Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Wandziu aleś pokazała piękności aż oczu nie idzie oderwać.Ta mi się najbardziej podoba gdzie je kupiłaś Caribbean Fantasy, Colorado Classic
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16016
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Lodziu, w tym roku mieliśmy tak ponury i szary wrzesień, a teraz znów październik, że słoneczne kolory dalii nieco ożywiają ten smutny krajobraz. Postanowiłam zakupić sobie w przyszłym roku więcej pomarańczowych i brzoskwiniowych odmian, natomiast wszelkie ciemne, choć ładne na zdjęciach, to w rzeczywistości wydają się na rabatach raczej ponure. No i oczywiście wszelkie ecri też są jak dla mnie wielce pożądane, tylko że troszkę brzydko się starzeją, nie sądzisz?

takasobie, obserwowałam u siebie, że te wyrodzone kwiaty pojawiają się także później, mimo obcinania wcześniejszych. Najbardziej mnie rażą te żółte środki w czerwonych odmianach, bo są chyba wyjątkowo widoczne.

gazela, przyjemnie mi czytać, że oglądasz ten mój wątek, bo czasem odnoszę wrażenie, że piszę sobie taki własny cichy pamiętnik daliowy, który czytają i komentują tylko osoby znane mi wcześniej z działu ogrodowego. Zapraszam więc serdecznie do następnych wizyt i postów. :D

Marzena77, kupiłam te dalie w sklepie internetowym, ale nie polecam tego sklepu, bo co prawda te odmiany mi się sprawdziły, ale większość okazała się pomyłkami, choć na szczęście dość urodziwymi.

Kwitną obecnie:
Ferncliff Illusion
Obrazek

W późniejszej fazie kwiat zupełnie inny.
Obrazek

Ferncliff Inspiration
Obrazek

Blue Boy
Obrazek

Friquolet
Obrazek

Obrazek

Obrazek

City of Alkmaar
Obrazek

Explosion ma za dużo żołtego, a za mało czerwonego
Obrazek

Dopiero w ostatniej fazie poczerwieniała.
Obrazek

Veritable, bardzo wątła i słabiutka. Nie wiem, czy to taka licha odmiana, czy tylko u mnie jej nie pasuje.
Obrazek

Babylon Pink - to dopiero pierwszy kwiat, ma jeszcze kilka pąków, ale czy zdążą rozkwitnąć...
Obrazek

Obrazek

Maki potężna, ma pieniek jak drzewko
Obrazek

A te były już pokazywane wcześniej, teraz kwitną kolejny raz.
Marble Ball
Obrazek

Obrazek

Bitsy
Obrazek

Show N Tell
Obrazek

White Onesta
Obrazek

Noris
Obrazek

Milano
Obrazek

Santal
Obrazek

Apache
Obrazek

Ozyrys
Obrazek

Tutti Frutti
Obrazek


Obrazek

Obrazek
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Oglądam, Wando, u Ciebie te piękne dalie i zazdrość mną targa. :D. Juz sobie wyobrażam, jakie piękne będą na przyszły rok, kiedy ładnie rozrosna się karpy.
W moich stronach był okropny rok na dalie. Ślimaki zrobiły swoje, deszcz pozwieszal daliom kwiaty, wiatr dokończył dzieła. Ech...
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Jest pięknie. Santal ;:167
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16016
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Agnieszka, ja jakoś dałam sobie radę ze ślimakami, ale za to te ciągłe kwaśne deszcze sprawiły, że od dołu dalie dostały jakby suchych liści i teraz są tam łyse, tylko gdzieniegdzie wyrastają z kątów liści zielone wypustki. Dużo mam dalii połamanych. I to jest najbardziej stresujące. Bo w tym roku gdy tylko pojawiają się nowe kwiaty, od razu przychodzą deszcze i to wszystko się łamie. Strasznie to mnie przygnębia.
Mam nadzieję, że gdy w przyszłym roku karpy będą już większe, może pędy dalii staną się trochę solidniejsze.

Anida, ta dalia Santal jest bardzo wdzięczna, bo kwiatki w ogóle się nie łamią, a kwitnie nieprzerwanie przez cały sezon. :D
agniesz-ka
200p
200p
Posty: 264
Od: 16 kwie 2013, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Wando, u mnie też Veritable jest taka delikatna. Też myślałam, że może dlatego, że młoda. Ale ma sporo pędów, sporo kwiatów, więc chyba nie jest jej źle. Ale faktycznie, wszystkie pędy cieniutkie. Z wysiłkiem utrzymują kwiaty.
"Drobiazg nieraz, a ślady jak w śniegu" W. Myśliwski
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Wandziu te suche liście to mi się wydaje, że proces starzenia się dalii, u mnie też takie są..nie wszystkie ale sporo.
Narzekasz na dalie.....ja już zaczęłam wykopki daliowe, Xawery w tym pomógł, mnóstwo połamanych, potarmoszonych i nie ma sensu ich trzymać w ziemi. Stopniowo wykopuję bo u mnie bardzo mokro i nie zanosi się na lepsze, moja ziemia gliniasta trzyma wilgoć tym sposobem nie pozwolę im opijać się wodą przed zimą. Zastanawiam się też nad przezimowaniem karp przy tak wilgotnej glebie przez cały okres ich wegetacji....pogadamy wiosną o przetrwaniu.

pozdrawiamy
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Wandziu! Zaglądam tu zawsze, sekundując cichcem Twojej nowej pasji! Tylko czasu ostatnio na pisanie brak.
Ja obcinam brzydkie kwiaty do skutku. Nawet jeśli miałoby to znaczyć brak kwiatów. :wink:
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16016
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

agnieszka -ka, a masz może Haley Jane? To druga taka wiotka. Muszę właściwie każdy pęd przywiązywać do podpórki. Kwiaty ma ładne, ale ta jej wiotkość nie bardzo mi się podoba.
leszczyna, ja myślę, że te suche liście to faktycznie z jedenj strony wynik starzenia się, ale z drugiej może to być też efekt kwaśnych deszczów. W ogóle mamy bardzo mokry rok i to jest chyba niedobre dla dalii. Ja podsuszam wykopane karpy w domu i dopiero jak są suche, owijam w gazetę i wynoszę do piwnicy. Na wszelki wypadek spryskałam też karpy Topsinem.

takasobie, no ale Miłeczko, po co Ci dalia bez kwiatów? Ja to bym chyba w ogóle zrezygnowała z przechowywania takiej wyrodzonej karpy. U mnie odmiana Jax ma taką brzydką cechę i już jej nie chcę u siebie. A ona jak na złość kwitła u mnie bardzo chętnie z tymi swoimi żółtymi środkami.

Babylon Pink - ta piękna odmiana zaczęła dopiero kwitnąć, Bardzo późno, ale może dzięki temu, że na razie mamy sprzyjającą pogodę, jej kwitnienie jeszcze potrwa tak długo, że będę się mogła nią nacieszyć.
Obrazek
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

No proszę Wandeczko jak potrafisz okiełznać choroby grzybowe..a może i ja też tak zrobię.
na razie wykopane dalie obsychają z mokrej ziemi na dworze bo pogoda ku temu idealna.
Piszesz o tych wiotkich ..też mam takie ładnisie ale ciągle muszę trzeba je pionizować. Ja myślę, że jeszcze troszkę i choroba daliowa nam puści bo inaczej miejsca braknie, jest tyle pięnych dalii które chciało by się mieć a jest to niemożliwe ze względu na ary.

pozdrawiam
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Widzę Wando, że już zaczęłaś daliowe wykopki. Napisz proszę, jak spisały się dalie sadzone na początku lipca? Zakwitły, zbudowały ładne karpy? A jak pozostałe? Jesteś zadowolona z pierwszego sezonu z tymi kwiatami?
U mnie lato było suche i moje dalie dopiero po wrześniowych deszczach odżyły i teraz kwitną w najlepsze. Mam nadzieję, że piękna pogoda pozwoli się nimi jeszcze trochę pocieszyć. :D
Pozdrawiam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Margo2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 25125
Od: 8 lut 2010, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Wandziu, dopiero zwróciłam uwagę, że masz oddzielny wątek daliowy
Na razie nie mam czasu go dokładnie prześledzić, ale zapisuję, żeby mi nie uciekł. (Wystarczy kliknąć w lewym górnym rogu "obserwuj" a nic nam nie ucieknie. Iwona)
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9813
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kolekcja dalii pod dębami u Wandy

Post »

Ja w taki sposób daję roślinie znać, ze takie kwiaty są do bani i chcę lepsze! ;:306 Czasami to rozumieją! :wink: Przy takiej ilości roślin, jak jedna dalia u mnie jest tak pacyfikowana - nie robi różnicy. Ale to mój fioł ;:131
Jesteś daliomaniaczką pełną gębą i niedługo, to ja będę Cię o rady pytała! ;:196 Super! Oby jak największą ilość ludzi zarazić!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”