Narcyzy,żonkile - cz. 1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Hmmmm..., to dziwne, nie spotkałam sie z czymś takim. Wiem, że żonkile jak i inne cebulowe powinno się co jakis czas przesadzić i porozdzielać cebulki, bo przestają kwitnąć, ale dlaczego nie ma przyrostu nowych cebulek, to nie mam pojęcia.. :roll: Chociaż, zaraz - a obcinasz kwiatostany, po przekwitnięciu ?, to bardzo osłabia cebulkę ;:108
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Można okrywać nie tylko gałązkami świerkowymi, na przykład dobre są zaschnięte pędy bylin (najlepiej sprawdzają się astry :) ), sucha trawa, liście.
Spokojnie, nic im nie będzie. Niektóre odmiany tak mają, że rozrastają się baaaardzo powoli (moje też), ale na pewno nie zaszkodzi im zima (z doświadczenia wiem że stojąca woda też raczej nie :) )
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Miałem ich tylko kilka , więc raczej nie trafiały do wazonu. Co ciekawsze , koleżanka posadziła te same i ma ich już dość sporo. Towarzystwo maja raczej obojętne , rosną pod azaliami japońskimi. Zalanie im nie grozi , bo ich klomb jest podniesiony o 40 cm nad ziemie. Te sadzone w tamtym roku trafiły już na normalną rabatę , między mix lilii.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Myślę że NITCE, bardziej chodziło o usuwanie przekwitniętych kwiatów. Zawiązywanie nasion bardzo osłabia cebulki i potem słabo rosną i kwitną, więc po przekwitnięciu powinno się wszystkie więdnące kwiaty wyciąć.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Tu mnie macie :roll: Nie usuwałem , licząc po cichu że może wytworzą nasiona. Rozumiem że trzeba usuwać :?:
Awatar użytkownika
adrian_lasek
50p
50p
Posty: 75
Od: 10 wrz 2009, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żuławy. Strefa klimatyczna 6b

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Trzeba usuwać, aby roślina niepotrzebnie nie traciła energii na wytworzenie nasion. Uzyskujemy wtedy większy przyrost cebul.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Galadriela pisze:Myślę że NITCE, bardziej chodziło o usuwanie przekwitniętych kwiatów. Zawiązywanie nasion bardzo osłabia cebulki i potem słabo rosną i kwitną, więc po przekwitnięciu powinno się wszystkie więdnące kwiaty wyciąć.
Tak dokładnie o to mi chodziło :wink:
Tu mnie macie :roll: Nie usuwałem , licząc po cichu że może wytworzą nasiona
Zatem teraz będzie już tylko lepiej :uszy
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12099
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Galadriela pisze:Myślę że NITCE, bardziej chodziło o usuwanie przekwitniętych kwiatów. Zawiązywanie nasion bardzo osłabia cebulki i potem słabo rosną i kwitną, więc po przekwitnięciu powinno się wszystkie więdnące kwiaty wyciąć.
A świstak siedzi i zawija je w te sreberka. Z moich narcyzów trąbkowych (Narcissus pseudonarcissus) pozbierałem całkiem sporo nasion, a jak przyszło do wykopywania cebul, to okazało się, że mam ich trzy razy więcej niż posadziłem. Wszystkie ogromne, porównywalne wielkością z tym, co sadziłem na jesieni. Aż mi skrzynkę balkonową wybrzuszyło i rozdęło, jak rosły.

I nie ma dziwne ? w przyrodzie narcyzom nikt kwiatków nie ucina, a wegetatywnie też się rozmnażają. I co roku kwitną.

Myślę, że jeśli się je odpowiednio obficie nawiezie, to do żadnego wyczerpania cebulki nie dojdzie, nawet jeśli pozwolimy nasionom się zawiązać, wręcz przeciwnie ? cebulki ładnie rozmnożą się wegetatywnie.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Serdeczne dzięki ;:180 Jeszcze tylko jedno , czy ścinanie na kwiat cięty szkodzi cebulkom :?:
Awatar użytkownika
NITKA
1000p
1000p
Posty: 1233
Od: 29 sie 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Moim zdaniem absolutnie nie :uszy
Nie mogę już doczekać się wiosny ;:65

Obrazek
pozdrawiam, Anita
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Ja też potwierdzam - nie szkodzi. Oczywiście pod warunkiem, że wycina się sam kwiatostan. Jeśli ktoś wycina kwiatostan razem z wszystkimi liśćmi - no to żonkil niestety raczej nie ma szans na przeżycie.

A tak żeby się milej oczekiwało wiosny:
Obrazek
I przy okazji: Wie może ktoś co to za odmiana? Dodam, że kwitną dość późno, i bardzo ładnie delikatnie pachną.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Podobno też pięknie zwą się: Poetikus.
Waleria
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Żonkile i narcyzy

Post »

Nie sądzę żeby to były "Poetikus"... Poetikus mają drobniejsze kwiaty, i prawie czerwoną krawędź przykoronka, który jest nieduży i dość "płaski".

Po przejrzeniu kilkuset zdjęć w internecie najbliżej moim zdaniem jest odmiana "Flower record", ale czekam że może ktoś rozpozna :)

W międzyczasie kolejny ładny kwiatek:
(chyba "Rip van Winkle")
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”