Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Zablokowany
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

jandom1 pisze:Fajnie, jakby ktoś wiedział dokładnie co to za roślinki, a nie tylko że to np. Mammillaria, Notocactus czy Gymnocalycium, bo już długo nazw niektórych roślin szukam i nie mogę sobie poradzić :roll:
Problem w tym, że najczęściej nie da się bardziej precyzyjnie określić roślinki bo albo za mała albo to jakaś hybryda. Jeśli ktoś odsprzedaje rośliny bez opisu to najczęściej właśnie dlatego, że to kundelki. Przy okazji: 10 to hybyryda Echinopsis/Lobivia. Takiej roślinki w naturze nie upolujesz.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Ja jako zwolennik nowej nomenklatury podam Ci tylko nowe nazwy a Ty czy podpiszesz swoje kaktusy jako notocactus uebelmannianus, notocactus roseoluteus czy jak tam Ci później opiszą to zależy tylko od Ciebie :wink:

1. Parodia werneri
2. Parodia mammulosa
8. Mammillaria muehlenpfordtii
9. Mammillaria karwinskiana ssp. karwinskiana
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Tomku i właśnie pewnie dlatego z niektórymi jest taki problem z rozpoznaniem, ja jednak mam nadzieję że może komuś się uda:) dziękuje za ocenienie 10 :)

Piotrze Tobie także bardzo dziękuję :)
Dr Kaktus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2016, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Parę kaktusów, świeżo kupionych, przed przesadzeniem. Identyfikacja na pewno pomoże w odpowiedniej opiece nad roślinami.
Z góry dziękuję. :)

1. https://zapodaj.net/images/5568dfc4e9aee.jpg
2. https://zapodaj.net/images/5f54e3aec1a55.jpg
3. https://zapodaj.net/images/0d1775598455b.jpg
4. https://zapodaj.net/images/f1bef4e2bd7d0.jpg
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

PiotrAPD pisze:Ja jako zwolennik nowej nomenklatury
A ja się tak zapytam co rozumiesz pod pojęciem "nowej nomenklatury". W ostatnich kaktusowych encyklopediach u parodii nastąpiły spore rewolucje i przyznam się, że ja w tej chwili nie orientuję się, gdzie wylądowały notokaktusy, eriokaktusy, wiginsie i inne prarodiopodobne rodzaje.
Dr Kaktus pisze:Parę kaktusów, świeżo kupionych, przed przesadzeniem. Identyfikacja na pewno pomoże w odpowiedniej opiece nad roślinami.
Z góry dziękuję. :)
Ja tylko z dokładnością co do rodzaju:
1. Eriocactus/Notocactus.
2-4. Mammillaria
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

2 to raczej Mammillaria pringlei, 4 to Mammillaria hahniana. 3 słabe zdjęcie i ciężko powiedzieć, z 1 nie pomogę :)
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Tomku już odpowiadam :)

Rodzaj Parodia powstała na cześć argentyńskiego botanika Lorenzo Raimundo Parodi i został rozszerzony poprzez przeniesienie gatunków z rodzajów zapytanych przez Ciebie. Czyli Eriocactus, Notocactus i Wigginsia.

I tak znany wszystkim Brasilicactus haselbergii był wielokrotnie przenoszony do innego rodzaju (Eriocactus haselbergii, później do Notocactus haselbergii) aż w końcu znalazł się w obszernym obecnie rodzaju Parodia. :wink:

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są miliony osób które mają podpisane swoje kaktusy starymi nazwami rodzajowymi i wcale tego nie neguję. Jedni bo tak im wygodnie, inni bo nie akceptują aby tak różne kaktusy były w jednym "worze" a jeszcze inni z niewiedzy.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

są miliony osób które mają podpisane swoje kaktusy starymi nazwami rodzajowymi i wcale tego nie neguję. Jedni bo tak im wygodnie, inni bo nie akceptują aby tak różne kaktusy były w jednym "worze"
Jestem jednym z milionów, bo mi wygodnie, bo nie akceptuję aby tak różne kaktusy były wrzucone do "jednego wora". ;:204
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Ja tylko chciałem zauważyć, że ostatnio pojawiły się nowe publikacje, które zrobiły małą rewolucję w nomenklaturze rodzaju Parodia. Np. coś takiego: http://www.theplantlist.org/1.1/browse/ ... ivicactus/ Zatem pojęcie "nowej nomenklatury" jest pojęciem dość pojemnym. Lepiej powoływać się na autora lub publikację niż tak ogólnikowo określać nomenklaturę, której się używa. Zatem w przyszłości sugeruję powoływać się np. na Hunta lub Andersona, bo oni włączyli Notocactus do Parodia. Inni autorzy z późniejszych publikacji tych poglądów już nie podzielają.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Tomku z całym szacunkiem do Ciebie bo wiem, że wiedzę to Ty bardzo dużą masz i mimo, że osobiście Cię nie znam to bardzo lubię i podziwiam. ALE :) No właśnie ... ale w tym przypadku się z Tobą nie zgodzę.

Nawet patrząc na tą stronę żadnej rewolucji nie ma :)

To że ktoś próbuje stworzyć nowy rodzaj może sugerować tylko na niedoskonałości w nomenklaturze Hunta. I mimo nie zadowolenia innych autorów, póki co ona jest naukowo zaakceptowana.

I korzystając z tej strony która nam podsunąłeś wpisując nasz przykład jakim jest Notocactus haselbergii wyskakuje, że jest to synonim. Natomiast przyjętą nazwą gatunku w rodzaju Parodia jest: Parodia haselbergii

Chciałem tylko uświadomić przede wszystkim młodym hobbistom, że rodzaj Notocactus został wchłonięty do rodzaju Parodia.
Czasami podczas identyfikacji niektórym wystarczy tylko rodzaj nowej roślinki i fajnie jakby znali jej aktualną nazwę.

A jak będzie w przyszłości ... ile razy nam to się jeszcze pozmienia... ? Pożyjemy zobaczymy :roll:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Właśnie w tym szkopuł, że nie istnieje takie pojęcie jak nazwa "naukowo zaakceptowana". Wszystkie dotychczasowe opisy, także Bolivicactus są ważne. Zatem powoływanie się na czas przy pojęciu "nowa nomenklatura" nie jest pojęciem precyzyjnym, bo są obecnie nowsze pomysły niż Hunt czy Anderson czego przykładem jest Bolivicactus. Zatem przy danej nazwie znacznie lepiej jest podać jej autora, bo to jest najbardziej precyzyjne z możliwych określeń. I tylko o to mi w tej dyskusji chodzi.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Greta78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 21 lut 2016, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: NL

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Proszę o identyfikację kaktusa (gdzieś etykieta z nazwą przy przenoszeniu z zimowiska zapodziała się).
Obrazek
Pozdrawiam
Greta
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Identyfikujemy kaktusy i inne sukulenty cz. 6

Post »

Chyba Notocactus crassigibbus. Ale głowy nie dam.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”