Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
anita-maria
50p
50p
Posty: 63
Od: 5 mar 2010, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Moje stokrotki z marketu dwa lata z rzędu posadzone do gruntu rosły jak szalone. W niczym nie przypominały zwartych niskich krzaczków jakie.kupowałam. Wybujały bez opamiętania tak, że musiałam dawać im podpory, bo pokładały się.
Jak temu zapobiec? Dodam, że wcale ich nie zasilałam i rosły w pełnym słońcu.
Może jakiś środek spowalniające wzrost?
kaej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2017, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Witam,
Kupiłam moje pierwsze stokrotki Afrykańskie. Mam tylko balkon. Moje kwiatki to 4 sadzonki z Obi. Nie za duże - sporo kwiatków i pączków.
Chcę je zasadzić do doniczek i tutaj pojawia się problem. Na kwiatkach nie jest napisane dokładnie jaka to odmiana. Na stronie www Obi jest Osteospermum sp.. Mój problem to wielkość doniczek. Na tym forum wyczytałam, że robią się z tego duże krzaki więc i doniczka musi być duża. Czy faktycznie aż tak wyrastają, nawet w doniczkach? Nie chcę przesadzić z rozmiarem i mieć potem małą roślinkę, dużo pustej ziemi i za dużą doniczkę. Będę wdzięczna za pomoc
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

W doniczce takie duże nie porosną. Potraktuj je jak każde inne jednoroczne do skrzynek.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Magdallena
1000p
1000p
Posty: 2068
Od: 26 lis 2010, o 23:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

kaej pisze:Witam,
Kupiłam moje pierwsze stokrotki Afrykańskie. Mam tylko balkon. Moje kwiatki to 4 sadzonki z Obi. Nie za duże - sporo kwiatków i pączków.
Chcę je zasadzić do doniczek i tutaj pojawia się problem. Na kwiatkach nie jest napisane dokładnie jaka to odmiana. Na stronie www Obi jest Osteospermum sp.. Mój problem to wielkość doniczek. Na tym forum wyczytałam, że robią się z tego duże krzaki więc i doniczka musi być duża. Czy faktycznie aż tak wyrastają, nawet w doniczkach? Nie chcę przesadzić z rozmiarem i mieć potem małą roślinkę, dużo pustej ziemi i za dużą doniczkę. Będę wdzięczna za pomoc
Ketmia dobrze radzi. W skrzynkach rosną spore ale nie jakieś ogromne. Mam je co roku właśnie w skrzynkach i świetnie się sprawują. Jedyny problem to, że liście i łodygi zasychają i trzeba je usuwać, bo nieładnie wyglądają. Niestety zasychają od dołu i wcale nie jest łatwo utrzymać ładny stan krzaczka.

Ketmia - mi też udało się przechować stokrotkę przez zimę. Jest ogromna, i brzydka - ma mnóstwo wysuszonych badyli... ale kwitnie. Może by ją przyciąć?
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Moja też kwitła, ale co najmniej połowa liści od dołu była zasuszona. Wyskubałam wszytkie stare liście i okazało się, że wypuszcza tam również młode listki. Ścięłam ją więc solidnie, na pewno więcej niż o połowę i czekam aż odrośnie. :)
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
kaej
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 3 maja 2017, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Magdallena i Ketmia bardzo wam dziękuję za odpowiedź. W takim razie dzisiaj jadę po odpowiednie skrzynki/doniczki i sadzę :-)
To mój dopiero drugi rok z balkonem i jeszcze się uczę.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Magdallena zasuszające się liście od spodu to właśnie efekt zbyt małego, płytkiego pojemnika, czyli skrzynki.Ja sadziłam różne odmiany i nigdy mi nie zasychały, ale też nigdy nie sadziłam ich do skrzynek.Te roślinę sadzić najlepiej do donicy, pojemnika głębokiego (ale zdrenowanego), gdyż silnie się korzeni.
Ja z niej zrezygnowałam, dla mnie był problem z ta rośliną, rośnie duża masa zielona, latem słabo kwitnie, zamyka kwiatki (czytałam, że pracuje się u nowych odmian nad wyeliminowaniem tej cechy), a jesienią jest problem z usunięciem wielkiego krzaczora z donicy.Ludzie sadzą je w skrzynkach, bo wiosną wygląd silnie skarlonych roślin to sugeruje.
W naturalnym środowisku skąd pochodzi osteospermum jest wysokie, stosowane nawet na cięte niskie żywopłoty, częściowo od spodu zdrewniałe.Rośliny z typu krzewinek z reguły dość silnie się ukorzeniają.
Dodam jeszcze, że ja sadziłam osteospermum do średniej wielkości doniczki, a później przesadzałam do dużej.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Moja zaczęła mieć zasuszone liście od momentu gdy ją wykopałam z ziemi, posadziłam w dużej doniczce i zaniosłam do domu. W pokoju, w którym ją postawiłam, temperatura była i tak niższa niż w reszcie domu, ale i tak dość wysoka. Wiecznie musiałam ją podlewać, bo stale miała przesuszoną ziemię. Stąd taki efekt i zaschnięte liście. Ale przeżyła i nawet kwitła w domu :). To był zresztą eksperyment, bo nie wyobrażam sobie przechowywać wszystkich tych stokrotek. A w tym roku będę mieć ich więcej.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

To jest inna sprawa, podczas wykopywania zostały naruszone korzenie dlatego żółkły i zasychały liście.Powinna jednak dojść do siebie, można ją zimować, więc wiosną będzie odrastać.Nie wiem jednak jak z kwitnieniem takiej przezimowanej, nigdy nie przechowywałam.Przesuszająca się nawet w zimie ziemia też świadczy o silnym systemie korzeniowym tej rośliny.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Obrazek

Tak teraz wygląda. Jak widać, wyrastają nowe listki. Jestem ciekawa, jak będzie kwitła. Tym bardziej, że w gruncie zimowała jej koleżanka. Będę miała okazję sprawdzić, jak obie będą się sprawować. Posadzę ją do gruntu w połowie maja. Teraz taka pogoda, że nic nie wiadomo... :roll:
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ketmia pisze:w gruncie zimowała jej koleżanka. Będę miała okazję sprawdzić, jak obie będą się sprawować. Posadzę ją do gruntu w połowie maja. Teraz taka pogoda, że nic nie wiadomo... :roll:
I nie zmarzła??????
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ketmia masz dobry materiał na sadzonki, do ukorzeniacza i pod folię.Będą szybciej nowe rośliny niż z tego starego egzemplarza coś sensownego.Ja bym posadziła 3 sadzonki do jednej doniczki, żeby była szersza kępa.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Selli, ukorzeniłam dwie sadzonki na próbę, ale prawdę mówiąc, stoją. Obecnie więcej czadu dają stokrotki wysiane przeze mnie w połowie lutego.
Te po lewej to wysiane, prawa z sadzonki.

Obrazek

Mariolu, nie zmarzła, no chyba, że to inna roślina się pod nią podszywa :wink: , ale będę obserwować.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”