Fenkuł (koper włoski)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Fenkuł (koper włoski)

Post »

witam. Wiosną tego roku posiałam nasiona fenkuła, skiełkowały i wyrosły jak nasz koper, trochę większe, pachnące anyżkiem, ale nie mają jadalnych zgrubień u nasady. Co zrobiłam źle, czy to że pozwoliłam im zakwitnąć? Jeśli ktoś z Państwa wie jak uprawiać fenkuł -proszę o radę, może w następnym roku się uda.ania1590
ania1590
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Nie pisz "Państwa" - na forum wszyscy są równi :) Ja w ubiegłym roku uprawiałam fenkuł, nie wszystkie, ale część z nich miała zgrubienia - nie takie jak na zdjęciu z paczki nasion ale miały. Pamiętam, że jest to raczej wymagająca roślina. A może za późno wysiałaś nasiona?
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Oj ja mam zamiar wysiewać w tym roku, pewnie za póżno, to jest tak jak seler naciowy, jak się za późno wysieje to nać nie będzie taka gruba i sztywna i chrupiaca, tylko miękka, cienka i jak zwykły seler
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Nie, nie jest za póżno na wysiew kopru włoskiego. Ja siałem w kwietniu wprost do gruntu. W ubiegłym roku zrezygnowałem, bo mojej rodzinie sie zmieniły smaki. Co jest ważne ?. Rozstaw roślin, nawożenie i...woda.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Oj to może w tym roku posieję do gruntu :) na wyższy inspekcik i przykryję włókniną i folią :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Witaj sylwana 85. A po co Ty chcesz koper włoski siać do inspektu ?. Ja siałem wprost do gruntu i rósł mi pięknie. Pędy z pięknymi pierzastymi liśćmi były do kolan. A przy zbiorze trzeba było sie troche przyłożyć, żeby takiego drania wyrwać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Przyznam się że też go siałem ale niestety w ziemi bulwy nie było za bogatej ale góra... muszę przyznać że mnie całkowicie zaskoczyła, było jej tyle że się przejeść nie dało :) I również prosto do gruntu siałem
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Wedle informacji na opakowaniu odmianę "Standard", wysiewa się wprost do gruntu w VI-VII, bądź też z przeprowadzonej 4-6 tygodni wcześniej rozsady. Rozsadę przeprowadza się w połowie VI. Zbiór uzyskujemy od IX- do X. Uprawiałam dotychczas koper włoski z siewu do gruntu. Domyślam się, że z rozsady jest ładniejszy (w moich warunkach). Pozdrowienia :)
Awatar użytkownika
sylwana85
500p
500p
Posty: 735
Od: 21 lut 2011, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Dęba

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

forumowicz u mnie ten inspekcik to normalna grządka :) tzn. w tym roku zrobiłam, tzn jescze w trakcie coś w stylu garden boxes, podwyższanych grządek, co wygląda jak rozsadnik :) ale ziemia jest wyżej do deski, także te 10-20 cm wyżej niby ma chronić przed przymrozkami, ale dla mnie to lepiej dla psa który mi tam nie wejdzie - mam taką nadzieję :), i lepiej plewić bo wyżej, a przede wszystkim łatwiej mi nawieźć lepszej ziemi niż przekopywać tą która jest.
Awatar użytkownika
Anpio7
500p
500p
Posty: 715
Od: 7 lut 2009, o 23:34
Lokalizacja: 3city / Pomorze
Kontakt:

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

forumowicz pisze:Nie, nie jest za póżno na wysiew kopru włoskiego. Ja siałem w kwietniu wprost do gruntu.
Co jest ważne ?. Rozstaw roślin, nawożenie i...woda.

Rozważam w tym roku uprawiać fenkuł i z chęcią dowiem się coś więcej,
odnośnie praktycznych rad, aby mi coś wyrosło :lol:
Czy robiliście lub robicie rozsadę - kiedy, czy siejecie tylko do gruntu :?:
"jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie - zostań ogrodnikiem "
Ogrodniczka na tymczasowym urlopie Anpio7 !!!
Apetycznie u Anpio7
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Ja tak myślę ze może już posiać go do doniczek :roll: Jeśli teraz byłby posiany do doniczek to by był wcześniejszy plon tylko czy nie zakwitnie za szybko :roll: W dziadka starej książce ogrodniczej z roku 1957 pisze żeby go siać do gruntu czerwiec lipiec na zbiór w październiku bo wysiany wcześniej wybija w kwiatostan. On jest dwuletni czy wieloletni ;:88
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 728
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Rację ma chyba tomek-warszawa, mówiąc że efekt zależy od terminu wysiewu. Moje, posiane normalnie wiosną wszystkie wybiły w pęd kwiatowy i wtedy zgrubienia przy nasadzie nie ma. W tym roku spróbuję wysiać pod koniec czerwca ( taki termin jest na opakowaniu polskich nasion). Dam też więcej wody i większe odległości. Tylko gdzie ja to wszystko chcę pomieścić? jak grządki warzywnej mam raptem 2,5 m2. pozdrawiam
ania1590
kontra
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: fenkuł (koper włoski)

Post »

Ja siałam w zeszłym roku późno, w pędy kwiatostanowe nie wybiły, ale zgrubienia też były byle jakie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”