Śnieżnik (Chionodoxa)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Śnieżnik (Chionodoxa)

Post »

Zgodnie z obietnicą złożoną w temacie puszkinia otwieram wątek poświęcony śnieżnikowi. Na początek sesja zdjęciowa.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To ja dołożę jeszcze Chinodoxa Alba

Obrazek
Pozdrawiam,Małgorzata
Awatar użytkownika
Olusia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11021
Od: 23 gru 2007, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kościan

śnieżniki

Post »

Śliczne są te białe! Czy one też się tak intensywnie rozmnażają jak te niebieskie lub różowe?
Jak będą nadwyżki to się piszę. Ja niebieskich mam w nadmiarze.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Piękne.
Ja mam tylko niebieskie i różowe
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Przy innych okazjach pokazywałem już swoje śnieżniki. Mam dwie odmiany: niebieską Chionodoxa luciliae oraz różową Chionodoxa siehei "Pink Giant". Oto one:



Odmiana różowa jest dwukrotnie wyższa od niebieskiej. Jak pamiętam zakupiłem po 30 cebulek każdej odmiany. W tej chwili jest ich już setki, i nie zamierzam ograniczać ich ekspansji.
Mietek.
Stefan Lisowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 sty 2008, o 23:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Fajne kwiaty .Może mi ktoś odpowie co to są za kwiaty? Kwitną przełom stycznia - marca Obrazek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

To ciemiernik biały
- ale już bliżej nie wiem.Też mam podobnego.

pzdr.Jovanka
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

To może i ja pokażę jeszcze swoje śnieżniki , w/g napisów na tabliczkach:
1. Luciliae - niebieski
2. Luciliae "Alba"
3. Forbesii - Blue Giant
4. Forbesii - Pink Giant Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: śnieżniki

Post »

fox pisze:...eMZet gdzie kupowałes cebulki ? plis na pw
Cebulki chionodoxy kupowałem w sklepie ogrodniczym PNOS Ożarów Mazowiecki w Warszawie, Aleja Krakowska róg Krakowiaków. Można je zamówić również pod adresem: www.pnos.com.pl gdzie prowadzą sprzedaż wysyłkową. Ceny umiarkowane a koszt pobrania i przesyłki to tylko 9 zł. Wybór cebul i nasion ogromny.
Mietek.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Potwierdzam słowa Mietka . To co pokazałam nie wygląda efektownie bo zły fotograf robił zdjęcia ale w rzeczywistości są przepiękne. Kupowałam wszystkie cebulki w PNOS Ożarów i nie miałam żadnej wpadki. Kolorowe są wcześniejsze, białe sadziłam 2.09.2007 r razem z białą puszkinią i białymi szafirkami. Puszkinię pokażę gdy znajdę a szfirki gdy zakwitną. :lol:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Marysiu jeśli chodzi o porządki z nazewnictwem to kompletna klapa. Ustaliłem co prawda, że C.forbesii to to samo co C. siehei oraz C.tmolusi a nawet C. luciliae hort. ale na tym koniec sukcesów. C.luciliae czasami jest uważana za C. gigantea ale niektórzy C. gigantea uważają za oddzielny gatunek. Ustaliłem też, że u C. luciliae istnieje grupa Gigantea. Niestety różne podręczniki podają różne ilości kwiatów w gronach i różną wielkość kwiatów więc ustalenie bardziej wiarygodnych danych trochę potrwa.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek

Myślałem przez chwilę, że to będzie C.forbesii 'Blue Giant' ale na zdjęciu Marysi pod tą nazwą występuje zupełnie inna roślinka. Poszukiwania nazwy dla kwiatka trwają więc dalej.
Awatar użytkownika
peonia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 26 mar 2006, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pólnocny wschód
Kontakt:

Post »

przemek1136 pisze: Marysiu jeśli chodzi o porządki z nazewnictwem to kompletna klapa.

Ustaliłem co prawda, że C.forbesii to to samo co C. siehei oraz C.tmolusi a nawet C. luciliae hort. ale na tym
koniec sukcesów. C.luciliae czasami jest uważana za C. gigantea.

Niektórzy jednak C. gigantea uważają za oddzielny gatunek. Ustaliłem też, że u C. luciliae istnieje grupa Gigantea.

Niestety różne podręczniki podają różne ilości kwiatów w gronach i różną wielkość kwiatów więc ustalenie bardziej wiarygodnych danych trochę potrwa.


przemek1136 pisze: Obrazek Obrazek

Myślałem przez chwilę, że to będzie C.forbesii 'Blue Giant' ale na zdjęciu Marysi
pod tą nazwą występuje zupełnie inna roślinka. Poszukiwania nazwy dla kwiatka trwają więc dalej
.
Twoja Chionodoxa , Przemku, to dla mnie bardzo rzadko uprawiany śnieżnik sardeński-Chionodoxa sardensis od słowa- Sard- obecnie ruiny
słynnego miasta w północno -zachodniej części Turcji- obszar Azji Mniejszej. W pobliżu ruin miasta, na zboczach gór odkryto ten gatunek w drugiej
(chyba w drugiej !) połowie XIX w, i nazwę własną gatunku wzięto od miejsca rodzimego.
Jest bardzo niska jak C. luciliae ma liczne : 5-10 drobnych kwiatów , wysokość 10 cm - max. 15cm, kolor gencjany, goryczki i 'słabo oznaczone' białe oczko i białe a nie żółtawe pręciki.
Zaczęło się od rabaty-Beata Paulina
"Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo się przestają bawić."
Mark Twain
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”