Surfinia problemy w uprawie

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Mnie się zdarzało, że surfinie tracily kolor. Szczególnie dwukolorowe np. czerwone z białymi paskami stawały się jednokolorowe czerwone. Nie wiem od czego to zależy. W drugą stronę nigdy. A swoją drogą bardzo fajny kolorek wyszedł :D .
Manek
50p
50p
Posty: 75
Od: 22 gru 2014, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ta odmiana tak ma,też mam ją już 2 sezon,pierwsze kwiaty mają taki kolor gdy jeszcze są skarlone na szklarni nie wiem czemu tak jest a pózniej robią się w takie paski,to samo widziałem u ogrodnika te małe co stały na stołach były czerwone a te które były większe i wisiały w amplach miały już kwiatki w paski i pojedyncze czerwone,mówił że to taka odmiana,to samo jest z żóltą w czarne paski wypuszcza ona różne kwiaty.raz nawet całe czarne a raz całe żółte.
Ja w tym roku kupiłem na targu sadzonkę niby hit i nowość czarny milion bells i był czarny ale po przesadzeniu i w tempie wzrostu stał się fioletowy.
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Ja też kupiłam w tym roku czarną surfinię na próbę, taką krzaczastą o kwiatach większych niż milion bells, ale mniejszych niż te wielkokwiatowe - jak na razie trzyma kolor, chociaż kwiaty są tak naprawdę bardzo ciemno bordowe, a nie czarne, ale to widać tylko pod światło.

A te żółto-czerwone w rzeczywistości nie są zbyt ładne, na zdjęciach tylko ładnie wyglądają :( , no i nie pasują mi teraz do wystroju balkonu - miał być czerwono-niebieski :wink:.
Asia90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 cze 2017, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Białe plamy na kwiatach surfinii

Post »

Cześć!

W tym roku po raz pierwszy zajmuję się ogrodem, zaczynając od sadzenia kwiatów i siania trawy, kończąc na ich pielęgnacji. Pod tym względem jestem kompletnym laikiem i dopiero się wszystkiego uczę. Niestety, przeznaczenie chyba daje znać żebym dała sobie z tym spokój, dopiero co udało mi się zwalczyć inwazję borecznika rudego na iglakach (a konkretnie na sosnach) - kiście larw zwisających z gałęzi - obrzydlistwo, to teraz mam problem z surfiniami.
Dziś rano jak byłam w ogrodzie to nie zauważyłam żeby działo się coś niepokojącego. Niestety wieczorem okazało się ze wszystkie pięknie rozwijające się, różowe kwiaty surfinii dostały białych plam. Dodam że z samymi liśćmi się nic nie dzieje, zielone bez żadnych nalotów. Dodam, że surfinie podlewane są codziennie, co jakiś czas z odżywką, znajdują się pod zadaszeniem.

Pomóżcie :(
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Nie jestem pewna, ale chyba 'taka uroda' tej odmiany, nie twoje błędy w uprawie, że kwiat w miarę przekwitania będzie dostawał takich mniejszych lub większych plamek, przebarwień.Miałam kiedyś starą odmianę floksa też w takim różowym kolorze jak ta surfinia i kwiatki wyglądały cały czas jakby porysowane i odrapane.Wyrzuciłam ją w końcu, bo nie pomagała zmiana miejsca(by deszcz zbyt nie moczył), gleby.Nie wiem kiedy sadzone, ale czasem jest też tak, że pierwsze kwiaty takie są, potem po dobrym ukorzenieniu jest dobrze. Może jakiś szkółkarz, czy producent mógłby tu coś więcej wyjaśnić.
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

A ostre słoneczko czasami tych kwiatów nie przypiekło?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Surfinie to kwiaty słońca, ale może kwiaty zostały zmoczone podczas podlewania na słońcu :|
Diamante
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 cze 2017, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich serdecznie,
jestem tu pierwszy raz a to pewnie dlatego, że to pierwszy rok, kiedy coś uprawiam. Mam problem z surfiniami, przejrzałam cały wątek i nie znalazłam odpowiedzi. Mam 8 skrzynek z surfiniami. w każdej posadzone są po 2 rośliny (doniczka 80 cm długości). Posadzone są tzw. surfinie mix z marketu. Przez pierwsze 2 miesiące od posadzenia nie było z nimi problemu. Pięknie kwitną i się krzewią. Chociaż niektóre z nich miały liście delikatnie zażółcone w porównaniu z innymi roślinkami. Aktualnie mam 3 rośliny z liśćmi zupełnie żółtymi. Albo jak ktoś woli - bardzo jasnozielonymi. Wszystkie 3 kwitną na różowo. Mam też czerwone i biało-czerwone. Piszę o tym, bo czerwone i biało-czerwone wyglądają inaczej - mają liście innego kształtu. Dziwne jest to o tyle, że w 2 skrzynkach rośnie surfinia różowa z czerwoną. Ta różowa ma żółte liście a ta czerwona ładne zielone. Więc niemożliwe jest raczej przelanie czy przenawożenie, bo wtedy obydwie rośliny ucierpiałyby. Macie pomysł, co to może być? A może taka ich uroda?
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Z surfiniami już tak jest. Są wrażliwe na wszystko. Mnie np. nigdy nie udawały się czerwone. Żółkły, nie chciały rosnąć. Sadzę po dwie do skrzynki + wypełniacz i jedna w innym kolorze rosła, a czerwona nie. Może z sadzonkami coś było nie tak. A może po prostu mają jakieś inne wymagania.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Wygląda na to, że to taka odmiana.W miksie zapewne były lepsze i gorsze 'typy', bo pewnie inaczej wyszłoby drożej, ale nie nam oceniać zabiegi marketingowe, można co najwyżej podejrzewać :wink:
Jeśli chodzi o czerwone to ja często miałam z nimi problemy.Rosły świetnie na początku, liście ciemnozielone, ale często już w lipcu atakował je mączniak.Może dobrze byłoby opryskiwać profilaktycznie.
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

Selli ja swoje opryskuję profilaktycznie praktycznie od początku po posadzeniu do skrzynek. Mączniak to nie był. Właśnie tak jak u Ciebie rosły ładnie na początku, a potem wypuszczały dwa, trzy rachityczne pędy i tak dogorywały do jesieni.
szudar
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 lip 2009, o 15:05
Lokalizacja: Rzeszów

Co dolega Surfiniom?

Post »

Witajcie moi mili! :-)
Moja żona ma trzy surfinie na altance i od około tygodnia (dwóch) wszystkie kiepsko wyglądają.
Za dużo wody ? czy może dopadł ich jakiś mączniak ???
Proszę o poradę
:-)


Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
jagusia111

Re: Surfinia problemy w uprawie

Post »

UUU mączniak jak złoto. Działaj szybko bo będzie po roślinie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”