Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
bablyss
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:28 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
witam
ja też posadzilam lilie, ale jedna miala kielek ok.7 cm, biały i ona mi jaszcze nie zaszła :cry: i juz nie zejdzie???? posadziłam ją w kwietniu do gruntu....kupilam jej cebule w obi więc....a drugą kupilam w centrum ogrodniczym i ta zeszła już...To jakie cebule kupowac??te z bialymi, dlugimi kielkami to są złe??? a jest szansa ze jeszcze mi wyrosnie?

onka37
 Tytuł:
PostNapisane: 20 maja 2009, o 23:09 
1000p
1000p
nie wyszły wszystkie ale wyglądają tak: wydaje mi sie zze w tym roku nie zakwitną co o tym myślicie? Obrazek

mirzan
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2009, o 07:21 
1000p
1000p

1 szt.
Zakwitną,ale bądą niskie.Susza.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Trishya
 Tytuł:
PostNapisane: 2 cze 2009, o 00:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1
trzeci rok mam w ogródku lilie, zaczęłam od 5 cebul, w zeszłum roku wzeszło około 10 roślin a w tym roku opanowały całą rabatkę, jedna z lili ma wokół chyba z 10 mniejszych roślinek, w tym roku po przekwitnięciu miałam zamiar je przesadzić w inne miejsce, tak by stanowiły tło dla innych roślin ze względu na ich wysokość ale zastanawiam się czy jest sens skoro tak szybko się rozmnażają i to niekoniecznie tam gdzie była pierwsza cebula ale nawet 30-40 cm dalej. W ogródku mam poważny problem z nornicami i choć na razie nie dobrały się do lilii to pomyślałam, że dobrze było by je posadzić w doniczkach. Ograniczyło by to też niekontrolowany rozrost cebul w całym ogródku. Czy myślicie że ten pomysł ma sens?? zastanawiam się tylko jak długo będa mogły rosnąć bez przesadzania skoro teraz tak szybko sie rozmnażają

Priam
 Tytuł:
PostNapisane: 4 cze 2009, o 08:59 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Onko - Twoje lilie będą niskie z dwóch powodów - suszy w czasie wstępnej fazy rozwoju i z 2 powodu może to niska odmiana lub ze względu na zaakilmatyzowanie się w nowym miejscu.

Trishya - u mnie tez nornice zjadały co popadnie ale lilii nie ruszały. Pisałaś, że chcesz powsadzać ja w koszyczki - pamiętaj ze muszą być duże! ale może zamiast tego warto posadzić wokół nich żonkile i szachownice, których nornice nie jedzą ;)
Piszesz, że masz dużo małych lilii - to ze względu na to, że wokół głównej tworzą się cebulki potomne a dodatkowo na pewno nie ucinałaś przekwitłych kwiatów i nasiona rozsiały sie po ogrodzie. w tym roku obetnij przekwitłe kwiaty co wzmocni cebulki przed przesadzaniem.

ARABELLA
 Tytuł:
PostNapisane: 4 cze 2009, o 19:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Obrazek Obrazek

arisza
 Tytuł:
PostNapisane: 4 cze 2009, o 20:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Arabello to chyba nie są lilie, a irysy. Poprawcie mnie, jeśli się mylę :roll:

pozdrawiam :D

KASKA@
 Tytuł: Witam
PostNapisane: 23 cze 2009, o 22:48 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
czy należy wykopywać cebulki lili co roku jak np. tulipany??? w tamtym roku zasadziłam dużo lili w tym roku wyszła już jakś ich część a te co wyszły to mają drobniejsze pączki albo tylko 2 pączki malutkie co zrobić bym mogła cieszyć sie liliami przez lata ale tak samo pięknymi co roku?????

Comcia
 Tytuł:
PostNapisane: 24 cze 2009, o 06:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Lilii nie wykopuje się na zimę, nie ma takiej potrzeby.
Jeśli zechcesz ścinać kwiaty to pamietaj żeby zostawić jakieś 20 cm łodygi i zostawić ją aż zaschnie.
Cebule się odżywią, wzmocnią i w kolejnych latach będą wydawały większe kwiaty.

Trishya
 Tytuł:
PostNapisane: 26 cze 2009, o 09:45 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

więcej niż 1
Czy jest jeszcze jakiś sposób na odżywienie cebul lili?? Rosną w moim ogródku 2 albo 3 sezon i w tym roku są o połowę mniejsze niż wcześniej, mają cienkie łodygi. Ziemia w której rosną była nawożona obornikiem i nawozem wieloskładnikowym a i tak lilie które posadziłam niecały miesiąc temu są o wiele większe i ładniejsze od tych które już były na rabacie. Jesienią planuję zmiane miejsca w którym rosną lilie na bardziej słoneczne i chciałabym wiedzieć co mogę zrobić by w przyszłym roku piękniej zakwitły. I jeszcze jedno... spośród kilkunastu lili jedna wyróżnia się rozmiarem w tej chwili ma około 120cm wysokości i 16 ogromnych pąków, co może być przyczyną tego że tak dobrze rośnie kiedy inne nie dają sobie rady (te same warunki, gatunek lili i wiek cebul)??

Priam
 Tytuł:
PostNapisane: 27 cze 2009, o 18:03 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Trishyo - wzrost lilii i jakość cebul zależy od odmiany oraz od tego jakie mają warunki glebowe. Pamiętaj o tym aby lilie miały lekko kwaśny odczyn podłoża (większość lilii dobrze rośnie na lekko kwaśnym torfie). Torf miesza się z piaskiem i ziemią z ogrodu, dzięki czemu posiada wszystkie korzystne cechy.

Jeżeli lilie posadzone są blisko siebie rywalizują o wszystkie składniki pokarmowe. Stąd tak ważne aby odległość między cebulkami wynosiła nie mniej niż 15 cm.

To, że jedna z lilii jest wyraźnie większa od pozostałych może oznaczać, ze w końcu się zaklimatyzowała i ma stworzone odpowiednie warunki.

Lilie powinno się nawozić kiedy rozwijają się liście i kiedy zaczynają wybarwiać się pąki.

Pozdrawiam
Przemek

Elżunia 1187
 Tytuł: Re: Jak sadzić lilie?
PostNapisane: 23 paź 2009, o 23:15 
200p
200p

1 szt.
No to tylko pozazdrościć, nie jeden by tak chciał ;:77

Priam
PostNapisane: 24 paź 2009, o 09:54 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Droga Toniu!

Napisałaś, ze Twoje lilie rosną bardzo duże. Prawdopodobnie zakupiłaś lub dostałaś lilie z rodzaju longifolium. Są więc to rośliny dosyć duże i Twoje zabiegi na niewiele się zdadzą. Dodatkowo sprzyjają im warunki, które masz w ogrodzie i mikroklimat.

Jeśli lilie "szpecą" Twój ogród to zawsze możesz wymienić się z Forumkami na inne np lilie azjatyckie niskie. Nadają się one zarówno na skalniak jak i do ogrodu na rabaty. Osobiście mam jedną taką lilię odmiany Menton.
Wiosną w sklepach pojawi się wiele odmian i na pewno uda Ci się coś wybrać w sam raz na Twój mały ogród.

Pozdrawiam

Comcia
PostNapisane: 24 paź 2009, o 10:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Toniu - rzuć tylko hasło a znajdziesz chętnych na wymianę :P

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 65 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości