Lilie termin sadzenia, przesadzania, głębokość

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
kris_33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 28 kwie 2006, o 18:54
Lokalizacja: Nakło n/ Not

Lilie termin sadzenia, przesadzania, głębokość

Post »

Lilie - w jakim terminie przesadzać,sadzić??
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Możesz teraz, w ubiegłym roku przesadzałam w końcu czerwca i taki efekt

Obrazek

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Lilie, podobnie jak wszystkie cebulowe, powinno się pozostawić do uschnięcia łodygi. Czyli po przekwitnięciu, ściąć kwiat, a zostawić łodygę z liśćmi.
W tym czasie przyrasta cebula, trochę to trwa.
Najlepszym terminem przesadzania, rozsadzania lilii jest właśnie okres po zaschnięciu łodygi (podobnie jak, np.u tulipanów), tylko, że lilie należy przesadzać z ziemi do ziemi, bez przesuszania cebul.
Jeżeli musimy przechować wykopane cebule, to najlepiej w trocinach lub torfie.

Taki jest najlepszy termin.
Co nie przeszkadza, że można, jeżeli zajdzie taka konieczność, przesadzić w innym terminie, byle nie w okresie kwitnienia, i w czasie mrozu, ale to jest oczywiste. :D
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Termin i głębokość sadzenia cebul.

Post »

Dzisiaj stałam się szczęśliwą posiadaczką cebul lilii orientalnych. Chciałabym aby latem zakwitły w donicach. Jaki jest termin ich sadzenia do pojemników i jak się do tego zabrać?
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

Lilie sadzi sie na przełomie IX -X nie później niż 20 X.Na zimę trzeba okryć suchymi liśćmi, a wiosną nie usuwać zbyt wcześnie bo są wrażliwe na przymrozki.
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
cappuccino
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 339
Od: 25 cze 2007, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zamość woj lublin

Post »

A co zrobić jeśli chcę,żeby rosły w pojemnikach?
Gosia
Szczęście w życiu nie polega na tym, żeby być kochanym. Największym szczęściem jest kochać.

( Sigrid Undset)
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Post »

To posadź w pojemniku,ale musisz lepiej zabezpieczyć na zimę i chyba zadołować pojemnik w ogrodzie.Tylko tak zadołuj,żeby woda w zimie nie stała bo lilie nie znoszą stagnującej wody szczególnie zimą. :)
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Gosiu cebule lilii są pozbawione łuski chroniącej je przed wysychaniem.
Takie łuski posiada, np. tulipan czy narcyz, lilia nie. Z tego powodu lilie najlepiej sadzić z ziemi do ziemi, tzn. z jak najkrótszym terminem przesuszenia.
Jeżeli kupiłaś cebule lilii, najlepiej posadź je od razu.
Termin sadzenia IX, X wynika stąd, że wtedy kończy się przyrost cebul (gdy zeschną ich łodygi). Można też wiosną przed rozpoczęciem wegetacji, ale trzeba umiejętnie przechować cebule żeby ich nie wysuszyć ani nie spowodować zgnicia przy zbyt dużej wilgotności.
Z tego względu jeżeli kupiłaś teraz, to od razu posadź, a jeżeli będziesz kupowała wiosną, to sprawdzaj czy nie są zbytnio wysuszone lub nadgnite.
Ja kiedyś przesadzałam lilie w środku upalnego lata, i nic im ta operacja nie zaszkodziła, ale przesadzałam, tak jak pisałam, z ziemi do ziemi.
Jeżeli chcesz je hodować w doniczce, to posadź do doniczki (dosyć głębokiej żeby miały miejsce na swoje obfite korzenie). Doniczkę z cebulą posadź do ziemi. Dla pewności możesz pod doniczkę wsypać parę garści drobnych kamyczków, które utworzą drenaż.
Ja nie robiłam drenażu, mam gliniastą glebę, lato było bardzo mokre, i (odpukać) nic się cebulom nie stało. :D
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witam,
zdecydowanie popieram poprzedniczkę. Zadołowanie pojemnika w grodzie będzie najlepszym rozwiązaniem....

Absolutnie nie trzymaj go po posadzeniu w domu, czy w garażu.... lilie zaczną powolutku sobie rosnąć w pomieszczeniu.... niestety będą miały zbyt mało światła i po prostu wybiegną - będą miały długie, wiotkie pokładające się pędy.
olenka33
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Lilie sadzimy jesienią i wiosną, zależnie kiedy je kupimy.
Jedynie orientalne są wrażliwe na mróz i je zimujemy w piwnicy/strychu, gdzieś gdzie jest zimno ale nie ma przymrozku.
Pozdrawia cynia
Awatar użytkownika
empuza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4299
Od: 4 cze 2007, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

- lilie białe sadzimy na głęb. 6 cm
- lilie azjatyckie sadzimy na głęb. 10cm
Cebulki sadzimy niezbyt gęsto, mniej więcej 30 cm jedna od drugiej, albo nawet co pół metra, bo lilie mają duże kwiaty i nie powinny się dotykać.
"Gdy w jednym domu światło gaśnie i ogród przestaje żyć, w drugim rodzi się nowe życie."
Empuzka i jej ROD-wy świat-rok 2012
Awatar użytkownika
venia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 1 cze 2007, o 07:40
Lokalizacja: Toruń

Lilie

Post »

Czy mogę jeszcze posadzić cebule lilii?
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Moim skromnym zdaniem, to ostatni dzwonek... Jeszcze jest dość ciepło i ja bym to wykorzystała. Nie wiadomo, co będzie w drugiej połowie miesiąca, może przymrozki ;:113
Pozdrawiam
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”