Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Kupiłam w Lidlu stokrotkę afrykańską "3D violet ice" - takiej jeszcze nie widziałam (oczywiście były bez podanej nazwy - wyszukałam nazwę w necie).
anosia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 cze 2017, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Dzień dobry.
Witam się bo jestem osobą nową na forum, chciałabym prosić o pomoc od ekspertów.
19 maja posadziłam stokrotki na balkonie, to dwa pierwsze zdjęcia... Niestety straciły prawie wszystkie kwiaty, mimo regularnego podlewania, usuwania zwiedlych kwiatów... Balkon jest bardzo słoneczny, dwa lata temu stokrotki kwitły na nim długo i dość obficie.... Co tym razem może być nie tak?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc Anna


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dejna
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 kwie 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ja też tak mam z sadzonką kupioną w markecie. Po tygodniu w nowym miejscu zaczęły obsychać wszystkie pączki, myślę że to reakcja na przenawożenie u producenta. Rośliny kupione jako wczesne pomału zaczynają dochodzić do siebie, petunie mini musiałam poobcinać, a stokrotka zaczyna wreszcie rosnąć. Stokrotki siane w domu to duże rośliny, około 50 cm, a ta kupiona w markecie 20 cm. Twoje też się pozbierają, ale muszą oczyścić się z nadmiaru chemii - ale to oczywiście moja opinia.

Moje wyhodowane z nasionka :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Marketowej nie pokarzę bo mam ją w pracy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Myślę, że jest to efekt nadmiernego stosowania skarlaczy przez producentów.Takiej roślinie trudno się przystosować do innych warunków.Ja w tym roku kupiłam na początku kwietnia (pisałam na poprzedniej stronie) takie dość wybujałe, wyglądało naturalnie, jakby bez tej chemii i dlatego je właśnie kupiłam.Przesadziłam do nieco większej doniczki, a potem całość nawet z doniczką z dużymi otworami wkopałam do gruntu.Jestem zdziwiona bo zaczęło pięknie rosnąć i kwitnie cały czas, ale na początku nie było tak obsypane kwiatami i pąkami jak te skarlane.Tutaj na 36 str.coś o tym http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=490
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ja kupiłam w Lidlu (pisałam o tym 9 maja) i kwitną do tej pory 2 szt. o pełnych kwiatach i 1 szt. taka normalna bordowa. Natomiast kupione również w Lidlu (tej samej firmy) 2 szt. pojedyncze fioletowe (jakoś w kwietniu je kupiłam) kwitły przez tydzień po zakupie i do tej pory cisza (wsadzone są do doniczek razem z tymi kupionymi 9 maja), ale widzę, że powoli zbierają się, bo mają pączki. Widocznie tak jak u ludzi - jeden zmianę musi odchorować a inny nie.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Kilka postów wcześniej napisałam, że stokrotka przezimowała mi w gruncie. Otóż nie :wink: , okazała się być przetacznikiem ;:oj .
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ktoś wysiał/wysiewa/zamierza wysiać?
Mam nasiona Le...ko Lux Mieszanka. Ma ktoś doświadczenie, co z tego może wyrosnąć?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Mój niewielki osteospermum przycięty po przymrozkach jesiennych został wniesiony na okno południowe w zimnym pomieszczeniu ok 10*C. Pomimo że. w chłodzie to cały czas rośnie i zawiązał bardzo dużo pączków kwiatowych. Parę gałązek wsadziłam w tą samą doniczkę i widzę że się chyba przyjęły bo nie straciły wigoru gdy, tymczasem w wodzie wyglądają jak by miały w niej uschnąć. Aby do wiosny i szybko zakwitną :D
Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Jowita37 pisze:Ktoś wysiał/wysiewa/zamierza wysiać?
Mam nasiona Le...ko Lux Mieszanka. Ma ktoś doświadczenie, co z tego może wyrosnąć?
Ja wysiewałam w ubiegłym roku te nasiona - całe opakowanie i nie wzeszła mi ani jedna sztuka. Być może, że coś zrobiłam źle, bo siane z nasion kupionych w Lidlu na całe opakowanie miałam o ile dobrze pamiętam chyba 6 szt. Ponieważ nasiona lux legut. mam jeszcze jedno opakowanie to będę je siała - w ubiegłym roku kupiłam 2 opak. bezpośrednio z ich strony - ogólnie kupiłam od nich sporo innych nasion i ładnie wschodziły, więc to pewnie ja popełniłam jakiś błąd. A tak kwitły te z lidla (niestety mój aparat robi kiepskie zdjęcia):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

kwitły do października i miały jeszcze bardzo dużo pąków, ale niestety słońce w tym miejscu ogródka nie dochodzi jesienią, bo zasłania go cień drzew od sąsiada i już się nie rozwinęły - szkoda mi było je wyrywać no ale cóż - mamy trochę za krótkie lato.
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

A to moja ubiegłoroczna -przepiękna odmiana

Obrazek
Jowita37
100p
100p
Posty: 193
Od: 27 lut 2016, o 00:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: k/Zawiercia

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Ninia widzę, że z mieszanki wyrosły ci rzeczywiście różne kolory. Też na to liczę.
Wysiałam pół paczki nasion i wyrosło mi ponad 40 roślinek, znacznie więcej niż liczyłam i niż mam miejsca na parapetach.
Nasiona kupowałam w tym roku w Auchan.

Obrazek

Dorcia prześliczna, ale taka odmiana jest do uzyskania chyba tylko z gotowych sadzonek?
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Tak,kupiłam sadzonkę- to Margarita White Spoon
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stokrotka afrykańska (osteospermum)

Post »

Jowita37 - ale super Ci powschodziły. W czwartek byłam w Auchanie i miałam kupić te nasiona, ale stwierdziłam, że dam szansę najpierw tym z ubiegłego roku i mam jeszcze jedno opakowanie z ubiegłego roku z Lidla - też bym chciała by mi tak powschodziły - ile dni wschodziły te Twoje? Czy wcześniej moczyłaś nasionka w wodzie? Czy przysypywałaś ziemią nasionka i jaką warstwą?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”