Mieczyki w donicach,skrzynce i innych pojemnikach

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Zaczęły kwitnąć:


Obrazek

Obrazek

Inne lada moment:

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
Awatar użytkownika
nikka83
200p
200p
Posty: 214
Od: 2 kwie 2014, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Z moich mieczyków na razie zakwitł jeden ;:oj

Obrazek
Awatar użytkownika
Frodo1
500p
500p
Posty: 526
Od: 31 lip 2013, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Zakwitły dwa, trzeci się namyśla :)
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Maggreen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2015, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Witam,
W czerwcu dostałam mnóstwo cebul/bulw mieczyków i posadziłam je w ok. 100 doniczkach po 3-4 sztuki razem. Jak można się domyśleć nie zakwitły w tym roku. Zastanawia mnie czy mogę je schować na zimę w tych doniczkach czy powinnam każdą cebulę wykopać i schować je luzem?
Będę wdzięczna za informacje
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Jeszcze za wcześnie na chowanie cebulek , poza tym to myślę, że trzeba je wyjąć z doniczek, bo mieczyki nad tą cebulka która rosła w tym roku produkują młodą, która zakwitnie w przyszłym i to te młode się zostawia na przechowanie. :D
Maggreen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 sie 2015, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Dziękuję za informacje.
Dopiero zaczynam swoją przygodę z mieczykami. Ciekawe czy będę umiała je oczyścić. Jeżeli ktoś będzie czyścił mieczyki we wrześniu i byłby tak miły żeby zrobić cebuli zdjęcie przed i po oczyszczeniu to byłabym bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Na pewno sobie poradzisz :D wykopujesz cebulki i zostawiasz w przewiewnym miejscu żeby wyschły, one maja takie łuski jak cebula, ściągasz te najbardziej brudne z ziemi reszte zostawiasz , pod spodem cebulki jest taka jakby to nazwać piętka (to stara pomarszczona cebula z korzonkami) to tez delikatnie usuwasz , jeszcze pozostaje do usunięcia resztka łodygi i to wszystko. Tak oczyszczone cebulki jeszcze podsuszam i chowam do piwnicy.
Jak przeszperasz wątki mieczykowe to znajdziesz dużo informacji o przechowywaniu i co dalej na wiosnę :D
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Spróbuję nakierować na szukane informacje.
Tu są zdjęcia, a tu sposób postępowania po wykopkach.

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
waga65
200p
200p
Posty: 230
Od: 15 cze 2015, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Mieczyki w donicach

Post »

Ja swoje też po wykopaniu przesuszam na słoneczku,obcinam łodygi,potem zasypuje piaskiem z piaskownicy i daje do garażu tam jest chłodno,od czasu do czasu skropie wodą i przetrzymaja się do nastepnego roku.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki w donicach

Post »

W tym wątku jestem nowa i po raz pierwszy kupiłam cebule gladiolii-właśnie dzisiaj (holenderskie z lidla). Podpowiedzcie mi, proszę, na szybko (bo wątek długi i zacznę go czytać dopiero wieczorem), czy mogę je już wsadzić do donicy i na razie trzymać w domu (jeśli tak, to w jakiej temp.) a w połowie marca donicę zadołować w ogrodzie-w miejsce zadołowanej donicy z tulipanami (która będzie przeniesiona w inne miejsce). Na opakowaniu jest napisane, że do gruntu marzec-maj (chcę wsadzić wcześniej, by kwitły już w czerwcu). Na jaką głębokość wsadzić cebule, by się później nie przewracały?
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Mieczyki w donicach,skrzynce balkonowej i innych pojemnikach

Post »

Odświeżę wątek :)
Posadziłam w ubiegłym roku trzy cebule mieczyków do gruntu, pięknie kwitły. Po sezonie wykopałam, ścięłam łodygi 10cm nad cebulą, i razem z mnóstwem maleństw przechowałam przez zimę w trocinach w ciemnym, zimnym pomieszczeniu. Wiem, że za wcześnie na mieczyki, ale ręce już mnie swędzą okrutnie ;:oj dlatego pomyślałam najpierw o podpędzeniu cebul, a potem wręcz o docelowym ich utrzymaniu w donicy. Wymoczyłam je w roztworze nadmanganianu potasu i posadziłam do donicy. Nie mam doświadczenia, więc nie wiem, czy akcja zakończy się powodzeniem. Dodam, że mam balkon od południa, ale mocno osłonięty wysuniętym dachem, na moje donice nie pada deszcz. (pytanie nr 1) Czy w takich warunkach jest realne uzyskanie kwiatów?
Muszę też przyznać, że zawsze myślałam, że łodyga wraz z pędem kwiatowym wyrastają z samego środka cebuli, a tymczasem na jednej z nich widać pęknięcia z młodymi zalążkami roślin w dwóch miejscach po bokach tego środka. To dla mnie duże zaskoczenie. (pytanie nr 2) Czy to może oznaczać, że z jednej cebuli uzyskam dwie osobne łodygi?
I jeszcze chciałam zapytać osoby doświadczone (pytanie nr 3) Po ilu latach z tych maluchów można uzyskać pełnowartościową, kwitnącą roślinę? I czy jest to w ogóle możliwe w donicy?

Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyki w donicach,skrzynce balkonowej i innych pojemnikach

Post »

Niko, nie odpowiem Ci na pierwsze pytanie, bo nie mam doświadczeń w uprawie gladioli w donicach czy skrzynkach. Nie jestem jednak zwolennikiem wcześniejszego pędzenia mieczyków w donicach, bo z powodu małej ilości światła liście mogą się wyciągać i łamać. Lepiej jest wyłożyć teraz bulwy w jasnym pomieszczeniu, pozwalając na powolne tworzenie się pędów i korzonków, a do ziemi sadzić najwcześniej w połowie kwietnia.

Odpowiedź na Twoje pytanie nr 2 sprowadza się do stwierdzenia, że mieczyk nie należy do roślin cebulowych, nie jest też rośliną bulwiastą. Jest to cebulobulwa. Dla uproszczenia nazywam ją bulwą, bo moim zdaniem mieczykowi bliżej jest do niej niż do cebuli.
Im starsza jest bulwa mateczna, tym więcej pędów może wypuścić, dając tym samym więcej bulw zastępczych. Wiąże się to jednak z tym, że takie "stare" mieczyki kwitną gorzej, mają mniejsze kwiaty i mniejszą ich ilość, są niższe i bardziej podatne na choroby. Dlatego bardzo dobrze zrobiłaś, że zebrałaś bulwki przybyszowe. I tu płynnie przechodzę do odpowiedzi na pytanie nr 3 :wink: . W tym sezonie jeszcze nie zakwitną, ale część z nich na pewno zakwitnie w przyszłym roku, pod warunkiem oczywiście, że będziesz się z nimi właściwie opiekowała. :)

Pozdrawiam
Adam
KasiaM79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 maja 2019, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki w donicach,skrzynce i innych pojemnikach

Post »

Cześć kochani, przed wczoraj posadziłam cebulki mieczyków w ogródku ( uwielbiam je), jednak to mój pierwszy raz:/. Nurtuje mnie pytanie czy powinnam podlać je teraz czy zaczekać aż zaczną się wybijać z ziemi?


Proszę o poprawną pisownię i używanie wszystkich polskich liter/mod.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”