Dzwonek irlandzki

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Też mam glinę,ale zmieszałam ją z piaskiem.Wcześniej posiałam nasiona w pojemniku.Wyrosły całkiem niezłe,tylko źle wybrałam miejsce i silny wiatr je połamał.Kilka niepołamanych zasuszyłam.Chciałam zebrać nasiona ,ale ich nie mogłam znaleźć.
Pozdrawiam!!!
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

selli, w tej części ogrodu, w której rosną dzwony mam właśnie glinę, nawiezioną na bardzo żyzny, ale ciężki czarnoziem. Gliny jest jakieś 30 cm i dzwony i inne kwiaty rosły jak szalone.
A nasion też nie widzę, mimo, że specjalnie zostawiłam parę roślin, żeby je uzyskać. Teraz w dodatku deszczowo, rozdłubałam jednego kwiata, w środku było coś jakby nasiona, ale mokre strasznie i miękkie. Chyba nie zaryzykuję i kupię w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
ASK_anulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 25 cze 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Mam ziemię gliniastą, ale siałam do doniczki z uniwersalnym podłożem kwiatowym. I nic...
Pozdrawiam, Anna.
Jak mówi prof. Bralczyk jest różnica, kiedy robimy komuś łaskę, a kiedy laske... Używajmy polskich znaków!
Potencjalny ogród Anulli cz. 2
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Anulla wydaje mi się ,że zależy od firmy nasienniczej czy nasiona wykiełkują.Już kilka razy przekonałam się,że nasiona z różnych firm tych samych roślin mają bardzo różną zdolność kiełkowania.Teraz zawsze kupuję nasiona jednej firmy.Mam dużo czerwonych ślimaków dlatego nawet z fasoli robię rozsadę w doniczkach,a ziemi używam różnej .Nawet jak nie ma innej swojej kompostowej,albo glinę zmieszaną z piaskiem
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Nie da się zaprzeczyć, że kiełkowalność nasion zależy nie tylko od gleby, ale również od producenta nasion, a nawet od roku ? jak było paskudne lato, to i dobrzy producenci niestety czasami mają później w ofercie niekiełkujące buble (bo też i na prawa przyrody nic się nie poradzi)...

Pozdrawiam!
LOKI
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Mam pytanie czy komuś udało się zebrać nasiona dzwonków?
Pozdrawiam!!!
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

myszka, zebrałam kilkanaście, dzielę się z mamą, więc na wymianę nie wysłałam, ale i tak nie mam pewności czy te wykiełkują, więc kupię nowe w przyszłym roku. A swoją drogą wydłubywanie strasznie upierdliwe, nie dziwię się, że stosunkowo drogie są w sklepie. W jednym kwiatku cztery, czasem trzy nasiona, trudne do wyłuskania z zaschniętego przykwiatka, do tego znajdują się na wysokości okółka z kolcami. Dlatego po kilkunastu ukłuciach dałam sobie spokój.
Kilka roślin ścięłam na suszenie, może z tych uda się nasiona odzyskać.
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Dziękuję Kasiu za odpowiedź.Spróbuję uzyskać kilka nasionek z zasuszonych kwiatów.Nie wiedziałam,że są tak ukryte.Sądziłam,że mi powypadały.Też kupię nasiona w sklepie ,ale większą frajdą byłoby mieć swoje własne.
Pozdrawiam!!!
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Uprzejmie donoszę, że wiązanka z suszonymi dzwonkami wylądowała w ognisku i nasion więcej nie wydłubałam. Ususzyłam je niezgodnie ze sztuką i wyglądały przeokropnie. Za to paliły się pięknym, jasnym płomieniem, na dodatek z efektami akustycznymi, strzelały lepiej niż świerkowe gałązki...
Krótko, ale efektownie. Jesień tyz pikno..
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Moje dzwony tez poszly w ognisko.Wyrosly koślawo,polozyly sie na ziemie ,susza a potem non -stop 2 tyg.intensywnego deszczu i wiatru zrobily swoje.Do tej pory pięknie mi się zasuszały,musi dla nich być odpowiednia pogoda.Nasion nigdy nie pozyskiwałam , to marudna praca ,w sklepach torebka 1,80,nawet nie warto . Szkoda czasu.
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Hej! Siał ktoś w tym roku molucellę? Ja po próbach siewu w marcu do doniczek stwierdziłem że szkoda zachodu, bo te z siewu prosto do gruntu są ładniejsze. Szkoda tylko że takie małe :roll: Czy takie siewki można przesadzić, bo słyszałem że ma wrażliwe korzenie?

Obrazek
Kuba
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

Takie młode siewki chyba można spróbować z bryłą ziemi przesadzić. Ja swoje też siałam prosto do gruntu, ale bardzo nierówno wzeszły. Trudno, będzie mniej.
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Dzwonek irlandzki

Post »

U mnie rozsiały się same i rosną dużo lepiej niż te siane przeze mnie.
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”