Tulipany cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Tulipany cz.4

Post »

Zakupiłam dziś w Bie....ce cebule tulipanów Mata Hari, Purple Pion, Claudia, Doll's Minuet, mam więc pytanie czy przed posadzeniem powinnam je w czymś wykąpać? Myślałam o Topsinie albo nadmanganianie, a może nie trzeba im kąpieli?
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
bartosz les
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 24 sie 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Tulipany cz.4

Post »

Tak , powinno się . Wymocz je w roztworze Topsinu (4-6 ml na 1 litr wody) przez 15 min i pamiętaj po kąpieli osusz je przez 20 min . Sprawdzony sposób :D
I to samo z narcyzami :!:
Pozdrawiam Bartek
Nowy sezon 2020
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Tulipany cz.4

Post »

bartosz les, dzięki. Dokupię Topsinu to jeszcze lilie popluskam.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Jak to zrobić? Otóż w miejscu gdzie rosną tulipany posialam jednoroczne aby zasłoniły brzydkie liście po przekwitnięciu. Tulipany trzeba wykopać bo "zdrobniały" , ale z drugiej strony szkoda byłoby mi zniszczyć system korzeniowy jednorocznych. Czy mogę wykopać tulipany już po przymrozku i powiedzmy po lekkim przesuszeniu posadzić ponownie?
Za mały ogród, za dużo marzeń...
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

k-asia zależy ile tych tulipanów masz. Ja niewiele. Po raz pierwszy wsadzałam tulipany w ubiegłym roku w doniczki robocze/przemysłowe (różnie na nie mówią) o śr.20cm-wyszło mi tych doniczek 13, zadołowałam je w ogródku, wiosną pięknie kwitły i rosły sobie w tych doniczkach. Po przekwitnięciu wyjęłam doniczki z tulipanami (i zaniosłam w mniej widoczne miejsce) a na ich miejsce wsadziłam doniczki również takie same z kwiatkami jednorocznymi (myślałam, że będą słabo rosły, ale tytoń oskrzydlony przerósł samą mnie-niby dorasta do 80cm:i taki urósł dwa lata temu w samym gruncie, a w tym roku w tych doniczkach ma ponad 160cm-nasiona były z tego samego opakowania-chyba, że nabrały przez rok mocy ;:306 .
Awatar użytkownika
joannamm
500p
500p
Posty: 577
Od: 27 lut 2013, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie, nad rzeką Brdą

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ninia
Ciekawe rozwiązanie. A ile dawałaś cebulek tulipanów do jednej doniczki?
Awatar użytkownika
fiskomp
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 1 wrz 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie 6a

Re: Tulipany cz.4

Post »

Joannamm

U mnie wszystki cebulowe prócz szafirków armeńskich rosną w misach (rozmiar średni koszyka na celbule), Tulipanów daje po 8 szt, ale już np narcyzów tylko 4-5, krokusy mam po 25 szt.

Niektórzy uważaja, że w doniczkach gorzej rosną cebulowe,( nie mam praktyki bo bez koszyka, po prostu zostają zjedzone przez norniki) po prostu cześciej zasilam. Po wysuszeniu rozdzielam małe cebulki od wiekszych. Malutkie sadzę odzielnie i czekam, aż podrosna w miejscu niezbyt reprezentacyjnym. Wszystkie moje cebule z tamtego roku były zaprawiane zaprawą do nasion, po wykopaniu nie zauważyłam , żeby były nadpsute. Na wszelki wypadek dokupiłam po 20 szt do każdej odmiany, bo miałam taką możliwość.
Zieloni podopieczni u Fiskomp'a
Pozdrawiam - Baśka :)
Lev779
100p
100p
Posty: 136
Od: 12 lis 2011, o 04:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ja w ubiegłym roku posadziłam w jednej donicy 8, a w drugiej 9 cebulek tulipanów, dość gęsto, kwitły pięknie i mam nadzieję, że tak samo będzie za rok. Niektóre cebulki wytworzyły nawet cebulki przybyszowe, które też kwitły. Nie mierzyłam jednak średnicy donic - są dość duże.
Pozdrawiam :D
Gosia
oitz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 15 sie 2016, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nasielsk

Re: Tulipany cz.4

Post »

Witajcie, proszę o podpowiedź - jestem bardzo początkującym "ogrodnikiem"... moja ziemia na działce, jest mocno leśna i piaskowa. Czy jak kupię ziemię kompostową, przekopię i spulchnię z obecną ziemią, to czy jest szansa, że tulipany się przyjmą? Czy najlepiej posadzić je w koszyczkach? i jeszcze jedno - czy z jednej cebulki tulipana jest jeden kwiat? oraz czy jak posadzę cebulki w odległości co 10 cm będzie okej?
Olga.
k-asia
100p
100p
Posty: 178
Od: 5 mar 2015, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Ninia pisze:k-asia zależy ile tych tulipanów masz. Ja niewiele. Po raz pierwszy wsadzałam tulipany w ubiegłym roku w doniczki robocze/przemysłowe (różnie na nie mówią) o śr.20cm-wyszło mi tych doniczek 13, zadołowałam je w ogródku, wiosną pięknie kwitły i rosły sobie w tych doniczkach. Po przekwitnięciu wyjęłam doniczki z tulipanami (i zaniosłam w mniej widoczne miejsce) ...
U mnie też jest niedużo tego bo i ogród mam mały. Część rośnie w koszyczkach, ale część nie :( i z tymi właśnie mam problem.
oitz pisze:Witajcie, proszę o podpowiedź - jestem bardzo początkującym "ogrodnikiem"... moja ziemia na działce, jest mocno leśna i piaskowa. Czy jak kupię ziemię kompostową, przekopię i spulchnię z obecną ziemią, to czy jest szansa, że tulipany się przyjmą? Czy najlepiej posadzić je w koszyczkach? i jeszcze jedno - czy z jednej cebulki tulipana jest jeden kwiat? oraz czy jak posadzę cebulki w odległości co 10 cm będzie okej?
U mnie też jest słaba gleba i rosną, ale myślę, że twój pomysł jest niezły. Po prostu na początku nie inwestuj w duże ilości. Co do donic, koszyczków to z poprzednich postów możesz wywnioskować, że lepiej w koszyczkach, bo można łatwo wyjąć i zastąpić czymś innym. Ja w kwestii odległości sadzenia wyznaje zasadę " byleby się nie stykały" , ale to zależy od odmiany, wysokości. Najlepiej jest sadzić w grupach, nie w rzędach, bo wyglądają nienaturalnie. Jedna cebulka=jeden kwiat, ale są odmiany wielokwiatowe. Wówczas z jednej łodygi kilka drobnych kwiatów.wpisz w wyszukiwarce np tulipan georgette.
Za mały ogród, za dużo marzeń...
thiago
50p
50p
Posty: 79
Od: 25 lip 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tulipany cz.4

Post »

Kiedy w grunt?
Awatar użytkownika
adawi
200p
200p
Posty: 339
Od: 19 kwie 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

thiago pisze:Kiedy w grunt?
Zalecany termin to październik - ale ja, ponieważ mam tego towaru dużo, a czasu mało, zwłaszcza w październiku, gdy szybko robi się ciemno, to już zaczynam sadzić, głównie cebule przybyszowe, choć i takie z nadzieją na kwiat w przyszłym roku też już trafiły do gruntu.
Pozdrawiam
Wiesia
ewa9961
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 6 lip 2016, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Tulipany cz.4

Post »

Czy przed włożeniem cebulki tulipana ziemię trzeba podlać?można wsypać obornika bydlęcego w granulkach czy tylko na dno dołka dać "bogatszej" ziemi(ta co jest,jest baaardzo marna-taki jakby ziemisty,sypki piasek)? A i czy po posadzeniu cebulę podlać?
Proszę się nie smiać,ale ja naprawdę tego nie wiem :roll:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”