Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus )wymagania,uprawa

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anuśka85
100p
100p
Posty: 147
Od: 3 sie 2008, o 21:05
Lokalizacja: wieś, kujawsko-pomorskie

Groszek pachnący ( Lathyrus odoratus )wymagania,uprawa

Post »

Zauważyłam, że nie ma tu tematu poświęconego tym pięknym jednorocznym roślinom. Ładnie wyglądają, są w miarę łatwe w uprawie i pięknie pachną....
U mnie w tym roku są tyko takie kolory... W paczuszce zabrakło groszków fioletowych, różowych i lila... :cry:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Janek
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 988
Od: 21 paź 2006, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków / Rybnik
Kontakt:

Post »

Groszek to faktycznie wdzięczna roślina... ja zawsze sadze na płocie od sąsiada, zeby trochę się zasłonić... zawsze pięknie rośnie i nie ma z nim żadnych kłopotów. Rośnie nawet w cieniu orzecha, co jest jego niewątpliwą zaletą. Nie ma specjalnych wymagań poza odrobiną wody i długo cieszy oczy i pozostaje ozdobą... no to bo było na tyle z moich doświadczeń z groszkiem pachnącym... :)
Mój Ogródcz. 1 cz. 2
Zapraszam!
Awatar użytkownika
jarjar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 paź 2008, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kłobuck

Post »

Czy groszek pachnący można siać do pojemników? ;:24
pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

"Rośnie nawet w cieniu orzecha,"

Janek! Pod samym orzechem, czy w odległości, jeśli tak, to w jakiej od pnia?
Waleria
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

jarjar pisze:Czy groszek pachnący można siać do pojemników? ;:24
Wydaje mi się, że można.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Ingrid
200p
200p
Posty: 201
Od: 10 lut 2007, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Siemiatycze

Post »

Lepiej nie siać groszka do pojemników - próbowałam - żle znosi wysadzanie do gruntu - groszek najlepiej wczesną wiosną od razu do gruntu :lol:
pozdrawiam Ingrid
migawki z ogrodu
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

Ingrid pisze:Lepiej nie siać groszka do pojemników - próbowałam - żle znosi wysadzanie do gruntu - groszek najlepiej wczesną wiosną od razu do gruntu :lol:
No chyba ze chce się go w tych pojemnikach uprawiać, co się udaje - testowałam kilka lat temu na balkonie. Tyle, że nie ma w nich szans osiągnąć takich rozmiarów jak w gruncie.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
Meitsa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 lut 2009, o 00:20
Lokalizacja: Grudziądz / Pięćmorgi / Koszalin

Post »

Odświeżam temat.
W tym roku kupiłam nasiona groszku pachnącego, chciałabym wiedzieć jak gęsty ma pokrój i mniej więcej na jaką wysokość rośnie w rzeczywistości. W zeszłym roku miałam fasolę ozdobną i rozrastała mi się bardzo mocno, chciałabym żeby groszek tak samo mi się rozrósł. Mogę tego po nim oczekiwać?
Pozdrawiam, Sylwia
Ogródek Meitsy
Awatar użytkownika
Pola65
50p
50p
Posty: 78
Od: 13 lut 2009, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Witam. Groszek pachnący, wysiewam wprost do gruntu na początku kwietnia. Dorasta mi do 2 metrów. U mnie kwitnie od końca czerwca do września. Do ziemi wsadzam 2-3 nasiona, co 30 cm. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Groszek ma tę cechę, że nie lubi rosnąć dwa razy w tym samym miejscu -lubi świeżą ,zasadową ziemię.Moje siane ciągle przy płocie nie udawały się, więc zaczęłam sadzić do dużych donic. W lutym sieję w domu, w kwietniu wysadzam do donicy na dworzu. Dorasta do 2 m.wysokości.Pozdrawiam.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Właśnie szykuję się do posiania groszku pachnącego niskiego . Czy macie może już jakieś doświadczenia
z jego uprawą ? Czy rzeczywiście w sprzyjających warunkach, tworzy takie gęste kobierce ?

Obrazek
Awatar użytkownika
Meitsa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 lut 2009, o 00:20
Lokalizacja: Grudziądz / Pięćmorgi / Koszalin

Post »

Pelagio, dziękuję za informacje co do upodobań. Pewnie za rok zastanawiałabym się czemu groszek nie chce mi rosnąć. Ogólnie to nie za dobra to wiadomość bo liczyłam, że groszek będzie idealną osłoną na pergolę, pachnący, gęsty a tu zonk :? Będę musiała dalej szukać idealnego pnącza
Pozdrawiam, Sylwia
Ogródek Meitsy
Awatar użytkownika
mateo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1253
Od: 12 kwie 2009, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Witam
Kiedyś siałem groszek do skrzynek na balkonie ze zwykłym ogrodniczym torfem. Kiełkował i rósł na początku bardzo dobrze, ale później coraz więcej z nich usychało. Kwitł bardzo słabo, już nie mówiąc o wydawaniu nasion. Nie wiem, co mu mogło nie odpowiadać, bo wody miał w sam raz, za ciasno też nie miał, może to była jakaś choroba albo torf był za kwaśny? Wysiewałem go też w ogrodzie, do gliniastej, dosyć żyznej ziemi przy płocie i w pierwszym roku rósł i kwitł całkiem przyzwoicie, ale rok później w tym samym miejscu marniał i prawie nie zakwitł. Usychał w momencie zakwitania lub nawet wcześniej. Może po prostu nie może rosnąć 2 lata z rzędu w tym samym miejscu. Miał ktoś do czynienia z takim zjawiskiem?
Mam jeszcze słoik zebranych wcześniej nasion i spróbuję je niedługo wysiać w innym miejscu. Nie będzie to trochę za późno? I czy groszek może rosnąć w półcieniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”