Lilie - choroby i szkodniki

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Mirzan lilia usunięta - cebula gniła.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Do ogniska ją.
Awatar użytkownika
Iwcia&Patyrek
500p
500p
Posty: 770
Od: 5 sie 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

pomocy :!: :!: :!:

Dziś wziełam się za kopanie w ziemi, i odkopałam jedną z lili orientalnych.. Okaało się, że siedzą w niej, tzn, między łuskami małe robaczki, zwinięte przypominające małe ślimaczki....
Lilia wypuściła pęd i ogólnie nie wygląda najgorzej, ale chcę przepędzic te robaki, bo one ją zeżrą i to już wkrótce.... Co zrobic????
do szczęscia dużo nie potrzeba
Iwcia&Patyrek zapraszają
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Przypatrz się dokłanie,czy to przypadkiem nie są małe dżdżownice.Nieraz wyjadają nadgniłe łuski,oczyszczają to co martwe.
Awatar użytkownika
Iwcia&Patyrek
500p
500p
Posty: 770
Od: 5 sie 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Dziękuję mirzan. Pocieszyłeś mnie. To byłoby nieźle gdyby to były larwy dżdżownic, ale obawiam się jednak, że to coś innego. To takie malutkie, zwinięte w kłębek i nieruchome paskudztwo koloru białego-szarego... Jutro zrobię zdjęcia...
do szczęscia dużo nie potrzeba
Iwcia&Patyrek zapraszają
Awatar użytkownika
Iwcia&Patyrek
500p
500p
Posty: 770
Od: 5 sie 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

To nie dżdżownice. Dziś wyjełam cebulkę, rozdzieliłam kilka łusek i stwierdzam, że to jakieś miniaturowe skorupiaki.. To tak jakby małe muszelki ślimaczków dwumilimetrowych, między łuskami cebuli. Nawet zmusiłam się, żeby jednek rozgnieśc i rzeczywiście to są twarde skorupki.... Brrrrrr paskudztwo. Zdjęcie nie uchwyciło tych robaczków, bo są tak małe, ale w cebuli dostrzegłam wygryzione dziurku.. jednak..

Cebula powedrowała na odosobnioną rabatę, ale chciałbym wiedziec co to i czy da radę z tym walczyc, czy najlepiej od razu spalic..

Pozdrawiam
Iwona
do szczęscia dużo nie potrzeba
Iwcia&Patyrek zapraszają
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Też mi się zdarzyło spotkać ślimaki w cebuli lilii. Wypłucz mocnym strumieniem wody przed posadzeniem,może sie wyniosą.
Awatar użytkownika
ultraviolet
200p
200p
Posty: 310
Od: 1 kwie 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

mirzan pisze:Wypłucz mocnym strumieniem wody przed posadzeniem,może sie wyniosą.
a może pomogło by zaprawienie cebuli jakimś środkiem ochrony roślin ?
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Ja też "spotykałem" w wykopywanych cebulach takie malutkie niby ślimaczki niby dżdżownice. Robiłem jak mirzan radzi - strumieniem wody dośc silnym aby je wypłukać ale nie tak silnym aby uszkodzić cebule ... wypłukiwałem je z środka.

Tylko z drugiej strony jakoś mi się wydawało, że szkód to one nie robią, te dziurki to może nie one wygryzły tylko to dziurki po gniciu?
Awatar użytkownika
Olago
200p
200p
Posty: 227
Od: 7 sty 2013, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lilie lilia - choroby

Post »

Witam!
Dopiero znalazłam ten temat, to przyjdę tutaj z pytaniem. Umieściłam zdjęcie zdychającej lilii i zapytanie tutaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 4#p4034304
Odpowiedzi udzielił (ła?) mi Mirzam, bardzo dziękuję. Dopiero dizisiaj byłam na działce, pociągnełam lilię, wyszarpałam z ziemi, cebulka chyba ok, wetknęłam ją z powrotem. I co dalej? Wyrwać, spalic?
Awatar użytkownika
diesymphonie
50p
50p
Posty: 73
Od: 22 maja 2013, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolskie/Kalwaria

Re: Lilie - choroby

Post »

diesymphonie pisze:Witajcie!
mam zmartwienie :(
Wszystko zaczęło się, kiedy kupiłam pod koniec maja kilka lilii. Wsadziliśmy je od razu i szybko ruszyły do góry. Część już miała rozwiniętą rozetę liści, a część tylko kiełki. Niby nie powinno się, ale promocje kuszą. Nie wiem za dużo o tych liliach, oprócz tego, że pochodzą z bazarku i pewnie odmiany się nie zgadzają :) Wszystkie pięknie rosły, ale po długim okresie deszczów czubek jednej ugiął się. Przestała rosnąć i była taka garbata. Nie martwiłam się tym za bardzo, pomyślałam, że przygiął ją deszcz. I tak lilia wyglądała przez ponad 2 tygodnie, była zielona, liście jędrne, trochę urosła. Ale w tej chwili (zauważyłam to 2dni temu) zrobiła się widocznie chora. Oglądam te lilie regularnie, więc ten postęp musiał być gwałtowny, skoro wcześniej nie widziałam problemów....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A oto inna, która chyba zaczyna się "uginać"...

Obrazek

Lilię podciągałam, ma bardzo grubą łodygę (ma to być OT) i mocno trzyma się ziemi. Chyba jednak pójdzie na stos :roll:

PS. Dziękuję moderatorce Iwona1968 za edycję zdjęć i przepraszam za kłopot ;:196
Pozdrawiam
~Justyna
Awatar użytkownika
Kajra
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Lilie - choroby

Post »

Witam wszystkich. Jestem załamana stanem swoich lilii. Kilka dni temu były piękniutkie, ale coś je zaatakowało, dosłownie w przeciągu trzech dni zostały doprowadzone do katastrofalnego stanu. Nie wiem czy przyczynił się do tego robal, bo dostrzegłam na nich poskrzypkę liliową, czy to efekt jakiegoś wirusa. Nie wiem co robić, czym to opryskać? i czy w ogóle linie da się uratować? W tamtym roku pięknie kwitły, to ich drugi sezon, są to Lilie Świętego Józefa. Dodam jeszcze, że lilie rosną z tulipanami, przeczytana informacja w tym temacie, że jest to nieodpowiednie towarzystwo załamała mnie. Proszę doradźcie jak uratować lilie, bo bardzo nie chciałabym ich likwidować.

Obrazek
Róże pachną zawodowo :-)
Awatar użytkownika
amarylis384
500p
500p
Posty: 740
Od: 5 sty 2014, o 18:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Lilie - choroby

Post »

Kajra to porażenie liści lilii wygląda na szarą plamistość - oberwij liście, spal, a rośliny popryskaj środkiem grzybobójczym np. Bravo.
Powodzenia :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”