Frezja

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Frezja

Post »

@ Asik1 ? Wiesz, to moje CZWARTE podejście do frezji. Właściwie ja już się poddałem, po trzech porażkach nawet nie chciałem próbować. Ale żona wypatrzyła cebulki za grosze w Lidlu i kupiła. Aż mi się wierzyć nie chciało jak zobaczyłem pierwsze kwiaty.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezja

Post »

Locutus - przepiękne frezje.Gratuluje. Ja też kupiłam z Lidla parę sztuk i też mi wyrosło co nie co.Ale do Twoich im daleko.Mam chyba 10 sztuk z tego 3 zaczynają już kwitnąć.Posadziałm je na tzw chybił trafił i udało się .Pozdrawiam.

Obrazek

http://images75.fotosik.pl/714/2ba3e8581d507d8d.jpg
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Frezja

Post »

Dzięki za uznanie. Poniżej jeszcze czerwona o kwiatach pełnych do kompletu:

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Frezja

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 636
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Frezja

Post »

Czytając te historie o niepowodzeniach, kilka miesięcy temu z duszą na ramieniu posadziłem kilka cebulek (marketowy miks) w doniczce. Szczęście dopisało:
Obrazek

Po kilku dniach, w czasie wichury kwiatek odpadł, ale przez kolejne 24h dalej pachniał :D
Obrazek

Właśnie rozwinął się kolejny, który tym razem ma żółty środek. Ogólnie oba są jakieś dziwnie trójkątne w porównaniu do waszych.
Lev779
100p
100p
Posty: 136
Od: 12 lis 2011, o 04:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Frezja

Post »

Piękne te Wasze frezje. W ubiegłym roku posadziłam 120 cebulek. Tylko 20 z nich wyrosło, ale za to pięknie kwitły. W tym roku zrezygnowałam, ale jak tak patrzę, to może znów się pokuszę ;:oj
Pozdrawiam i obfitych kwitnień życzę
Gosia
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

Kupiłam dziś w Lidlu cebulki frezji. W wolnej chwili poczytam wątek, bo mimo, iż kiedyś wsadziłam do doniczki cebulki to kiepsko mi kwitły (2 na 10 szt-później je wyrzuciłam)-muszę się doszkolić tu na forum.
Arma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 mar 2015, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

W ubiegłym roku wsadziłam cebulki do doniczek na początku marca. Na taras poszły w drugiej połowie maja. W domu się wyciągnęły, całe lato straszyły, żadna nie zakwitła. Znalazłam ostatnio cebulki w piwnicy- wysadzę je do doniczek pod koniec marca i spróbuję raz jeszcze.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

Frezje to piękne kwiaty, ale ten wątek zraża do nich opowieściami o niepowodzeniach...
W każdym razie ja wsadziłam kilka cebulek do doniczek i trzymałam na parapecie. Niestety w cieple i wilgoci, na południowym oknie. Tydzień temu wyglądały tak.
Obrazek
Jednej się coś pomyliło i rośnie pod kątem prostym ;:306 , ale wykiełkowały 3/4. Teraz doczytałam, że przez wysokie temperatury mogą nie zakwitnąć. Przeniosę je do chłodniejszego miejsca, tylko czy mogę liczyć, że jednak będą mieć kwiaty? Czy ktoś już kiełkował je w cieple, a potem mimo to zakwitły?

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Wiele razy w tym wątku przewinęło się, że frezje boją się przymrozków, a jednak na opakowaniu mam wypisane, żeby wysadzać je do gruntu już od marca. Więc jak to w końcu jest? Ktoś może się podzielić jakimiś doświadczeniami z tym związanymi?

Pokażcie swoje tegoroczne frezje! :wink:
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

Na moim też pisze, że od marca, ale wsadziłam do doniczek - są mniej więcej takie jak Twoje - wychodzą bardzo nierówno. Ja gdzieś przeczytałam (nie pamiętam gdzie, ale zrobiłam sobie notatki), że jak wschodzi to powinna być w temp. ok.17-18 stopni, a później w chłodne miejsce ok.10-13 stopni, jak zawiąże pąki to znów w cieplejsze. Ja jeszcze czekam z wyniesieniem na nieogrzewane poddasze, bo wsadziłam sporo cebulek do jednej doniczki a dopiero wzeszła mi połowa. Dwa lata temu wsadziłam cebulki w doniczkę - 10 szt. - (eksperyment - zaczynałam z frezjami) pod koniec czerwca (cebulki kupiłam z wyprzedaży chyba w Biedronce) i doniczkę trzymałam w domu na południowym parapecie. Szczypiorek rósł bardzo wolno (nie nawoziłam, bo dopiero wchodziłam w roślinki i nie myślałam, że tak od razu trzeba to robić), doniczka na parapecie przestała całe lato, jesień, a pod koniec stycznia jedna szt zakwitła, w lutym kolejna i w marcu trzecia. Dalej nie trzymałam, bo miałam nalot ziemiórek - i wyrzuciłam wszystko z doniczki - nie było mi aż tak szkoda, bo te trzy zakwitły na żółto i kwiaty były pojedyncze (a kupowałam mix pełnych). W roku ubiegłym dałam sobie spokój, a w tym znów się skusiłam (jedna paczka pojedynczy mix, druga: pełny mix - cebulki zakupione w Lidlu) i też chyba to będzie eksperyment, bo jak wspomniałaś - sporo osób pisze o niepowodzeniach w uprawie frezji. Zobaczymy jak u mnie będzie tym razem. Donice w maju mam zamiar zadołować pod sosną (na miejsce zadołowanych donic z tulipanami).
Tomekwie
50p
50p
Posty: 86
Od: 23 sty 2015, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Frezja

Post »

Witam
Tak prawdę mówiąc to Frezje należałoby traktować jako rośliny jednoroczne , góra dwuletnie . Cały problem polega na tym , że bulwki należy po zbiorach traktować przez określony czas różnymi temperaturami . Najgorsze co czynicie to umieszczanie po zbiorze , frezji w chłodnym pomieszczeniu . Czasami jest to stosowane ale wymagana jest 100% zdrowotność takich bulw . Albowiem w niskich temperaturach gwałtownie namnażają się wirusy oraz różnego rodzaju bakterie i dużo bulwek jest traconych w czasie przechowywania lub po ich posadzeniu. Prawidłowo po dosuszeniu należy bulwy traktować wysoką temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza ( najlepiej 28 - 31 ) przez około 4 miesiące ( maksimum ) , a następnie przez około 3 do 6 tygodni traktowanie niską temperaturą około 9 do 13 stopni Celsjusza w tym połowa na sucho , a połowa po posadzeniu . Wszelkie błędy w przechowywaniu bulwek powodują tzw. przepoczwarczenie , czyli tworzenie się nowych bulwek na szczycie starej . Trudno podać jedną dobrą recepturę ale jak widać po postach raczej wszyscy mają problemy z uprawą tej pięknej rośliny .
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezja

Post »

Trzeci rok z rzędu i kolejne podejście do frezji... Do tej pory cebule miałam w domu, gdzie było raczej ciepło, więc mam nadzieję, że wydawało im się, że są w Afryce :P Wsadziłam do donicy razem z liliami orientalnymi i zefirantami, dosyć gęsto, mając nadzieję, że wzejdzie cokolwiek... Donica stoi i domu, za miesiąc powędruje na taras.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Frezja

Post »

Wczoraj wsadziłem 25 cebul do dwóch donic. Dość gęsto, niektóre miały już kiełki :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”