Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Dzięki. ;:196 W gruncie mam za dużo, ;:306 działka niewielka, a dodatkowo gryzonie szaleją.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Z gryzoniami niestety ciężki temat.. nawet sadzenie w koszyczkach wielokrotnie daje marny efekt.

Moim problemem na tą chwilę jest niesamowita susza.. Uwijam się jak w ukropie z wydobywaniem cebul z gruntu ale przewalające się grudy ziemi skutecznie mi tą pracę utrudniają. Są miejsca, w których mam problem wbić szpadel w ziemię. Nie pamiętam już kiedy w moim rejonie spadł deszcz... czekam... ;:224
Na szczęście większość tulipanów już się suszy, w gruncie zostało kilka odmian, częściowo zielonych.
Podczas wykopywania tulipanów ważne jest, aby zrobić to w momencie, gdy liście są już całkowicie zaschnięte ale łodyga jest jeszcze zielona przy gruncie. Wówczas cebula nie "rozpadania się" podczas wykopków, a połączona jest w całość. Unikniemy wyszukiwania w ziemi cebul przybyszowych. ;:333

Kolejny bezdeszczowy dzień się zapowiada. Dziś jednak zrezygnuję z kopania cebul nie tylko z powodu suszy. Przenosząc wczorajszy "urobek" do magazynu zorientowałem się, że zabrakło mi skrzynek do suszenia cebul. Myślałem, że dobrze przygotowałem się do sezonu a tu taka niespodzianka.. Mimo gnijących częściowo hiacyntów, którym najwidoczniej zaszkodziła zbyt mokra wiosna plon przerósł moje oczekiwania ;:oj później wrzucę zdjęcia z prac, może ktoś się zainspiruje :)
Miłego dnia! ;:136
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

grzes993 : A jak wam idzie wykopywanie cebul..?

U mnie jest gotowe ;:136 Wszystko jest zapakowane w hali, w której jest chłodniej.


Obrazek
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

U mnie dzisiaj były ostatnie wykopki cebul i mam pytanie czy jest metoda żeby cebulki rosły w siłę a nie rozmarzanie (podział ) bo z ładnych dużych okazów mam mnóstwo drobiazgów ??
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

@Rennni: szczerze zazdroszczę.. tulipany to piękne kwiaty ale jednak nie są "bezobsługowe", sporo przy nich pracy. Dziś rozmawiałem z hodowcą słoneczników i pogratulował mi cierpliwości wyliczając, że każda cebula przechodzi przez moje ręce w sezonie około 5-6 razy.. nawet się wcześniej nad tym nie zastanawiałem.
Widzę, że przynajmniej Ty do sezonu przygotowana ;)
Pamiętaj, że szybkie suszenie cebul w wysokiej temperaturze sprzyja ich zdrowotności. ;:333

@daro--- powody tego zjawiska jak na moje doświadczenia z tulipanami mogą być trzy:
1. kwiaty nie zostały ogłowione (tzn. nie oberwałeś resztek okwiatu po przekwitnięciu roślin i cebula oddała swoją energię na produkcję zbędnych dla nas nasion)
2. kwiat został złamany, bądź obcięty bez pozostawienia liścia, który "wykarmi" cebulę
3. cebule były sadzone w doniczce i zostały poddane "pędzeniu"


Kolejne skrzyneczki wykonane dziś na szybko... ciągle mi ich brakuje, a jeszcze nie zacząłem kopać narcyzów ;:223
Na szczęście mam za sąsiada emerytowanego stolarza, który nie odmówi mi pomocy w tak awaryjnych sytuacjach :heja

Obrazek

Zaczyna brakować miejsca...

Obrazek

Cebule tulipanów "Ad Rem", mimo, iż sadzone w stosunkowo słabym miejscu przerosły moje oczekiwania... ;:oj

Obrazek

16+ to standard ale bywają i 20...
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

grzes993, jest kolejny ważne powód ....
4) wysoka temperatura jest przyczyną tego, że cebul w przyszłym roku rozpada się na kilka małych. Optymalna temperatura jest 20-25C

http://tulipany.info/tulipany/osetreni- ... va-cibuli/
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Wysoka temperatura przechowywania myniższych wyzwania w to wątpię. Ja przechowuję cebule przez całe lato w temp. około 35 stopni i nie zauwazylem tego zjawiska, a zdrowotnosc cebul poprawiła się w stosunku do poprzednich lat, w ktorych przechowywałem cebule w niższej temperaturze.
Awatar użytkownika
daro---
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 sie 2016, o 22:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Cebule o których pisałem były kupowane na jesieni i sadzone do gruntu , po przekwitnięciu resztki kwiatostanu były urywane pozostawiając wszystkie liście ... Wprawdzie mówią ,że od przybytku głowa nie boli ale jesienią będzie więcej roboty z sadzeniem a na kwiaty i tak nie będzie co liczyć.
Pozdrawiam
Daro---
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Skoro tak, to ciężko określić przyczynę takiego stanu rzeczy. Jestem hobbystą, jednak nie ekspertem :wink: Słyszałem o teorii zaprawiania cebul, jednak nie mam dowodów, więc nie będę się jej czepiał.
Na Twoim miejscu szukałbym pozytywów! Jeśli zasadzisz 4-5 cebul przybyszowych i odpowiednio o nie zadbasz, będziesz miał kilka razy więcej cebul w przyszłym roku, a śmiem twierdzić, że wiele z posadzonych jesienią pokaże kwiaty już w przyszłym roku :)
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

U nie tak samo jak u Daro, cebule bardzo się podzieliły, choć wykopałam je po całkowitym uschnięciu liści. To były marketówki, a niektórzy mówią, že one są zaprogramowane na jednoroczne kwitnienia. Oczywiściebposadzę je jesienią i zobaczymy jak będzie z kwiatami.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Tak, marketówki są "zaprogramowane" na jednoroczne kwitnienie. Pisałem kiedyś o tej teorii na forum.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

O, to może właśnie Ciebie zacytowałam. Na szczęście mam miejsce na wysadzenia niepewnych cebul, a do ogródka zaopatrzę się w sprawdzone cebulki, np. u jakiegoś forumka. :D
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Ja to zjawisko zauważyłem już dość dawno u siebie i już dawno nie kupuję cebul w marketach. Po pierwsze nie ma pewności odmian, cebule są słabej jakości no i wspomniane zjawisko "drobnienia" cebul.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”