Lilie termin sadzenia, przesadzania, głębokość

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

bozydar16 pisze:aha, czyli wynika z tego ze te mlode listki usychaja jesienia?
Tak, liscie zamierają.
Awatar użytkownika
lucy09
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3562
Od: 14 sie 2008, o 15:02
Lokalizacja: Łódź

Lilie

Post »

Zupełnie jestem zielona jeśli chodzi o lilie Może mi ktoś odpowie czy mam je na zimę wykopać?A może pozostawić w ziemi?Moje dwie,obecnie mają nasiona,czy mogę w ten sposób je rozmnożyć? :shock:
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Z tego, co pamiętam, to orientalne mogą mieć problem z zimowaniem, moją 'Strazanger' zamierzam zimować w trocinach. Pozostałych nie wykopuję.
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Aska pisze:Z tego, co pamiętam, to orientalne mogą mieć problem z zimowaniem, moją 'Strazanger' zamierzam zimować w trocinach. Pozostałych nie wykopuję.
U mnie orientalne zimują bez problemów od lat.
Gorzej z mieszańcami i L.henryi.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Hmmm... Sadziłam w tym roku, może jednak spróbuję przezimować. Marta - okrywasz stroiszem?
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Aska pisze:Hmmm... Sadziłam w tym roku, może jednak spróbuję przezimować. Marta - okrywasz stroiszem?
Nie. Ale mam wrażenie że u mnie jest jednak cieplej mimo że to tylko 60 km różnicy. Moje rabaty są dość gęsto upakowane, raczej nie wycinam na zimę naziemnych części bylin a to zawsze trochę osłoni. Przesadzam też swoje lilie co 3-4 lata, bo jednak potem robi się im za ciasno a i gliniasta gleba nie sprzyja uprawie. Staram się zawsze przed sadzeniem domieszać kompostu i grubego piasku.
Pozdrawiam, Marta
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Marto na jakiej głębokości Masz posadzone lilie orientalne?Czy 20 cm starczy na przezimowanie? :D
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

grigori24 pisze:Marto na jakiej głębokości Masz posadzone lilie orientalne?Czy 20 cm starczy na przezimowanie? :D
Wiesz, nie wiem ile to cm... Wysokość koszyka i trochę:) Może 15...
Aha, raz wypadła mi 'Casablanca' - ale nie wiem za dużo wilgoci czy mróz?
Jeszcze dodam, że u mnie bezśnieżne, mroźne zimy zdarzają się rzadko, zazwyczaj leży spora okrywa śnieżna, zawsze trochę go więcej niż w mieście.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

zasadniczo warstwa ziemi nad wierzchołkiem cebuli lilii powinna wynosić 3 razy wysokość, ale są lilie ktore powinno się sadzić na gł. 30cm ( te które korzenia się dodatkowo nad cebulą)
wyjątek l. candidum-potocznie" lilia św. Józefa"- 3-5 cm ziemi nad cebulą, gdyż wypuszcza liście prosto z łusek, już jesienia - dlatego trzeba ją sadzić w sierpniu
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

MariaTeresa pisze:zasadniczo warstwa ziemi nad wierzchołkiem cebuli lilii powinna wynosić 3 razy wysokość, ale są lilie ktore powinno się sadzić na gł. 30cm ( te które korzenia się dodatkowo nad cebulą)
Zasadniczo tak, ale pewnie wiesz ze teoria swoje a życie swoje. Np moje czosnki czy szachownice perskie są posadzone płytko, nie wcisnę ich już głębiej bo na bank wygniją.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

W przypadku ciężkiej gleby zaleca się zagony wzniesione lub skarpy dla lilii oczywiście
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

MariaTeresa pisze:W przypadku ciężkiej gleby zaleca się zagony wzniesione lub skarpy dla lilii oczywiście
Oczywiście:) Tyle, że mnie aż tak bardzo to się nie chce:)
Rosną azjatki, orientalne, tygrysie, candidum, martagon, henryi... Zupełnie mi to wystarcza:)
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Jak przesadzić lilie?

Post »

W ogrodzie już od wielu lat rosną białe lilie, jednak ostatnio zostały zadeptane... :( Czy z takich lilii jeszcze coś będzie?

Chciałbym te podeptane lilie przesadzić w inne miejsce - czy teraz jest odpowiedni termin i w jaki sposób to zrobić (wykopać z dużą bryłą ziemi, czy oczyścić cebule z ziemi i wsadzić na nowe miejsce)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”