Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
lili.ana
50p
50p
Posty: 92
Od: 29 sie 2009, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

No to i ja skorzystam z Waszej rady i przełożę swoje cebulki do lodówki. Piwnicę mam bardzo wilgotną i nie pomaga nawet zaprawianie cebul środkami grzybobójczymi.
Pozdrawiam Liliana
Zapraszam do moich wątków:
Sprzedam/zamienię
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7940
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Ale uważajcie Kochani na lodówkę, bo potrafi zmrozić za bardzo bulwy - u mnie tak było.
W papierową torebkę albo pudełko i w miejsce warzyw tzn. tam gdzie najcieplej w lodówce.
Też mam ten problem z mieczykami, albo za zimno, albo za ciepło.
W piwnicy często puszczają przedwcześnie kiełki.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
lili.ana
50p
50p
Posty: 92
Od: 29 sie 2009, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Dziękuję za ostrzeżenie. Będę je regularnie przeglądać. Trochę kłopotliwe to przechowywanie, zwłąszcza teraz przed świętami, gdy każde miejsce w lodówce jest na wagę złota. Ale co tam, trzeba mieć właściwe priorytety: włoszczyzna wylądowała koszach w jadalni.
Pozdrawiam Liliana
Zapraszam do moich wątków:
Sprzedam/zamienię
Piotr199
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 lut 2017, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Mazowsza

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Czy zasadzenie mieczyków około 5-10 czerwca będzie miało sens ?
Czy dadzą radę zakwitnąć ?
Pytam, gdyż będzie układana kostka w moim ogródku i powstanie spory prostokąt do upraw .
Jakby ktoś miał zdjęcia mieczyków z tak późnych nasadzeń, to fajnie byłoby zobaczyć .
Jeśli ktoś ma jakiś pomysł zastępczy prosiłbym o przedstawienie .
Dziękuję z góry za pomoc . :)
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Trochę późno, ale powinny zakwitnąć we wrześniu.
Jednak musisz o nie szczególnie dbać, zwłaszcza tuż po pojawieniu się liści. Są one wtedy jeszcze bardzo delikatne, miękkie, a właśnie w czerwcu mamy największy nalot mszyc w ogrodzie. Mieczyki bez oprysków będą bezbronne. Liście starszych mieczyków mszyce omijają, bo są dla nich za twarde. Oczywiście oprócz mszyc trzeba zwalczać również wciorniastki. Nalot tych szkodników grozi zawirusowaniem rośliny, na co nie ma lekarstwa.
Jest jeszcze jeden problem. Otóż przynajmniej do połowy maja musisz przechować bulwy w chłodnym miejscu. W cieple zaczną rosnąć im liście, które po posadzeniu bulwy byle wiatr może złamać, a następne (z uśpionego oczka) mogą już nie zdążyć wyrosnąć.

Pozdrawiam
Adam
Piotr199
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 lut 2017, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum Mazowsza

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Dziękuję bardzo Adam.
Zmoderowano (nie na temat). Iwona
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Piotr jako dodatek do uznanej reklamacji sprzedawca przysłał mi w lipcu kilka bulw mieczyków. No to je posadziłam,
muszę napisać, że nie miałam żadnego problemu z robalami. Kwitły przecudnie we wrześniu

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ela
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Dzisiaj posiałem mieczyki, chociaż nie miałem tego w planach. Ale byłem w Leroy Merlin i tam była wyprzedaż cebulowych. Mieczyki firmy Geolia, które kosztowały 6 zł, obecnie są po 90 gr. Kupiłem 3 kolory, po 6 sztuk w opakowaniu. Wybrałem te, które wg instrukcji na opakowaniu można sadzić jeszcze w maju.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Ja tak samo ale w Castoramie mieli sztukę po 20gr . Nie planowałam tego i teraz myślę gdzie by je tu umieścić a wpierw i tak muszę im ziemię przygotować.
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re:

Post »

działeczka pisze:Mieczyki przed posadzeniem należy namoczyć na ok.20 min w wodzie z nadmanganianem potasu (kolor rotworu powinien być lekko różowy) następnie wyjąć z roztworu i lekko obsuszć
stosować co roku ! pozdrawiam ;:12
Stosował ktoś? Działeczko, Ty może?
Właśnie wyczytałam, że oprócz nadmanganianu potasu można zastosować denaturat :shock: a na domiar złego przed zaprawieniem należy cebulkom oberwać łuskę... Nigdy nie sadziłam mieczyków i jestem tym ostatnim przepisem przerażona...

Czy jest tu jakiś tradycyjny ogrodnik, który robił takie rzeczy? I czy naprawdę obrywacie im łuski przed posadzeniem? Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam, Ilona
tomisiu
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sie 2015, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Ja moczę w nadmanganianie potasu. Ma to zapobiegać patogenom, a niektórzy twierdzą, że jednocześnie stymulować wzrost.
Jest to sposób dość eko w porównaniu z innymi środkami chemicznymi, a jednocześnie tani.
Tak, bulwy mieczyka zawsze obieram przed sadzeniem. Chociaż domyślam się, że w uprawie masowej nikt sobie tym nie zawraca głowy, z wiadomych powodów.
Ale środki grzybobójcze stosuje z pewnością silniejsze.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3236
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Tomku,
w jakiej proporcji z wodą ten roztwór nadmanganianu potasu do moczenia bulw? I jak długo trzeba moczyć? Bulwy czyścimy przed moczeniem?
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2861
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Żeby uzyskać stymulację wzrostu to trzeba do nadmanganianu potasu dodać na litr ciepłej wody 5g siarczanu miedzi. Sam nadmanganian nie jest stymulatorem. Swoje cebulki wyciągam na 3-4 tygodnie przed sadzeniem. Obieram i czekam aż zaczną puszczać korzonki. Przed sadzeniem moczę -czasem w chemii, czasem w nadmanganianie potasu lub w denaturacie. Zależy co było robione jesienią po wykopaniu bulw. W zależności od pogody sadzę w odstępach tygodniowych, bo dłużej mam kwitnące kwiaty.
Obrazek

a potem wychodzą takie cuda
Obrazek
Pozdrawiam Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”