Tunbergia(Thunbergia alata ) Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Tunbergia(Thunbergia alata ) Cz.1

Post »

Witam, mam zasadzoną tunbergię w doniczce i nie wiem za bardzo jak ją uprawiać aby ładnie kwitła (tzn. jak podlewać, czy jakiś zasilacz trzeba itd.)
Awatar użytkownika
teli
200p
200p
Posty: 284
Od: 17 paź 2008, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze.6b Płock między torami

Post »

Ja swoją , jednego roku , wysadziłam z doniczki , do ziemi w ogrodzie, ale zaszalała, specjalnie , jej nie dawałam odżywek , poza podlewaniem wodą , fakt, stałą w zacisznym miejscu , pół słonecznym
Carpe Diem...
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Tunbergia nie należy do szczególnie wymagających roślin. Jednak należy pamiętać, ze każda roślina wymaga odpowiednich dla siebie warunków. Jeśli będzie rosła na południowej wystawie to będzie obficiej kwitła pod warunkiem odpowiedniej wilgotności podłoża i niewielkiej ilości nawozu.

Ważne jest również aby roślina miała podporę lub drabinkę do wzrostu w górę.
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Post »

Tunbergię sieję co roku,wysadzam do większych doniczek z ziemią uniwersalną,przepuszczalną,lubi ziemię o odczynie zasadowym,czyli do ziemi można wsypać trochę wapna nawozowego,stanowisko słoneczne do półcienistego.Można również wkopać do gleby,ale ziemia musi być przepuszczalna,aby korzeń ładnie się rozwinął i wtedy ładnie kwitnie.
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

Czy już pora siać tunbergię? Jakby wiosna przyszła w marcu to pewnie tak, a co jak przyjdzie w maju? Co radzicie?
Jeszcze jedno w ubiegłym roku kupiłam polecane nasionka białej i różowej tunbergii, nie powiem z jakiego źródła, a i tak wszystkie rośliny były żółte, czy ktoś widział T. w innych kolorach. Jeśli tak poszukam i spróbuję jeszcze w tym roku?
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

Mnie się wydaje, że teraz jeszcze za wcześnie...tunbergia dosć szybko rośnie na wysokość, trzymanie pnącza w domu przez trzy miesiące moze być dosć kłopotliwe (chyba, że masz warunki)...kiedyś wysiałam w połowie marca, w lecie kwitła bez opóźnień.
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
stokrotka12311
500p
500p
Posty: 800
Od: 18 gru 2006, o 00:43

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

pamelka pisze: czy ktoś widział T. w innych kolorach. Jeśli tak poszukam i spróbuję jeszcze w tym roku?
Tak są niebieskie wieloletnie , ale nasion u nas nie ma / przynajmniej ja nie spotkałam :wink:
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

W tamtym roku też tak zrobiłam i było ok. Ale rok wczesniej miałam jakieś większe przyrosty :heja zastanawiam się więc czy może ..... :| juz zacząć
Awatar użytkownika
100krotka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5428
Od: 2 gru 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie - strefa 6A ;-)))

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

Teoretycznie - na opakowaniu podany termin siewu luty - marzec :-)
Ale ja jeszcze zaczekam, nie mam tyle miejsca, żeby tak długo siepotykać o doniczki :-)
"Dużo ludzi nie wie, co robić z czasem. Czas nie ma z ludźmi tego kłopotu. " (Magdalena Samozwaniec)
Moje linki - i aktualny
Wizytówka
Awatar użytkownika
Tunia-mar
200p
200p
Posty: 206
Od: 18 lut 2010, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

hej
posiałam tunbergie 31.01 razem z kobeą, no ładnie wyrosła sobie i nie wiem co dalej bo póki co ma po jednej parze liści a niektóre osobniki po dwie pary :) czekam aż będzie miała więcej liści to zacznę ją uszczykiwać żeby się ładnie rozkrzewiła-m.in dlatego posiałam wcześniej żeby móc ją ładnie rozkrzewić nie opóźniając jej kwitnienia-ale co mi z tego wyjdzie? Tunbergię posiałam pierwszy raz w życiu, ale zauroczyła mnie tym czarnym oczkiem chcę ją mieć:)
rosenstolz
50p
50p
Posty: 56
Od: 8 sty 2010, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Paczyna

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

Właśnie interesuje mnie to-czy rośliny pnące powinno się uszczykiwać??
W jakiej fazie rozwoju?Pozdrówka
Awatar użytkownika
Tunia-mar
200p
200p
Posty: 206
Od: 18 lut 2010, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

Uszczykiwałam kobeę (tez pnącze) jak miała cztery pary liści właściwych (nie liczących tych dwóch co się pierwsze pojawiają jak roslina wykiełkuje)-bo gdzies tak przeczytalam i z uporem maniaka bo ona nie była taka skora do rozkrzewiania-ja czubek przewodnik ciach a ona wypuszcza obok kolejny, dopiero chyba po trzecim uszczknięciu ruszyła z dołu ( z niższych partii) do rozkrzewiania, ale z tunbergią to nie wiem :( w najgorszym wypadku oczekam az tych liści będzie więcej i wyraźnie uwidoczni się pęd przewodnik to go brutalnie utnę :tan
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Tunbergia - jak uprawiać?

Post »

Tunbergia jest pnączem nie zbyt wysokim, zastawiam się czy można było by ją uprawiać w wiszącej donicy, jeśli tak to ile sadzonek nasadzić do donicy o średnicy 30 cm, jeśli ktoś ma doświadczenie to proszę o wszelkie sugestie i rady.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”