Pelargonie z czym w kompozycji?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Mnie się nigdy nie udało ukorzenić kocanki. Zawsze pada :( A mam ją co roku. Bardzo lubię jej barwy. I z pelargoniami wygląda fajnie. Pozwalam jej rosnąć jak chce i zazwyczaj na koniec lata mam 1,5 metrowy gąszcz zwisający ze skrzynek.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
centauryda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 kwie 2008, o 12:20
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post »

No, to, moje miłe, sytuacja rozwinęła się następująco:
ObrazekObrazek
Obrazek
Kocankę początkowo miałam na środku, ale okazało się, że ma tak długie macki, że haczy o krzesło :) Więc ją przesadziłam na bok.

I teraz proszę o radę.
Wszystko, com uczyniła, wydaje mi się OK, z wyjątkiem tego czegoś liliowego (a propos: co to jest? i co to jest to drugie, niskie fioletowe? :)), co wsadziłam z prawej strony. On mi nie pasuje, jest jakiś taki krzaczasty i jako jedyny wystaje stercząco (jak go kupowałam, myślałam, że się będzie płożyć). W dodatku nie wiem, czy on się "nie gryzie" botanicznie z resztą, bo że wizualnie to rzecz bardzo możliwa.
Co radzicie: wysadzić go i wsadzić coś niższego?

Z boczku (z drzwi na taras) wygląda to tak:
Obrazek

Za to z nowego rożka jestem całkiem zadowolona :)
Obrazek

I taką donicę jeszcze zachwaściłam :)
Obrazek
Pozdrawiam słonecznie
Maga
Awatar użytkownika
centauryda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 kwie 2008, o 12:20
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post »

Troche mi roslinki powstawaly i juz mnie nie boli, ze liliowe wystaja :) jeśli wszystko przetrwa, to tak juz zostanie :) fotka wieczorna, wiec kolory slabe, mam nadzieje, ze kolejna wstawię, jak mi to wszystko zakwitnie, co oby nastąpiło, w szczególności pelargonie, które hodowałam od malutkich sadzoneczek :)
Obrazek
tak czy owak ta druga (po prawej) wyszla mi chyba troche lepsza niz pierwsza (kota za płota) 8)
Pozdrawiam słonecznie
Maga
Awatar użytkownika
centauryda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 kwie 2008, o 12:20
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Kompozycja pelargoniowa

Post »

No i tak to się teraz prezentuje :)
Obrazek
Obrazek
a same pelargonie dopiero zaczynaja kwitnac :)
Pozdrawiam słonecznie
Maga
Megan25
50p
50p
Posty: 54
Od: 24 maja 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Pelargonie - z czym można posadzić?

Post »

W innym temacie dowiedziałam się, że nie mogę posadzić w jednej skrzynce pelargonii, lawendy i kosodrzewiny ze względu na różne upodobania lawendy i kosodrzewiny co do pH podłoża.

A czy można w skrzynkach razem z pelargonią posadzić kosodrzewinę? Ponoć kosodrzewina potrzebuje gleby o odczynie kwaśnym, a zupełnie nie wiem czego potrzeba pelargoniom.

A co, jeżeli posadzę pelargonię z lawendą, która z kolei ma upodobanie do podłoża o odczynie zasadowym? :roll:
Pozdrawiam, Megan
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Zwykłe plastikowe skrzynki balkonowe są za małe i płytkie dla iglaków, nawet karłowych.Możesz natomiast polączyć pelargonie z lawendą, raczej odczyn gleby nie ma tu większego znaczenia( wystarczy przeciętna ziemia do pelargonii), bardziej wymagania wilgotnościowe i stanowisko słoneczne. Do pelargonii można dosadzać różne inne o drobnych kwiatach- lobelie, sanwitalie, smagliczki i taką trochę nową roślinę- wilczomlecz Diamond Frost.Nie polecam natomiast dosadzania do tych samych skrzynek kocanki i uczepu.To bardzo szybko rozrastające sie rośliny, zabierają dla siebie wszystkie składniki pokarmowe i miejsce.Lepiej sadzić je w osobnych skrzynkach i wieszać na balustradzie na przemian z pelargoniami.Jak się rozrosną to przemieszają ze sobą i z daleka nie widać, że rosną osobno.Kocanki nie powinny być nawożone, by nie przerastały kompozycji.
Megan25
50p
50p
Posty: 54
Od: 24 maja 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź.
To świetnie, że mogę posadzić pelargonie i lawendę razem, bo bardzo mi się to połączenie podoba. :D

Taras ma mieć charakter śródziemnomorski (cokolwiek to oznacza), więc chciałabym też posadzić te iglaki w skrzynkach i już nawet kupiłam kilka krzaczków kosodrzewiny karłowej. Może w takim razie kupię jakieś większe skrzynki, aby było im wygodniej. Czy kosodrzewina może być posadzona tylko razem z innymi iglakami czy mogę dosadzić do niej coś innego? A jeżeli tak, to co?
Pozdrawiam, Megan
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Do kosodrzewiny pasują wrzosy, niskie trawki.Zostaw więc miejsce na dekoracje jesienną w większych skrzyniach. Obok kosodrzewiny posadzisz je pod koniec lata, kiedy w sprzedaży będą kwitnące wrzosy.Kiedy letnie kwiaty już będą przekwitały i się zaczną nudzić zrobisz sobie nową 'ucztę dla oczu' :) Teraz jeśli chcesz coś posadzić to obok kosodrzewiny wysiej, albo posadź jednoroczną, białą smagliczkę nadmorską.Pachnie miodowo , chyba najsilniej biała właśnie.Jesienią część, albo całość( w zależności od kondycji, bo ona kwitnie do mrozów) możesz usunąć.
Megan25
50p
50p
Posty: 54
Od: 24 maja 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

selli7 pisze:Teraz jeśli chcesz coś posadzić to obok kosodrzewiny wysiej, albo posadź jednoroczną, białą smagliczkę nadmorską.Pachnie miodowo , chyba najsilniej biała właśnie.Jesienią część, albo całość( w zależności od kondycji, bo ona kwitnie do mrozów) możesz usunąć.
Smagliczka nadmorska z kosodrzewiną... podłoże takie jak dla iglaków będzie OK?
Mam już 6 krzaczków kosodrzewiny karłowej. Jak dam po jednej kosodrzewinie na skrzynkę 50 cm to będzie w sam raz, czy mogę dać po dwie?
Pozdrawiam, Megan
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Pelargonie - z czym można posadzić?

Post »

..z komarzycą.Fotki w moim wątku.Zapraszam
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 09&start=0
Osobiście wolę pelargonie samotnie zwisające kaskadą w dół.Zobaczcie kochane same co piękniejsze...
Awatar użytkownika
anym
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5322
Od: 4 kwie 2013, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Grudziadza

Re: Pelargonie - z czym można posadzić?

Post »

Wznawiam wątek :wit

W tym roku chciałabym posadzić pelargonie bluszczolistne z szczawikiem
W pierwszym rzędzie szczawik w drugim pelargonie.
Co wy na to?Czy taka kompozycja się sprawdzi ?Czy ktoś już tak sadził?
Wierzę, że są kwiaty, które się rodzą z spojrzeń ludzkich oczu. Anka
Moje wątki, Aktualny
Awatar użytkownika
sylvia_sirena
1000p
1000p
Posty: 1189
Od: 23 lis 2009, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pelargonie - z czym można posadzić?

Post »

Super a czy można mieszać pelargonie królewskie z innymi kwiatami czy tylko same?
Awatar użytkownika
Alenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2546
Od: 5 lut 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Pelargonie - z czym można posadzić?

Post »

Nie mam pojęcia..Ja będę mieszać pelargonie rabatowe z sanwitalią i starcami :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”