Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szyszunia
1000p
1000p
Posty: 1971
Od: 4 lis 2009, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Tarnobrzega

Re: Mieczyki po wykopaniu

Post »

witam miłosników mieczyków.Ja tez jak wykopałam cebule to tych maluchów jest cała masa i dobrze ze weszłam na forum bo pewnie bym je wyrzuciła a tak te wieksze dalej posadzę
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mieczyki po wykopaniu

Post »

Czy cebulki przybyszowe mieczyków przechowywać też w torfie? One takie małe że potem trochę będzie kłopotu z zobaczeniem ich. :D
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mieczyki po wykopaniu

Post »

Niczym nie trzeba okrywać bulwek przybyszowych.Mają dość twardą okrywę,
nie wyschną do wiosny.Drobnicę wysiać teraz,grubsze do piwnicy.
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mieczyki - kiedy sadzić?

Post »

Rok temu miałam ten sam problem ze swoimi mieczykami - cześć z nich się pokładła:(

Jak powinny wyglądać zdrowe bulwy mieczyka? Od jakiegoś czasu marzę o takich kwitnących na zielono. Dzisiaj w sklepie je oglądałam, ale wydawały mi się jakoś tak strasznie suche... Nie wiem czemu ale zawsze mam taką panikę, że cebulki czy kłącza które kupię będą martwe... Głupota, prawda?
Awatar użytkownika
KOBEA
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 30 sty 2010, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Jak wzmocnić mieczyki i lilie??

Post »

hej, w ubiegłym roku po raz pierwszy sadziłam mieczyki, na głębokość cebuli, ale przewracały sie niestety podczas wzrostu, jak głęboko sadzicie swoje? myśle, że powinny siedzieć głębiej w ziemi?
doradźcie prosze bo w tyg zabieram sie do sadzenia
pozdrawiam
Kaśka
Awatar użytkownika
skorpion811-51
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7255
Od: 21 lis 2009, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie Milicz

Re: Jak wzmocnić mieczyki i lilie??

Post »

Posadziłam dziś mieczyki bardzo mi się podobają te kwiaty ale grają mi na nerwach jak zaczynają się przewracać ale jeszcze spróbowałam posadzic głębiej może to coś da albo kupię im laseczki niech się podpierają ;:138 Pozdrawiam Stasia. :D
Rzekła pszczółka do motyla nikt nie widzi więc zapylaj.
MOJE LINKI , Pusta miska -kliknij
SERDECZNIE ZAPRASZAM STASIA
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jak wzmocnić mieczyki i lilie??

Post »

Stasiu dlatego tez warto sadzić mieczyki w grupach i już przy sadzeniu wbić paliki, aby później nie uszkodzić cebul.
Elżunia 1187
200p
200p
Posty: 372
Od: 29 cze 2009, o 00:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak wzmocnić mieczyki i lilie??

Post »

Kaska jeżeli sadzisz mieczyki na wysokość cebuli to stanowczo za płytko.Ja swoje wsadzam na głębokość około 10 cm a jak cebulka duża to i więcej i jeszcze niektóre i tak muszę podeprzeć
Miłośniczka wszystkich kwiatów
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Jak wzmocnić mieczyki i lilie??

Post »

W starej dobrej książce znalazłem sugerowany odstęp między cebulami 12 cm w rzędach co 25 cm . Takie zagęszczenie zwiększa zapotrzebowanie na nawozy , ale trochę zabezpiecza przed przewracanie. Stosuję go już drugi rok z dobrymi rezultatami :D
W ubiegłym roku nawet bardzo wybujałe okazy , wysokości nawet 150 cm stały o własnych siłach :!: :tan
Awatar użytkownika
skorpion811-51
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7255
Od: 21 lis 2009, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie Milicz

Re: Jak wzmocnić mieczyki i lilie??

Post »

Zobaczymy jak to będzie bo już ładnie wzeszły i rosną .Mieczyki są śliczne ale te przewrotki trochę denerwują ;:223
Rzekła pszczółka do motyla nikt nie widzi więc zapylaj.
MOJE LINKI , Pusta miska -kliknij
SERDECZNIE ZAPRASZAM STASIA
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Post »

Kochani mam pytanie. Kiedy mogę najwcześniej wsadzić cebulki mieczyków do gruntu, żeby nie skrzywdził ich majowy przymrozek? Na opakowaniu jest naisane kwiecień/maj ale nie wiem, czy można wsadzać w kwietniu i maju, czy na przełomie miesięcy.
Nigdy nie miałam mieczyków na swojej działce, wiec nie mam doświadczenia. Dzięki z góry za info?
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Mieczyki - kiedy najwcześniej wsadzić cebulki

Post »

Odpowiedź nie jest prosta, bo jak przewidzieć kiedy będzie przymrozek...
średni przyjmijmy, że ok 12-15 maja, pierwsze kiełki( najwrażliwsze na mróz) po 2 tygodniach czyli nie sadzić koło 1-go, ale nie raz jak cebulki były w ciepłym to już mają spore kiełki... i co Jeżeli posadzisz teraz to zdążą się "zaczepić" (ukorzenić, wystrzelić liść) przed zimną Zośką ale trzeba byłoby później okryć. Ja jeszcze czekam - dzisiaj jest 3 stopnie, może za kilka dni zrobi się ogrodniczo.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Mieczyki - kiedy najwcześniej wsadzić cebulki

Post »

Wielkie dzięki. Właśnie o to mi chodziło, po ilu dniach kiełkują. Wsadziłam do ziemi liatrę i teraz mnie olśnilo, że dużo za wcześnie. Dlatego chucham na zimne.
Tak tez się rozpędziłam z daliami. Wsadziłam do doniczek i jedna jest juz calkiem spora. Boję się, że po zośkach będzie za duża... (to jest gatunek wysokich)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”