Mammillaria

Lady
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 maja 2010, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Moja dość stara mammillaria elongata dostała wklęsłe białe i brązowe plamki. Dodam że białe są miękkie, a ciemne natomiast mają małą dziurkę. Nie wiem jak pomóc mojej mammilarce :(

Obrazek
Dorovita
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 maja 2010, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mammillaria elongata - białe i brązowe plamy - pomocy

Post »

Jest to prawdopodobnie choroba grzybowa i trzeba zastosować jakiś preparat przeciwgrzybowy.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mammillaria elongata - białe i brązowe plamy - pomocy

Post »

Barwa i ubytki tkanki wskazują na przypalenie słoneczne. Na ten problem wskazuje również kształt pędów. Są one wyciągnięte. Sądzę, że stojącą w zbyt ciemnym miejscu roślinka została przestawiona na pełne słońce i uległa poparzeniom. Kaktusy muszą być przyzwyczajane pełnego słońca i upału ok. 2-3 tygodni. Inaczej się przypalą. Oprócz tego jeśli temperatura przekroczy 40-45*C to kaktusy potrafią się zwyczajnie ugotować. I efekt również będzie taki jak na zdjęciu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Mamillaria

Post »

Witam :)
To mój pierwszy raz na tym forum więc mogę zrobić coś nie ta z góry przepraszam za bledy :D

Nie dawno zakupiłam w markecie mamilarie karwinskiana wyglądała zdrowo a dzisiaj przejrzałam się jej dokładnie i zauważyłam na niej dziurki malutkie obok których są kropelki jakiejś bezbarwne jakby skrystalizowanej substancji lepkiej o konsystencji żywicy a z jednej wyciekala kropelka mleka czy to zwykle uszkodzenie mechaniczne czy jakaś choroba? Bardzo proszę o odpowiedź jestem początkująca i jak na razie mam pecha mam również kaktusa grusoni którego zrzucił mi kot i poranil sie w kilku miejscach i kaktus i kot :( na szczęście płytko i jak na razie jest ok pęknięcia obeschly i nic się z nimi złego nie dzieje kot również ma się dobrze :D
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Mamillaria karwinskiana

Post »

Dużego doświadczenia nie mam, ale na moich też od czasu do czasu pojawiały się rdzawe, żywiczne kropelki, to chyba dość naturalne dla nich, podobnie jak mleczko (wypływa po skaleczeniu rośliny), które również uzasadnia nazwę tego rodzaju. Raczej nie ma się czym przejmować.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Mamillaria karwinskiana

Post »

Basia8585 pisze:na szczęście płytko i jak na razie jest ok pęknięcia obeschly i nic się z nimi złego nie dzieje kot również ma się dobrze :D
A juz mi tych kotów nie żal! Armagedon chcą robić, to niech sie liczą z konsekwencjami :evil: :wink:

A serio - co to za dziurki i skąd sie tam wzięły? Cos było ponabijane może?
Fotka by sie przydała.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Mamillaria karwinskiana

Post »

onectica pisze:A serio - co to za dziurki i skąd sie tam wzięły? Cos było ponabijane może?
Fotka by sie przydała.
Szczeze to nie wiem skad Te dziurki wczesniej ich nie widzialam moze jak go przesadzalam to go uszkodzilam . Nie moge dodac fotki nie wiem dlaczego

-- 20 lis 2015, o 10:28 --

[nie radze sobie z tym forum ciagle mi jakies problemy wyskakuja sprobuje z tym zdjeciem jeszcze raz
Obrazek

---20 lis 2015, o 11:49 ---

Oooo nareszcie sie udalo w takim razie zalanczam jeszcze jedna fotke


Obrazek


---20 lis 2015, o 12:35 ---

Dorzucam jeszcze fotke grusonii ktory po upadku ma takie rany jak na razie nic sie nie dzieje mysle ze jest ok

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Awatar użytkownika
Marek L
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 980
Od: 5 maja 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Włodawa

Re: Mamillaria karwinskiana

Post »

Wycieki na m.karwinskiana są typowe.... ten gatunek to jednaz wielu mammillarek z sokiem mlecznym.
Przy uszkodzeniach mechanicznych wylewa się on na powierzchnie skórki i zasycha .... owszem wiele dłużej to trwa niż w przypadku soków wodnistych. Po pewnym czasie krystalizuje i staje się przeźroczysty. Wypływ mleka sygnalizuje jedynie że nastąpiło uszkodzenie skórki. Często następuje poprzez ukłucie cierniami z innej rośliny lub jakieś otarcie transportowe. Gorzej gdy uszkodzenia dokonują
jakieś insekty.... wtedy trzeba interweniować . Wydaje mi się że taki wypływ mleka to może być sprawka nawet zaczepienia się cierni o firany albo zetknięcia z sąsiadującą rośliną .....
Gruson ma większe obrażenia ale ...... nie przejmuj się frucowe trzeba zapłacić ... kot będzie wiedział że "to" kłuje a Ty masz nauczke.
Myślę że te obrażenia będą widoczne na roślinie przez 2-3 lata a później znajdą się w dolnej części i wcale ich nie będzie widać.
Zwróć jedynie uwagę na substrat bo na moje oko to jest on za "tłusty"dla tego typu roślin.....choć po fotce trudno wyrokować
Basia8585
100p
100p
Posty: 177
Od: 18 lis 2015, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Mamillaria karwinskiana

Post »

Marek L pisze:Zwróć jedynie uwagę na substrat bo na moje oko to jest on za "tłusty"dla tego typu roślin.....choć po fotce trudno wyrokować
Co do substratu to myślę że jest ok. Ziemia uniwersalna zmieszaną z piachem i drobnymi kamyczkami zwirowymi na dnie również drenaż z kamyczków tylko na wierzchu jest przypruszone ziemia ::-)
Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Mamillaria karwinskiana

Post »

Twoje podłoże wygląda na zbyt żyzne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ogrodnik12
500p
500p
Posty: 530
Od: 17 mar 2014, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, okolice Koszalina

Mammillaria boolii

Post »

Witam
Chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat uprawy mammillarii boolii (do jakiej ziemi sadzić, jak podlewać, w jakiej temperaturze zimować, żeby zakwitła itd.). Proszę osoby hodujące tą mammillarię o wskazówki dotyczące jej uprawy.
Zwycięscy to przegrani, którzy się nie poddali.
Pozdrawiam Jan
Ananas26
200p
200p
Posty: 214
Od: 4 lip 2014, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mammillaria

Post »

Nie mam jej, ale jako, że jest to miniaturka, jej wymagania są specyficzne. Max słońca, przepuszczalny podkład, odpowiednia temp. zimowania i ostrożne podlewanie.
Pozdrawiam, Filip :)
Moje wątki
paluszeke
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2015, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odpowiednią doniczka do mammillaria backebergiana

Post »

Witajcie,
Mam pytanie, prośbę o poradę. Mój kaktus, wydaje mi się że to mammillaria backebergiana jest już dość duży i bardzo ciężki. Wypada z każdej doniczki, jego ciężar powoduje, że nie utrzymuje się w ziemi. Proszę Was o poradę, w jakiej doniczce go posadzić, żeby się biedak nie męczył. Teraz posadziłam go w leżącej, ale to też nie zdało egzaminu.
Pozdrawiam i życzę wszystko dużo zdrowia,
Ewelina
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”