Tujałka ( salpiglossis )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 862
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Nawet jeśli wszystkie w tym samym kolorze, to jednak kolorek bardzo ładny ;:138
Moje w tym roku kiepsko się udały, ale spróbuję za rok.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Ja w przyszłym roku muszę moje wcześniej przerwać i popikowć, bo wysadzałem maleństwa. Mimo to takie pięknoty wyrosły:

Obrazek

Obrazek

niestety, pewne zestawienia kolorów (np. lila z zewnątrz + złoty brąz w środku) sprawiały iż niektóre kwiaty wydawały się szaro-bure.
Kuba
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Na Waszych zdjęciach widać, że w gruncie rosną większe niż w doniczkach. No ale cóż zrobić, jak gruntu brak :shock:
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Witam, czy ktoś będzie w tym roku wysiewał tujałkę? Kupiłam nasionka po raz pierwszy-przy zakupie przyznam, że zwróciłam uwagę tylko na informację dotyczącą wysokości rośliny (na waszych zdjęciach jest o wiele ładniejsza niż na moim opakowaniu nasion). Dopiero teraz przeczytałam ten wątek i żałuję, że kupiłam tylko jedno opakowanie-takie macie przecudne zdjęcia tujałek ;:oj . Podpowiedzcie mi, kiedy posiać je do doniczek-chciałabym, by zakwitły w czerwcu.
marcinko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 4 cze 2014, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Nadaje się do uprawy w donicach? Jak tak to z czym polecacie ciekawe kompozycje?
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Tujałki miałam przez dwa lata, ładniejsze w pokroju są na glebach zasobniejszych i nie za suchych.
Niestety takiej nie mam nie mam i roślina pokładała się, szkoda bo kwiat naprawdę ładny.
Swoje na początku marca siałam do doniczek w domu, lepiej jednak siać je do gruntu.
Agata
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Ładne te tujałki, to prawda. Szkoda, że wymagają "wspomagania" - czyli podpórek. Dlatego też nie mogę zdecydować się na powtórne wysiewy.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Bardzo ładnie kwitły ubiegłego lata. Wysiewałam pod koniec kwietnia. Na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru, z piaszczystą i przepuszczalną glebą. Tujałka nie lubi bardzo gliniastej, zwięzłej gleby oraz cienia. im mniej słońca, tym bardziej rośliny wyciągają się do góry.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
LyremSz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 sie 2020, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Wspaniałe!
Sieję je też już 3 rok, właśnie tak po połowie kwietnia, wprost do gruntu. Gleba bardzo podobna - piaszczysta, ale zasilam zawsze kompostem i podlewam. Pierwsze kwiaty ok. 10 lipca zawsze :)

Powiedz proszę czy uszczykiwałaś je zanim zakwitły - jak tutaj piszą kiedy siewki mają 5 liści.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Nie uszczykiwałam. Mam duży ogród, mnóstwo różnych jednorocznych, więc na tego typu zabiegi nie starcza mi po prostu czasu. Poza tym tujałkę wysiewam na gęsto, więc i bez uszczykiwania wygląda efektownie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
LyremSz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 sie 2020, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

corazonbianco pisze:Nie uszczykiwałam. Mam duży ogród, mnóstwo różnych jednorocznych, więc na tego typu zabiegi nie starcza mi po prostu czasu. Poza tym tujałkę wysiewam na gęsto, więc i bez uszczykiwania wygląda efektownie.
Dzięki za odpowiedż :)
No wlasnie ja ją trochę przerywam, bo wydaje mi się za gęsto, ale może w tym roku zrobię tak jak Ty :)
A obrywasz przekwitnięte kwiatostany? Zastanawiam się czy to zmusza daną sadzonkę to wypuszczania kolejnych kwiatów.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Tego też nie robię, bo nie ogarnęłabym czasowo wszystkiego i przy okazji podeptałabym strasznie rabaty, ale zakładam, że podobny zabieg miałby sens, chociaż tutaj większą rolę odrywają warunki atmoseryczne. Im bardziej gorące i suche lato, tym szybciej tujałki przekwitają.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1837
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Tujałka ( salpiglossis )

Post »

Wysiałam również Tujałkę, po raz pierwszy. Nigdy wcześniej jej nie miałam. Pora przepikować, ale po przeczytaniu tego wątku trochę się boję. Może jej nie pikować tylko rozdzielić na kawalki całą bryłę i posadzić tak do gruntu kępkami?

Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”