Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

U Was też tak mokro? Miałem w tym tygodniu rozpocząć sadzenie cebul ale od 2 tygodni ciągle pada i nie ma mowy o sadzeniu w tak mokrą ziemię... ;:145
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Też mokro, właśnie dziś się zastanawiałam czy posadzić :? Czy zaprawiasz cebule przed sadzeniem?
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Ja się wstrzymam jeszcze, taka wilgotność sprzyja tylko rozwojowi chorób grzybowych, warto poczekać na lepsze warunki. U nas w opolskim jakaś pechowa ta pogoda w tym roku... w czerwcu susza taka, że miałem trudności z wykopaniem cebul, a teraz nie idzie ich posadzić ;:219
Oczywiście zaprawiam cebule przed posadzeniem w celu ograniczenia chorób grzybowych. W tym roku zaprawię je również preparatem odstraszającym gryzonie.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Nie mogę sadzić, więc ciągle sortuję cebule. Dotarłem do narcyzów "tete a tete" i się załamałem. Około 30% materiału nasadzeniowego zostało zaatakowane przez szkodnika. Po przekrojeniu kilku cebul nie miałem wątpliwości - to Pogzyba cebularz :(
Nie pozostało nic innego jak wyrzucenie setek cebul do kosza...

Larwy wielkości około 2cm penertują wnętrze cebulki...
Obrazek

...która po jego wizycie wygląda tak:
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Przemekt23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1197
Od: 13 gru 2013, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Grzesiek u mnie też tak jest jak sprawdzałem te cebulki od ciebie. Mam nadzieję że wszystkie takie nie będą masakra. ;:145
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Po przekrojeniu mają wewnątrz taką brązową maź, czy tylko są delikatnie miękkie a w środku ładne? Starałem się je przebrać jak najlepiej ale mogło się coś trafić, dlatego do każdej paczki wrzucam więcej. Jeśli jednak jest ich dużo odeślę pieniążki za narcyzy.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Co zamierzasz z tym fantem dalej zrobić? Jakaś chemia? Cebulek nie da się raczej przebrać na 100%.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Szczerze mówiąc teraz, jak już szkodnik zaatakował nie ma na niego rady, trzeba po prostu jak najdokładniej przebrać cebule. Wiosną na pewno zastosuję żółte lepy w narcyzach, może pomogą.
Przebrałem również cebule narcyzów z biedronki i również znajduję zaatakowane rośliny :(
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

grzes993 pisze:Przebrałem również cebule narcyzów z biedronki i również znajduję zaatakowane rośliny
To chyba było niepotrzebne, takie typowe wrzucenie g.a w wentylator.
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Dlaczego? Nie mam do nich pretensji. Wręcz przeciwnie! Jestem bardzo zadowolony z cebul z BIEDRONKI. Kupiłem u nich ponad dwa tysiące cebul i znalezienie kilku zaatakowanych sztuk nie jest problemem dla mnie, to normalne. Chodziło mi bardziej o poinformowanie o zagrożeniu. Z tych cebul wiosną wyjdą muchy, które będą składały jaja na pozostałych roślinach, wiec lepiej usunąć je za wczasu.
gazela
100p
100p
Posty: 127
Od: 29 maja 2008, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.małopolskie

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Grześ, dzięki za pokazanie problemu. Oczywiście natychmiast pobiegłam sprawdzić moje nowe cebulki z biedronki, ale wydają się być ok. Przykro mi z powodu Twoich strat.
Pozdrawiam, Małgorzata
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Nowych nie trzeba sprawdzać, ale Grześ ty chyba nie możesz sadzić ich w poprzednio uprawiane miejsce? Zresztą ja bym się obawiała sadzić tam jakiekolwiek cebule, skoro ta muchówka składała jaja w glebie :roll:
Awatar użytkownika
grzes993
200p
200p
Posty: 418
Od: 24 wrz 2015, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szaleniec hobbysta - uprawa roślin cebulowych

Post »

Mogę sadzić w tą glebę cebule, ponieważ muchówka składa jaja na liściach narcyzów, a larwy rozwijają się wewnątrz cebuli. ;:108
Dziś wreszcie rozpocząłem sadzenie na dobre. ;:138 ;:138 ;:138
Na pierwszy strzał (po koronie) poszły czosnki Globemaster oraz nowe u mnie Stipitatum.
Mam nadzieję, że jutro pogoda pozwoli posadzić mniejsze rozmiary oraz odmiany Mount Everest i Beau Regard. ;:224 ;:224 ;:224

Obrazek

Obrazek

Sadzarka z casto... po pierwszych 200 cebulach się rozleciała... jutro jadę reklamować :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”