Korekta hodowli kolekcji kaktusów

rafal90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 mar 2016, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Witam serdecznie,
Chciałbym w tym miejscu kontynuować wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=93303
Jestem bardzo, bardzo poczatkujący ale z dużym zainteresowaniem :-)
Czytałem wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=29595, ale mam jeszcze pytanie dla uzupełnienia.
Czy przez mieszankę ziemia kwiatowa+żwirek kwarcowy+keramzyt+piasek, nalezy rozumieć, ze wsypuje wszystko do jednego pojemnika i mieszam? Czy to bardziej chodzi o to, że mieszanka to warstwy? Oczywiście na spód keramzyt - celem drenażu.
Wiem, ze moje pytanie pewnie jest bardzo podstawowe (głupie), ale wolę zapytać niz robić źle.
Mam też nawóz firmy POKON, w instrukcji napisane jest, że nalezy nawozić 1 raz na 2 tygodnie od marca (włącznie) do października (włącznie). Czy to nie za często?
Miałem klopot z zimowaniem kaktusów, ponieważ nie miałem miejsca gdzie mógłbym je trzymać w temperaturze 10 stopni C. Zrobiłem tak, ze wszystkie kaktusy połozyłem pod okno pod ktorym nie ma grzejnika - wyczuwałem, że doniczki są dość chłodne od zimnego parapetu. Wtedy tez zaprzestalem podlewania - podlewałem raz na 2 tygodnie takim zraszaczem domowym - zasada działania jak w płynie do mycia szyb :-)
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Witam, jeśli chodzi o podłoże to wszystko jak najbardziej mieszasz, nie robisz warstw. Chodzi tutaj o to, aby podłoże było jak najbardziej przepuszczalne. Jeśli zrobiłbyś warstwy i korzenie trafiłyby na warstwę ziemi byłaby tam po polaniu niezła papka - idealne miejsce na gnicie korzeni i rozwijanie infekcji grzybowych. Ważne jest to, że pytasz - kto pyta nie błądzi :) Wszyscy jesteśmy tutaj, żeby sobie pomagać nawzajem i rozwiewać wszelkie wątpliwości :)

Co do nawozu, zdecydowanie jest to za często. Jeśli się zastosujesz, Twoje rośliny będą napompowane i słabe. Może będą rosły szybko, ale prędzej czy później doprowadzi to do śmierci rośliny - w większości przypadków. Jest to zapis stosowany przez producentów abyś jak najszybciej zużył ich produkt, i kupił nowy. Załóżmy wedle ich wskazówek zużyjesz 2-3 butelki nawozu rocznie, gdy normalnie raczej nie zużyjesz jednej, jeśli nie masz wielkiej kolekcji. Tak naprawdę, kaktusy powinno się nawozić tylko kilka razy w sezonie, ale ile to nie jestem w stanie Ci powiedzieć, każdy ma swoje własne doświadczenia. Pamiętaj także o proporcjach składników jakie powinien mieć nawóz do kaktusów :)

Jeśli chodzi o zimowanie to każdy orze jak może, jednak moim zdaniem troszkę zbyt często je zraszałeś. Kaktusy to w większości naprawdę twarde sztuki i wiele z nich przy odpowiednich rozmiarach potrafi przetrzymać zimę w pokoju na sucho bez większych uszczerbków na zdrowiu. Mam nadzieję że udało mi się pomóc, pozdrawiam :)
rafal90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 mar 2016, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Hej jandom!
Bardzo dziękuję Ci za życzliwość, wyrozumiałość i odpowiedź! :-)
Mam jeszcze pytanie odnośnie mieszanki - w jakich proporcjach ją zrobić przy składnikach ziemia kwiatowa+żwirek kwarcowy+keramzyt+piasek?
Czyli takie zimowanie jakie zrobiłem było fatalne prawda? Nie ma szans na zawiązanie pąków kwiatowych? Strasznie żałuję że w ogóle podlewałem je, ale tak mnie kusiło, że nie mogłem się powstrzymać i podlałem :-(
W obecnej chwili mam mieszankę ziemi kaktusowej i żwirku bazaltowego do ogrodu - czy to bardzo fatalnie? Wczoraj podlałem i muszę poczekać aż przeschną całkowicie do przesadzenia.
czy wszystkie 19 sztuk z moich kaktusów mogę wystawić od strony południowej na słońce jak będzie cieplej (koło 20 C)?
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Mieszankę rób "na oko". Zajrzyj do innych wątków i zobacz, jakie tam mają mieszanki. Jak będzie zbyt piaszczysta, to dodasz ziemi, a zbyt tłusta- piasku i żwirku. Żwirek i keramzyt dawaj w zbliżonych proporcjach. Zamiast keramzytu możesz dodać żużlu (ale takiego przeleżanego). Co do zimowania znałem gorsze - znajoma w listopadzie podlewała kaktusy tak, jak inne rośliny doniczkowe. Stały w głębi pokoju nad kaloryferem i miały na sobie Zjednoczoną Republikę Wełnowca. Wyobraź to sobie! Twoje, a tamte rośliny to niebo a Ziemia. Mieszanka podłoża kaktusowego i żwirku ok., przydałby się piasek. Sadzimy do całkowicie suchego substratu kaktusy w całkowicie suchym substracie - twoja ziemia powinna być obkruszona z korzeni - może się przyczynić do ich gnicia. Wierzch ziemi możesz posypać żwirkiem, jak to jest zrobione w większości wątków. Kaktusy mogą być na południowym parapecie cały rok - tak, jak u mnie. To naprawdę twarde bestie - trudno je zabić.
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Mała korekta, kaktusy jeśli nie są zimowane w niskiej temperaturze, nie mogą ale powinny być trzymane na południowym stanowisku przez cały rok. Oczywiście w naszych warunkach klimatycznych, nawet zimą na południowym stanowisku jest za mało słońca - stąd potrzeba zimowania większości kaktusów w niższej temperaturze. Dlatego decydując się na uprawę kaktusów, trzeba albo mieć możliwość zapewnienia im takiego zimowania albo zdecydować się na kaktusy ciepłolubne, jak Melokaktusy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Do wypowiedzi Ananas26 dorzucę jeszcze to, że broń Boże nie wystaw swoich kaktusów odrazu na pełne słońce! Musisz je przyzwyczaić :) zrób tak, żeby składnika organicznego ( ziemia ) było tak 15-25 % :) To powinno zapewnić zarówno wystarczająco składników jak i odpowiednią przepuszczalność :) Reszta raczej dowolna, byleby nie sam piasek, bo sam piach i ziemia nie zapewniają wbrew pozorom przepuszczalności :) Na pąki szanse są ale raczej tylko przy bardzo mało wymagających kaktusach, zależy co posiadasz :) Racja, na początku zawsze jest strach ,,a może troszkę podleję, bo takto uschną, może już schną to chociaż troszkę wody''. Po jakimś czasie to minie, jak np. zobaczysz kaktusy które niemal równają się z ziemią z braku wody a potem startują ze wzrostem na wiosnę jakby im wsadzić nowe baterie :D jeśli boisz się że będą długo schły i mogą zagnić, możesz zawsze ostrożnie wyciągnąć je z doniczek, przygotować mieszankę, przesuszyć korzenie 2-3 dni i wtedy wsadzić do nowego substratu :)
rafal90
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 2 mar 2016, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Dziękuję bardzo za podpowiedzi!
Chciałbym jeszcze zapytać - jak oswajać roślinę ze słońcem? Kaktusy cały rok stoją na parapecie okna południowego. Czyli raczej mają dostęp do pełnego słońca.
arzim
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 2 gru 2015, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. Mazowieckie

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Kaktusy przyzwyczaja się ze słońcem za pomocą cieniowania ich, czyli przykrywania jakimiś firankami, foliami półprzeźroczystymi lub cokolwiek ma się pod ręką.
Cieniowanie jest obowiązkowe gdy zimuje się kaktusy w ciemności w jakiejś piwnicy, co jest sporą praktyką przy większych kolekcjach, ale gdy zimuje się (lub po prostu stoją cały rok) z dostępem do słońca i nie wystawia się ich na zewnątrz, to takie przyzwyczajanie nie jest potrzebne bo już są przyzwyczajone.
Artur
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Tak jak mówi Artur, jeśli nie wystawiasz na zewnątrz to nie ma potrzeby przyzwyczajania. Jeśli jednak byś się zdecydował, to dobry jest np. zwykły papierowy ręcznik kuchenny, najpierw 2 warstwy dla dobrej ochrony, później jedna i dopiero wtedy mogą wytrzymać pełną operację słonca ;:3 :)
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

Przyzwyczajanie możesz zacząć w pochmurny dzień. Nawet po innych niż południowa strona budynku Słońce operuje niż na parapecie.
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

rafal90 pisze:Hej jandom!
... ziemia kwiatowa+żwirek kwarcowy+keramzyt+piasek?
Czyli takie zimowanie jakie zrobiłem było fatalne prawda? Nie ma szans na zawiązanie pąków kwiatowych? Strasznie żałuję że w ogóle podlewałem je, ale tak mnie kusiło, że nie mogłem się powstrzymać i podlałem :-(
W obecnej chwili mam mieszankę ziemi kaktusowej i żwirku bazaltowego do ogrodu - czy to bardzo fatalnie? Wczoraj podlałem i muszę poczekać aż przeschną całkowicie do przesadzenia.
czy wszystkie 19 sztuk z moich kaktusów mogę wystawić od strony południowej na słońce jak będzie cieplej (koło 20 C)?
Hej, dopowiem - chociaż pewnie już przesadziłeś, ale będzie na przyszłość - że ziemię do kaktusów, czy to ogrodową czy kaktusową, dobrze jest przeprażyć w piekarniku w temperaturze około 110 C przez godzinę - półtora. Chodzi o zniszczenie szkodliwych żyjątek, głównie ziemiórek, których tłumy są w kupnej ziemi. No i po tej operacji ziemia musi odpocząć 10-14 dni. Czyli już teraz przygotuj sobie podłoże da sadzenia na przyszłość.
Odnośnie do zimowania - a jaką miałeś pod tym parapetem temperaturę, myślę, że są szanse na kwitnienie, nie było tak fatalnie.
Powodzenia.
Basia
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

powiem szczerze pierwsze słyszę że dużo w takiej ziemi ziemiórek ;:202 a moje pytanie czemu musi tyle odpocząć ? :)
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Korekta hodowli kolekcji kaktusów

Post »

To już przekracza moje zdolności , chodzi ogólnie mówiąc o powrót do równowagi, część żyjątek nie zginie w stu stopniach, a w ziemi, tej bogatszej, jest ich sporo. No i wiadomo, że ziemia nie powinna być po tej operacji w zamkniętym foliowym worku, u mnie stoi w misce szerokiej na balkonie.
Jasne, że to zabawa, i że jest to nie możliwe do wykonania w dużych hodowlach, tam jest "chemia".
Basia
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”