie :!: :( Czy jest jakiś katalog lub strona poświęcona gatunkom i odmianom lilii :?:
pEtr
500p
500p
Posty: 573
Od: 18 cze 2008, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zach. Małopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Chciałbym w tym roku wykopać lilie. Od kilku lat zostawiałem je w ziemi, ale chciałbym trochę przeorganizować jesienią rabatę. W dodatku zaatakował je w tym roku jakiś grzyb, więc chciałbym je wymoczyć w kaptanie.

Mógłbym je wykopać teraz? Właśnie przez tą chorobę straciły już niemalże wszystkie liście. W kilku egzemplarzach zostały te najmniejsze przy kwiecie, ale myśle że cebule nie mają już z czego urosnąć...
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Przy każdej infekcji , grzybowej czy bakteryjnej konieczne jest natychmiastowe działanie . Lepiej zakłócić proces wegetacji niż ryzykować zniszczenie cebuli. Po kuracji posadź je z powrotem i będzie dobrze . Powodzenia :!: :D
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Zibi_41 pisze: Gryzie mnie jeszcze jeden problem , różnica w nazewnictwie botanicznym i handlowym . Na rynku też spotkałem nazwy jedne i drugie :!: :( Czy jest jakiś katalog lub strona poświęcona gatunkom i odmianom lilii :?:
Nazewnictwo botaniczne,to nazwy łacińskie,dotyczą gatunków lilii,np Lilium regale,L.pumilum,
L.speciosum L.henryi...
Nazwy handlowe to przeważnie nazwy odmianowe, Lilia orietalna Con Amore,Casablanca,Stargazer.
Azjatyckie Enchantment,Paprica,Destiny,Connecticut King- bardzo stare odmiany.
Trąbkowe-Pink Perfection,Golden Splendour,Mabel Violet itd
Niektóre firmy wysyłają papierowa katalogi,możesz też namierzyć w internecie.
http://www.lilynook.mb.ca/
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilie - uprawa

Post »

Ponieważ na tym forum widzę wielu znawców lilii chciałabym się upewnić w takiej sprawie: nakręcona przez Mirzana na rozmnażanie lilii postanowiłam w tym roku rozmnożyć lilię tygrysią double i zwykłą z cebulek powietrznych. U Mynetta pisze:"ułożyć w woreczkach foliowych w lodówce (3-5stC)należy chłodzić 2-3 tygodnie". Mam pytanie czy te cebulki mają być same w tych woreczkach czy w jakimś podłożu i jeśli mają być same to czy one nie zgniją, czy jakoś trzeba je wietrzyć. Zabieram się do tego pierwszy raz i stąd moje wątpliwości. Pozdrawiam
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Posadź cebulki od razu do ziemi,bez trzymania w lodówce.Niektóre mają już listek i małe korzonki.
Ukorzenią sie jescze przed zimą,za dwa lata wszystkie zakwitną.
Marysia II
200p
200p
Posty: 318
Od: 8 mar 2008, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Lilie - uprawa

Post »

Dziękuję za odpowiedż, to prostsze niż myślałam. pozdrawiam
Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
anet
50p
50p
Posty: 53
Od: 13 mar 2009, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

Czy ktoś z Was Drodzy forumowicze może mi odpowiedzieć kiedy mogę posadzić lilie o nazwie sorbona i rialto, teraz czy lepiej poczekac do wiosny.
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lilie - uprawa

Post »

Posadź teraz , bo do wiosny wyschną Ci na wiór.
Pozdrawiam,Małgorzata
anet
50p
50p
Posty: 53
Od: 13 mar 2009, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie - uprawa

Post »

A czy lilie nie zmarzną zimą, czytałam , że na zimę cebulki tych lilii sie wykopuje.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Lilie - uprawa

Post »

Anet , te lilie zimują w gruncie , ale ja okrywam ich miejsce agrowłókniną i zasypuję liśćmi . Z ich przechowaniem możesz mieć naprawdę duży problem .
Powodzenia :!: :wit
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lilie - uprawa

Post »

Zibi_41 pisze:Beatko , najlepiej zostaw je w spokoju , a gdy lilia zacznie obumierać posadź je z ich fragmentem łodygi w miejscu łatwym do pielęgnacji , ja nazywam taką grządkę w tunelu ochronką . Natura sama wie co robić dalej , od wiosny będą rosły . Niestety w pierwszym roku nie zakwitną , ale później :heja :heja :uszy
A ja nie mam tunelu - czy gdybym zrobiła ze starego okna taką skrzynkę na zimę to było by dobrze??? czy mogą przetrwać bez przykrycia? a może lepiej w domu na parapecie??? Proszę o dalsze rady- cebulki wyrosły na wszystkich cebulkach- to znaczy na 4 jakie mam.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”