Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 45, 46, 47, 48, 49
Autor Wiadomość
1234samnie
 Tytuł: Re: Grubosz - Crassula cz.4
PostNapisane: 16 mar 2017, o 16:46 
50p
50p

---
Tak, o to mi chodzi. Na zdjęciu akurat widać takie większe kawałki, mogę je jakoś z grubsza powybierać jeżeli są za wielkie i się nie nadadzą. Wstrzymam się narazie z przesadzaniem do czasu jak ktoś bardziej doświadczony odpowie mi na moje pytania i doradzi co robić z zakupionymi materiałami.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Karta
PostNapisane: 16 mar 2017, o 20:30 
50p
50p

1 szt.
IroniaLosu87, ja również jestem za usunięciem mniejszych gałązek i zostawieniem tylko dwóch głównych pni razem z liśćmi, które wyrastają bezpośrednio od nich. Zastanowiłabym się może nad trzema gałązkami, które są po przeciwnej stronie od dziwadełka w kształcie litery "L". Poza tym szykuje się ładne drzewko.

1234samnie, moim zdaniem piasek jest ok, ale "żwirek" u ciebie to całkiem ładne kamulce :D Chyba są za duże do wymieszania z ziemią. Mogą się przydać na dnie doniczki jako drenaż i/lub dodatkowe obciążenie. Powinieneś wypłukać piasek i kamienie w czystej wodzie.

Nina_Brzeg
PostNapisane: 17 mar 2017, o 22:38 
100p
100p

1 szt.
Korzenie hobbita.
Czy to wełnowce? :(
Obrazek Obrazek

Nie znalazłam żadnych żyjątek, tylko ta 'pleśń'. Roślina ma się znakomicie, gdyby mi się nie zachciało jej przesadzić to bym nic nie zauważyła...
To białe miejscami się sypie jakby ktoś korzenie wapnem posypał.

norbert76
PostNapisane: 17 mar 2017, o 23:19 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Jak ta wata się ciągnie, klei to są najprawdopodobniej wełnowce, jeśli nie zwykła pleśń.

McMArchewka
PostNapisane: 18 mar 2017, o 07:50 
1000p
1000p

---
Witajcie :wit Czy połowa marca jest dobrą porą do przesadzania gruboszów?:)

Warzywniak 18-latka, czyli ogrodnictwo oczami McMArchewki ;:333

Nina_Brzeg
PostNapisane: 18 mar 2017, o 08:05 
100p
100p

1 szt.
norbert76 napisał(a):
Jak ta wata się ciągnie, klei to są najprawdopodobniej wełnowce, jeśli nie zwykła pleśń.

Dopóki patrzyłam tylko na ziemie i korzenie to nic się nie ciągnęło, sypał się biały piasek. Ale na brzegach doniczki się ciągnie ;:185
I co teraz? Tyle różnych metod na forum, że nawet nie wiem od czego zacząć. Nigdy nie miałam problemu z takim paskudztwem...

Jak tak czytam to Polysect 005 SL ma chyba najlepsze opinie. Spróbuje dorwać.

Ucięłam zarażoną nóżkę i wywaliłam w cholere. To niewielkie drzewko, wypuści sobie nowe korzenie. Na razie schnie po cięciu, jutro wsadzę do suchego podłoża.
Na innych roślinach nie widzę ani śladu. Czy wystarczy jeśli profilaktycznie podleje wszystkie z czymś czego mogę użyć w domu?

marlenka
PostNapisane: 24 mar 2017, o 20:04 
500p
500p

---
onectica napisał(a):
Ja bym zostawiła ten najgrubszy pień grubosza IroniiLosu, wszystkie boczne odrosty usunęła i dała mu jeszcze trochę porosnąć.
Co osoba, to pomysł :wink:

Mówiąc 'żwirek' masz na myśli te większe kamyki na fotce?

Też ciekawa opcja. Ogołocić go i zostawic tylko ten wysoki pień główny. Ja to widzę, ale nie wiem czy początkująca osoba nie skrzywdzi rośliny.

Karta
PostNapisane: 25 mar 2017, o 12:25 
50p
50p

1 szt.
Jakie owady, oprócz wełnowców, mogą korzystać z liści gruboszy? Zauważyłam u dwóch najmniejszych sadzonek na najświeższych, dopiero rozwijających się listkach bardzo małe przezroczyste kuleczki. Prawdopodobnie jajeczka. Są przyklejone jakby na wnętrzach liści. Trzymają się na tyle mocno, że jedynie igłą daję radę je zdjąć. Wkleiłabym fotografię, ale nie mam odpowiedniego aparatu do tak małych obiektów. Kuleczki mają wielkość na oko 0,2 mm lub mniej. Jak na razie nie widzę innych niepokojących zmian, rośliny wyglądają całkowicie zdrowo. Co radzicie? Powinnam użyć jakiegoś środka czy zostawić to wszystko w spokoju?

digitalis
PostNapisane: 25 mar 2017, o 22:31 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witajcie,
Jest to mój pierwszy wpis na forum, a bezpośrednim powodem jest nowy nabytek, który kilka tygodni temu przyniosłam z supermarketu. Zmieniłam mu ziemię, chociaż bałam się uszkodzenia korzeni, dlatego tylko częściowo udało mi się oczyścić bryłę korzeniową z dawnego podłoża. Grubosz jest gesty i zwarty. Stwierdziłam, że jest to 8 oddzielnych roślinek, najwyższa ma ok. 12 cm. I tutaj mam zagwozdkę. Chciałabym kiedyś w przyszłości mieć tak ładnie uformowanego grubosza jak niektóre, które widziałam na forum, czyli jeden gruby pieniek i zwartą koronę. I stąd pytanie: czy już teraz rozdzielić roślinki i posadzić pojedynczo, czy też pozostawić je jeszcze na ten sezon tak, jak są i rozsadzić za rok? Czy one urosną? A może już teraz powinnam pousuwać jakieś listki?
Bardzo proszę znawców tematu o poradę :)
A oto zdjęcia delikwenta:
Obrazek
Obrazek

norbert76
PostNapisane: 25 mar 2017, o 23:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Ja bym poczekał przynajmniej z rok na wstępne kształtowanie, żeby trochę podrosły. Rozdzielić z kolei można nawet teraz, w zależności czy chcesz mieć posadzone w małą kępę - powiedzmy 3 - 5 roślin, czy chcesz je mieć całkowicie osobno. Myślę, że uwzględniając wielkość rośliny i młody wiek, wybrałbym to pierwsze rozwiązanie, a z czasem w miarę wzrostu roślin stopniowo je rozsadzał.
Ważna uwaga, żeby rosły zwarte trzeba zapewnić im jak najwięcej słońca, na lato możesz wystawić na balkon.

honorata0
PostNapisane: 25 mar 2017, o 23:37 
100p
100p

---
Witamy na forum!
Osobiście radziłabym zostawić maluchy,aż odrobinę podrosną. Po upływie pewnego czasu,dolne liście zaczną się starzeć i odpadać samoistnie odsłaniając pieniek. Wraz z wiekiem roślina będzie się rozgałęziać,wypuszczać nowe gałązki z międzywęźli. Krzewienie się można stymulować poprzez uszczykiwanie wierzchołków,ale pierw warto się zastanowić jaką chcesz mieć docelową wysokość głównego pieńka. Póki co najlepsze co możesz zrobić to zapewnić tej roślince przepuszczalne podłoże,dużo słońca,oszczędne podlewanie i jeśli to możliwe w sezonie wystawienie na zewnątrz. Gdyby to była moja roślina wstrzymałabym się z rozdzielaniem,do czasu jak będą większe. Pozdrawiam

digitalis
PostNapisane: 26 mar 2017, o 07:43 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
norbert, honorata, dziękuję za szybki odzew. Chciałabym, żeby pieńki były jednak wyższe niż obecnie, więc na ten rok pozostawiam roślinkę tak, jak jest. Stoi obecnie na parapecie okna południowo-wschodniego i jest to najbardziej słoneczne miejsce w moim mieszkaniu. W czerwcu będę mogła zabrać ją na działkę :D

Nina_Brzeg
PostNapisane: 27 mar 2017, o 13:08 
100p
100p

1 szt.
Rozsadziłabym od razu.
Im dłużej rosną razem, tym bardziej splątane są korzenie. Kolejny argument to to, że nie oczyściłaś dokładnie korzeni. Większość roślin z marketów rośnie w torfie, który jest bardzo złym podłożem i trzeba go bardzo dokładnie wytrzepać z korzeni.
Też w tym roku kupiłam kilka takich kępek w marketach i po przesadzeniu zdecydowane odżyły.

onectica
PostNapisane: 27 mar 2017, o 15:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nina_Brzeg napisał(a):
Rozsadziłabym od razu.
Popieram ;:108

Nadal mam begonie tamaya do odstąpienia klik

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 686 ]  Idź do strony nr...        1 ... 45, 46, 47, 48, 49

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości