Surfinia - wiadomości podstawowe

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Spryskaj lekko i okryj całość folią, by nie traciła wody z liści gdy korzenie nie domagają i postaw w cieniu na kilka dni.Nie podlewaj aż przeschnie ziemia, bo łatwo zalać korzenie i też będzie więdła.Żadnego nawozu na razie.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Bardzo dziękuję za cenne rady!
Jeszcze mam pytanie czy przed pryskaniem i owinięciem folią można włożyć doniczkę do wody, czy pominąć ten krok?
Milena
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Nie, nie moczyć podłoża.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Bardzo dziękuję za rady :)

Zdjęcie przed i po

Obrazek

Obrazek
Milena
neelys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2017, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Witam! Jestem posiadaczką pięknych surfinii które w prezencie podarował mi mąż. Zaznaczę że kupił je na na targu i naprawdę były urocze. Kupiłam nawóz specjalny do surfinii, nawoziłam raz w tygodniu, podlewałam raz dziennie w gorące dni dwa razy (rano i wieczorem), codziennie usuwałam przekwitłe kwiatuszki. Powieszone są na balkonie od strony południowo zachodniej bez zadaszenia. Niestety w ostatnich dniach mocno padało i wiało co spowodowało mocne "potarganie" pędów. W jednej z doniczek ziemia oddzieliła się od doniczki co powoduje przelatywanie wody przez doniczkę bez zwilżenia korzeni (tak mi się wydaje). I tak piękne surfinie zmarniały. Patrząc na nie łza kręci się w oku. Proszę pomóżcie.

Zdjęcia mojej biednej surfinii
Obrazek

Obrazek
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Przede wszystkim zmień stanowisko na bardziej cieniste i osłonięte przed deszczami.Mocno wyrośnięte i wybujałe egzemplarze ze szklarni nie nadają się na takie słoneczne i nieosłonięte ekspozycje.Lepiej kupować małe sadzonki i od małego je umieszczać na takich stanowiskach.Osobiście unikam kupowania takich wyrośniętych mocno roślin, bo choć kuszą oko w czasie zakupu, to ich żywot z reguły jest dość krótki.
neelys
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 cze 2017, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

A czy przesadzić do wiekszej doniczki? Przyciąć zniszczone za dlugie pędy??
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Żywot takich rozrośniętych egzewmplarzy jest krótki przede wszystkim z powodu niedożywienia i niedoboru wilgoci. Jeśli chcemy utrzymać je w dobrej kondycji to potrzebny jest dobry nawóz stosowany do każdego podlewania i częste podlewanie. W tunelu też dostają papu za każdym podlewaniem.
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Połamane gałązki można ukorzenić , ja porostu wbijałem je do ziemi i same się ukorzeniały w cieniu. :tan
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
*Kasia
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 sie 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Popieram to co napisała selli7. Lepiej unikać kupowania na początku sezonu dużych rozrośniętych roślin. Ja zawsze kupuję sadzonki i doniczkuję sama. Kiedy u sąsiadów surfinie się wyciągają u mnie wybuchają kwieciem i kwitną gęsto aż do przymrozków. Kupowałam w tym roku sadzonki w takim jednym wyspecjalizowanym ogrodnictwie i właścicielka powiedziała, że współczuje ludziom, którzy kupują duże rośliny w amplach, bo można się zapodlewać, ponieważ rośliny mają w nich za mało ziemi.

Można mieć też przy kupowaniu na uwadze, że odmiany surfinii bardzo się między sobą różnią. Jedne rosną długie i ogołacają się z kwiatów a pod koniec sezonu nawet z liści u góry. Wydaje mi się, że te ciemno różowe szczególnie wykazują takie cechy. Przytrafiły mi się też kiedyś fioletowo-granatowe i też miały długie pędy z małą ilością kwiatów, podczas gdy w tych samych warunkach rosły białe z brązowym środkiem i były w całości pokryte kwiatami.

Po prostu potrzeba trochę doświadczenia. Możesz obserwować jak zachowują się surfinie w mieście, na osiedlu i wyczaić, które odmiany są dobre.
Madzialena0001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 lip 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Witam,
Bardzo proszę o pomoc. Dostałam pod opiekę 3 surfinie. Dwie się dobrze zachowują natomiast jedna zupełnie oklapła jakby była przesuszona.
Podlewam co dzień rano aczkolwiek wczoraj była ulewa a surfinie mieszkają na dworze to może za dużo wody dostała. Dziś już jej nie podałam. Nie wiem co robić. ;:145

Obrazek
Rozyczka80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lip 2017, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Moje piękne surfinie zaatakowały jakieś paskudztwa, początkowo były to klasyczne białe mszyce(przynajmniej tak sadze).
Kupiłam dwa różne preparaty które działają na mszyce (mączlik, przędziorek i misecznik, a drugi jeszcze dodatkowo na Wełnowca jeszcze)
Pryskam zgodnie z zalecaniami(nawet częściej) ale niestety walczę z wiatrakami.
Dzisiaj zauważyłam dodatkowo że w moich surfiniach zagościli nowi goście - zrobiłam fotki.


1. Białe wg mnie mszyce - pojawiły się pierwsze, pryskałam preparatem o którym pisałam wyżej Substrala
Obrazek


2. Czerwone - dzisiaj zauważyłam
Obrazek


3. Czarne dzisiaj zauważyłam
Obrazek


Czy ktoś wie co to jest i jak z tym skutecznie walczyć ? Surfinie mimo tych lokatorów rosną jak szalone.
jagusia111

Re: Surfinia podstawowe wiadomości

Post »

Na zdjęciu pierwszym masz pierwsze osobniki mączlika. Radzę zwalczać jak najszybciej bo jak się zadomowią zniszczą rośliny.
Na zdjęciu drugim jest otwarty nasiennik, a te kuleczki to nasionka, które się z niego wysypały.
Na zdjęciu trzecim wygląda na jakieś śmieci, ewentualnie grudki ziemi przyczepione do liści. Ze zdjęcia trudno stwierdzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”