Grubosz - Crassula cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Łatwo je pomylić. Nie pomaga fakt, że u jednych i drugich mogą pojawiać się pojedyncze inne liście. Także sprzedawcy często źle podpisują rośliny.
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Jak patrze na rysunek to mam wrażenie, że mam wszystkie trzy a każdego kupiłam/dostałam jako hobbita :D
1: https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=595D1133
2: https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=599A67D0
3: http://s573.photobucket.com/user/Ninani ... j.jpg.html
Awatar użytkownika
hubcio90
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 cze 2014, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Hej! Dawno mnie tu nie było, oto mój malutki eksperyment rozpoczęty w poprzednim sezonie. Po przycięciu większego egzemplarza zostało mi dużo sadzonek, jedna była w kształcie litery U więc postanowiłem ją ukorzenić jak na zdjęciu :


Obrazek

Sadzonka ładnie urosła i się rozkrzewiła, oceńcie sami ;:3 ;:170


Obrazek


Obrazek
wiera
200p
200p
Posty: 374
Od: 11 lip 2014, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Jaki okres czasu był potrzebny do tej zmiany? ;:173
digitalis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 mar 2017, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Witajcie ponownie :wit
Dzisiaj, będąc w sklepie, zauważyłam takie oto dwa grubosze. Czy wiecie może, jak się one nazywają? Ja mam w domu takiego, jak grubosz po lewej na zdjęciu. Czy to crassula ovata? Czy też może ten z większymi listkami po prawej to ovata?
Obrazek
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Po prawej najzwyklejsza Crassula ovata.
Po lewej Crassula ovata cv. minima.
digitalis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 23 mar 2017, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Czyli moja roślinka to też Crassula ovata cv. minima. A ja myślałam, że właśnie mam najzwyklejszą Crassula ovata, bo w różnych sklepach właśnie najczęściej widywałam podobne do mojego grubosze i założyłam, że to najpopularniejsza odmiana.
Momus88, dzięki za szybką odpowiedź :)
elmonka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 kwie 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Witam. Jestem nowa na forum. Od jakiegoś czasu śledzę tutaj wpisy - mam w domu grubosza :)
Kupiony w markecie, z nadzieją, że przetrwa na moim południowo-zachodnim oknie - i przetrwał - a nawet bardzo mu się tu podoba.
Zainteresowało mnie uformowanie bonsai - niestety, jestem w tym kompletnie zielona. Jeśli chodzi o mój parapet - jest dość wąski, dlatego kiedy grubosz się rozrósł postanowiłam go przyciąć i przesadzić (zahacza o żaluzje). Podczas przesadzania, w zeszłym sezonie, dostał ziemię do kaktusów + drenaż. Podzielony został na dwie części - jedną "gałązkę" zasadziłam osobno , resztę zostawiłam, tak jak była. Oberwałam trochę liści z dołu, górę przycięłam jakiś tydzień temu. W tym sezonie nie znalazłam ziemi do kaktusów dlatego zasadzony został w uniwersalnej wymieszanej z piaskiem (1:1) + drenaż.
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, czy przycięcie jest ok? Czy coś jeszcze przyciąć? Mógłby się ktoś wypowiedzieć na jego temat? :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Jak w kierunku bonsai to jest ok :)
A tak przyszłościowo - możesz ciąć bliżej ostatniego pierścienia - wtedy szybciej uschnie i odpadnie, nie tworząc brzydkiego kikuta. Roślinka wtedy też łatwiej wypuszcza nowe gałązki w miejscu cięcia.
KAROLINA5966
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2017, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Cześć :)

dostałam dziś od babci Grubosza, leciwy okaz, bo ma już około 10 lat (62cm z doniczką).
Rósł u babci dziko, wygięcie to efekt wygięcia w stronę okna.
Był wyższy, ale (chyba) widać na zdjęciu, że kiedyś się przewrócił i złamał.
W miejscu złamania rośnie wiele nowych przyrostów.
Zaznaczyłam miejsca, które planuje obciąć.
Usunę też wszystkie małe przyrosty i liście z 1/3 wysokości (od dołu oczywiście :lol:)

Bardzo proszę o poradę czy tak będzie okej.

I jeszcze jedno pytanie: podejrzewam, że od lat rośnie w tej samej, uniwersalnej ziemi.
Czy jest dobra pora na przesadzanie? Podejrzewam, że ziemia będzie bardzo zbita i czeka go kąpiel.
Może lepiej nie łączyć tego z przycinaniem i zostawić to na przyszły rok?

Z góry dziękuję za pomoc.

ps. Wesołych Świąt życzę :)

Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Karolina!
Faktycznie, możesz go trochę przerzedzić. Jednak daj mu więcej światła i słońca (oczywiście po przyzwyczajeniu) jeśli to możliwe, bo roslina jest wypłoniona, delikatna i nie wygląda dobrze. Pędy są wiotkie i delikatne a międzywęźla zbyt długie. Nie tak powinien wyglądać grubosz.
KAROLINA5966
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 8 kwie 2017, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)
W poniedziałek zabieram go do siebie i będę stopniowo przyzwyczajała do życia w słonecznym pomieszczeniu.
Masz rację, że roślina jest bardzo delikatna i wiotka, podczas transportu bałam się, że się po prostu złamie :(

Czy więc dobrym planem na początek będzie:
stopniowe przenoszenie do coraz jaśniejszego pomieszczenia,
przycięcie,
podlewanie raz w miesiącu nawozem do sukulentów?

Wtedy przesadziłabym na początku przyszłego roku, jak trochę odżyje.

ps. Swoją drogą, zdawałam sobie sprawę, że nie jest on w idealnym stanie, ale nie sądziłam, że jest z nim tak źle :(
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Karolina!
Ja bym tak zrobiła:
1. Przesadzić do świeżego podłoża. Najlepiej ziemia uniwersalna z mineralnymi dodatkami zwiększającymi przepuszczalność typu piasek gruboziarnisty, czy żwirek. Nawożenie wtedy odpada - i dobrze
Po przesadzeniu nie podlewaj około tydzień - 2 tygodnie (to zależy od nawilżenia ziemi, do której sadzisz).
2. Przycięcie zaraz po posadzeniu. Jeśli pozostałe pędy będa zwisać można je przywiązać do patyczków, niech się wzmocnią
3. Stopniowe przyzwyczajanie do światła i słońca
4. Grubosze podlewamy w sezonie wegetacyjnym po przeschnięciu podłoża ale nie tylko w warstwie powierzchoiwnej, również na dnie doniczki. Musisz to wyczuć. :)
powodzenia :)
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”