Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Zablokowany
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

Mam problem jak wysiewać epifity i sukulenty. Głównie chodzi mi o Hatiora i Rhipsalis. Kupiłem nasiona i nic z tego nie wyszło. Podobnie z mieszanką sukulentów (gruboszowate i inne np Euphorbia leuconeura). Idąc tokiem rozumowania nie przykrywałem ich ziemią jak kaktusy. Zapewniłem im stałą wilgotność i temperaturę 22 - 26 stopni. Nasiona po prostu gniły. Lithopsy za to wykiełkowały w 100%, ale większość padła.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

Jakiego użyłeś podłoża i jak przygotowałeś nasiona do wysiewu?? W jakich warunkach były wysiewy. Wrzuć zdjęcie możliwie jakiejś dobrej jakości tych nieudanych wysiewów. Z możliwie wyraźnymi ujęciami nasion co zgniły. Lithopsy pewnie padły przez to że za mało światła. Bo siewki wymagają dużo rozproszonego światła.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

peter86, Ziemia do kaktusów wymieszana z drobnym żwirkiem i piaskiem 50:50. pojemnik szczelnie zamknięty trzymałem na kaloryferze na gazetach, dlatego miały taką temperaturę, a nie wyższą. Zdjęć zgniłków nie zrobię, bo nasiona są bardzo małe. kilka dni temu gdy zauważyłem, że nasiona zaczęły pleśnieć to przysypałem troszkę piaskiem, wtedy kilka wzeszło i do tej pory cisza.
Obrazek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

Skąd wiesz że była tam dokładnie taka temperatura?? Na moje to je ugotowałeś. Zamknięty pojemnik działa jak szybkowar i pewnie temperatura była za wysoka. Wiele gatunków przy wysiewie wymaga określonych widełek temperatury. Powyżej określonej temperatury kicha się z nasion robi. Na grzejniku lepiej nie siać w ogóle poza tym pośpieszyłeś się moim zdaniem. Tak wysiałem też za pierwszym razem ładnych parę lat temu i też miałem kichę. Pierwszy udany wysiew był w maju na parapecie do słoika. Ale szkół siania jest tyle co kaktusiarzy. Ja sieje o dowolnej porze roku bo mam fitotron czyli skrzynie o wymiarach 100x60x60 cm (długość, szerokość i wysokość)w moim przypadku z płyt OSB :wink: Temperatura oscyluje w granicach ok 30 stopni. Jest dość szczelny wietrze około 2 godziny na dobę żeby nie było za dużej wilgotności. Oczywiście temperatura nie jest idealnie taka na całej powierzchni. Poza tym substrat powinien być odkażony przed wysiewem a ta siewa po boku pokazuje że nie był czyli już masz potencjalne źródło grzyba. Poza tym wykałaczka..... też tak robiłem i miałem grzyba często z wykałaczek. Drewno pleśnieje jak już masz taką manie na ten sposób oddzielania porcji nasion to użyj plastikowych patyczków do uszu. Luknij do tematy wysiewów ostatnio wiele osób pochwaliło się jak u siebie sieją a mają kolekcje konkretne więc warto się kolegów bardziej obeznanych w temacie zasugerować. Potem będziesz musiał wypracować własne sposoby i techniki. Kup jakieś mixy nasion do eksperymentów - mniej boli strata nasiona mało wartościowych niż np czegoś rzadkiego co chcesz mieć z numerkiem polowym. Hatiora i Rhipsalis nie rożni się za bardzo w wysiewie od reszty towarzystwa.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

peter86, wsadzałem termometr kuchenny jak kaloryfer grzał :wink: Cóż, kolejny raz wysieję w maju, pewnie w namiocie foliowym. Kaktusy wysiewam co roku o tej porze i ładnie rosną, padają tylko astrophytum bo mnie nie lubią. Sukulenty siałem pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

Akurat Astrophytum ma duże siewki więc jak dasz odpowiednie podłoże do wysiewu to będziesz miał przy świeżysz nasionach wschody prawie 100%. Jeden z najprostszych do wysiewu rodzajów. Nasiona bez zbędnych manipulacji kiełkują do 7 dni od wysiewu. Jak nie ma wschodów to albo stare nasiona albo się czymś je spaliło jak się odkażało czy zaprawiało.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

Nie napisałem, że mi nie kiełkują, bo to akurat robią w 99%. Gorzej jest później. Wszystkich dotyka jakiś brązowy zgorzel i robią się z nich galaretki. Inne gatunki rosnące centymetr od nich mają się świetnie.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Jak wysiewać epifity i inne sukulenty

Post »

Siej rzadziej. I miej pod ręką Previcur. Astrophytum ma duże siewki, które dobrze znoszą pikowanie. Do tego podłoże dawaj pod wysiew bardziej mineralne.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”