Krynka (Crinum X Powelli)

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Mam ją już pewnie z 10 lat, nawet rozdawałam cebule. Latem wystawiam na zewnątrz. Kwitnie regularnie w styczniu, ale dopiero od kilku lat.
ewa habuda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 mar 2009, o 17:55

Crinum - moja ulubiona

Post »

Jest to cebula crinum, rośliny raczej w Polsce mało popularnej, przypadkowej, a jeśli już to tylko jako forma doniczkowa.
Roślina ta funkcjonuje w mojej rodzinie od pokoleń. Jeden z moich egzemplarzy, ok. siedmioletni, ma średnicę cebuli ok. 20 cm. Crinum powinna rosnąć zanurzona do połowy cebuli w lekkiej, żyznej ziemi. Lubi obfite podlewanie ale nie powinna stać w wodzie, jest rośliną raczej żarłoczną i powinna stać w jasnym bądź niezbyt mocno nasłonecznionym miejscu. Egzemplarze trzyletnie powinny kwitnąć co roku przez co najmniej miesiąc, starsze wypuszczają po sobie kwitnące pędy kwiatowe co wydłuża czas cieszenia się kwitnącą i pięknie pachnącą rośliną. Należy też pamiętać, że z biegiem czasu cebula będzie się rozrastać, tworzyć cebule przybyszowe.
I ciekawostka rodzinna:
Egzemplarz mojej ciotki, z uwagi na wiek ponad 30 lat rośnie w szklarni-ogrodzie zimowym, ma ponad trzy metry pędu liściowego, a cebula jest wielkości piłki plażowej.
Awatar użytkownika
teresat
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1097
Od: 2 lip 2008, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: omc Orawa

Post »

ewa habuda, dziękuję za wyczerpujące wiadomości o crinum.
To musi być widok nieprzeciętny, cebula wielka jak piłka :shock:
Mojej trochę jeszcze brakuje :wink: ale do małych nie należy, bo ma 36 cm obwodu.
Zakupiłam sobie dość dużą cebulę crinum w kolorze różowym (moja jest biała) i ma ona zupełnie inny kształt jest jajowata a moja kulista.
anna_70
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2009, o 17:52

Co to za kwiat? (Crinum Powelli)

Post »

2 lata temu zakupiłam cebulę, zakwitła mi w tym roku. Niestety nie znam nazwy i nie wiem jak się zajmować tym kwiatem i jak przechować przez zimę.

Zdjęcia zamieszczam poniżej.

Obrazek Obrazek[/img]
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Może też być Crinum powelli.
anna_70
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2009, o 17:52

Post »

a wie ktos jak się tym zajmować przez zimę? co zrobić z cebulką?
jak widac mam to w doniczce na dworze.
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Post »

Jesienia wyciagam jak inne cebulowe- podsuszam- ucinam na szyjcei wynoszę do piwnicy. Wiosna sadzę do nowej ziemi- i wynoszę w połowie maja na pole. Krynke poleca sie do uprawy w skrzynce lub donicy. Niektóre książki piszą o zostawieniu na zimę- ale to przedruki z zagranicznych edycji- u nas klimat niedobry na zostawienie cebul w gruncie.
Wiosna późno zaczyna rosnąć...
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
anula
100p
100p
Posty: 180
Od: 17 paź 2005, o 18:10
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Roślina doniczkowa (Krynka)

Post »

Witam. Chciałabym sprostować nazwę rośliny. To nie Crinum powelli a Crinum moorei. Mam takową. W rodzinie męża jest od 40 lat. Posiadam także i powelli, one znacznie się różnią.
pozdrawiam,ania
SUKULENTY
OGRÓD
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

Odświeżam wątek :) ponieważ mój amarylis zrobił mi niespodziankę... Dwa posty wyżej umieściłam zdjęcie (rok temu - maj) cebuli w gruncie, niestety zeszłego lata nie zakwitł, miał tylko piękne liście do jesieni. Wykopałam na jesień cebulę, umieściłam w torbie papierowej bez specjalnej troski o warunki przechowywania. Około 3 tygodnie temu cebulę wysadziłam do donicy, bo liście zaczęły się zazieleniać i widać było zaczynającą się wegetację. Po 2 tygodniach ku mojemu zdziwieniu z cebuli wyrósł pęd kwiatowy:))) W sumie to miał kwitnąć w lecie, ale lepiej wcześniej niż wcale;) Dodam, że cały czas stoi w domu i pięknie pachnie!

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

A jak została posadzona twoja cebulka ? Wystawała z doniczki, tak jak to się robi z z amarylisami (domowymi)
czy posadzona została cała cebula do ziemi?
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

Sadziłam tak jak Hippeastrum, zostawiając część cebuli nad ziemią. Różnica była taka, że zostawiłam na cebuli do spoczynku kilka liści, one właśnie "odżyły" na wiosnę. Te duże liście są zeszłoroczne, tylko 2 najmniejsze są nowe.

Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Amarylis ogrodowy

Post »

I wszystko się zgadza, bo PNOS Ożarów Mazowiecki wiosną sprzedaje Crinum powelli jako ?amarylisa ogrodowego? (czasami zastanawiam się, czemu przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalnie ogrodnictwem nie zatrudnią ani jednego botanika, który by sprawdzał, co też jest wypisywane na opakowaniach z cebulkami czy nasionkami).

Pozdrawiam!
LOKI

Czysty marketing, amarylis dobrze się kojarzy. W dodatku ogrodowy. Nazwa ma wyłącznie zapewnić lepszą sprzedaż.
Adam
sj410
200p
200p
Posty: 320
Od: 17 sie 2009, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Roślina doniczkowa (Krynka)

Post »

Witaj Aniu. U mojej teściowej też jest kwiat zwany krynką. Mówiła mi ,że jest u niej około 20 lat i pierwszy raz zakwitła w tym roku.
Po przekwitnięciu ma taką bulwę i nie wiem co z nią zrobić. Czy to można wsadzić do ziemi i wyrosną nowe krynki.
Pozdrawiam Hania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”