Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
rochrza
200p
200p
Posty: 306
Od: 5 kwie 2008, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum)

Post »

Czy ktoś uprawia go w swoim ogrodzie ? Znalazłam informację,że jest cebulowym bałaganiarzem - dlaczego ? Przecież to taki ładny kwiatek ... Może chodzi o to,że raz posadzony panoszy się potem wszędzie ? Podzielcie się proszę własnymi doświadczeniami .
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Re: Śniedek .

Post »

Panoszy się, rozrasta i jeśli zacznie się z nim kombinować (przesadzać jak ja) to będzie potem wszędzie.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Ja tam lubię te kwiatki. U mnie wcale się nie panoszą, mam do nich sentyment z dzieciństwa. Jako pierwsze wypuszczają pędy z ziemi, mają gwiazdkowate kwiaty. Jedynym ich mankamentem, jest to, że po kwitnieniu szybko "wypadają", liście żółkną i usychają. Pozdrawiam. :roll: :D
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Też go lubię - za obfitość wczesnych białych kwiatuszków,za urok i za "samodzielność".
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

ja mam śniedka cienkolistnego i on się wcale nie panoszy wręcz przeciwnie- trzeba się starać żeby rósł - ten gatunek rozmnaża się tylko za pomocą nasion i jeżeli są jakieś cebulki potomne to1-2 na rok przy 20-30 roślinach :idea: :? dodam ze ten rodzaj śniedka jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) faktycznie mocno się rozrasta i łatwo się wysiewa ale jeżeli zaraz po przekwitnięciu usunie się kwiatostany to roślinę idzie "utrzymać w ryzach". Co do śniedka zwisłego (O. nutans) to gatunek jest mniej ekspansywny. U mnie coś go ostatnio nie widziałem, choć muszę przyznać, że nie rozglądałem się zbytnio by go koniecznie zobaczyć.
Swagman poproszę o zdjęcie Twojego śniedka -oczywiście jak tylko wychyli się spod ziemi i powtórkę przy kwitnieniu.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Jacusiu Ty sobie ze mnie jaj nie rób. Ja nawet nie wiem jak ten śniedek arabski wygląda!!! Z tego co wiem jest to gatunek uprawiany w Polsce w szklarniach, na kwiat cięty i nie ma szans by przezimował w gruncie. Czasami sadzi się go do gruntu wiosną a wtedy zakwita jesienią ale koniecznie trzeba go wykopać na zimę. Co do krzyżowania go z innymi gatunkami to nie mam pojęcia.

Obrazek Obrazek

Zdjęcie pierwsze przedstawia 3-letnią kępkę a na drugim zdjęciu cebulki sadzone w październiku 2008r.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Z tego co piszą w jednej z moich mądrych książek to do gruntu sadzi się w kwietniu (kwitnie w sierpniu) lub w maju (kwitnie IX/X)-najlepiej w grupkach 5-10 roślin. Ten drugi-majowy termin jest bardziej polecany. Jeżeli już teraz wsadziłeś do doniczki to wiedz, że w uprawach szklarniowych utrzymuje się temperaturę 5 stopni C a po ukazaniu się liści podnosi się temp. do 10 stopni C. Wraz ze zwiększeniem się intensywności światła temp. podwyższa się do 15-17 stopni. Z tego wynika, że w domu może mu być za ciepło. Gleba jak dla pozostałych śniedków: przepuszczalna, lekka, próchnicza o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,5-7,2). Nie ma zbyt dużych wymagań ale wymaga obfitego podlewania w okresie ukazywania się pędu kwiatostanowego. Przed kwitnieniem dobrze jest zasilić rośliny nawozem wieloskładnikowym. I jeszcze jedna ważna uwaga- podczas przechowywania temperatura powinna być dość wysoka 17-25 stopni C.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Wsadziłam 4 cebule do jednej doniczki i trzymam w piwnicy na parapecie okna.
Widziałam te roślinę w kwiaciarni- i bardzo mi się podobała.
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Rafael1979
100p
100p
Posty: 104
Od: 29 sty 2008, o 16:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Woźniki Śląskie / Goleniów /Bielefed (DE)

Re: Śniedek .

Post »

Kupiłem śniadka arabskiego w marcu, od razu wsadziłem do donicy. Jednak zdecydował wypuścić listki dopiero teraz w grudniu. Nie wiem czy czasem już go nie straciłem, przykryłem go gazetą sądząc, ze nie będzie dużego mrozu, ale dzisiejsza noc była dosyć mroźna jak na ten region (teraz -6). Miałem go przesadzić do mniejszej doniczki i zabrać do domu ale zapomniałem :( Jak sadzicie będzie coś jeszcze z tego?
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Śniedek .

Post »

Donica stała na zewnątrz? Jeśli była duuuża i już stoi w cieplejszym miejscu - może nic mu się nie stało. Ale to 10% szans.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Śniedek .

Post »

Kilka wstecz śniadek arabski przezimował u mnie w ogrodzie. Posadzony wiosna do gruntu zakwitł, liście potem zamarły a ja zapomniałem na zime wykopać no i wiosną wyszły liście. Tylko zima wtedy była łagodna no i klimat u mnie zdecydowanie morskie.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re:

Post »

Nela pisze:Wsadziłam 4 cebule do jednej doniczki i trzymam w piwnicy na parapecie okna.
Widziałam te roślinę w kwiaciarni- i bardzo mi się podobała.
Nelu,podziel się swoimi doświadczeniami z tym śniedkiem.
Bardzo jestem ciekawa,czy prezentował się tak pięknie jak te kupowane w kwiaciarni,bo
przyznam,że zachorowałam na niego
Serdecznie pozdrawiam Danuta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”