Grubosz - Crassula cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Wszystkie grubosze prześliczne i Niny i Krysi A to przedszkole urocze. Moje jeszcze malutkie. Muszą wzrostu nabrać.

Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Proszę osoby kompetentne o odpowiedź, czy moja Crassula nie ma czasem za dużej doniczki. W najwyższym punkcie wysokość sukulenta to 10 cm, a rośnie w doniczce ?10 cm/wys.8 cm. Z góry dziękuję za wszelkie rady.
Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Wg mnie doniczka na pewno nie jest za duża. Na wiosnę bym za to sprawdził czy bryła korzeniowa jest przerośniętą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Norbercie, wytłumacz mi jak mam poznać, czy bryła korzeniowa jest przerośnięta. Ja laik i nie wiem o czym piszesz. Crassula była przesadzana we wrześniu 2015
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

To proste. :) Przerośnięta bryła korzeniowa to taka, gdy po wyciągnięciu rośliny z doniczki korzenie są mocno rozwinięte, tak że praktycznie w ogóle nie widać ziemi.
Z sukulentami różnie bywa, jedne mają słaby system korzeniowy, inne silniejszy. Na wiosnę będzie u Ciebie półtora roku po przesadzeniu, biorąc pod uwagę wielkość części nadziemnej, może mieć lekko przerośnięte korzenie. Wystarczy wtedy delikatnie wyciągnąć z doniczki i zobaczyć wielkość bryły korzeniowej. Jeśli ziemi jeszcze jest dosyć, rok możesz jeszcze posiedzieć w tej doniczce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Mam ją tak po prostu wyjąć i włożyć z powrotem, bez wymiany ziemi na świeżą. Rośnie w ziemi sukulentowej+piasek+żwirek i nie wiem czy to dobra mieszanka, może zamienić sukulentową na uniwersalną. Tak sobie gdybam, bo mam ją 3 lata i nigdy mi nie zakwitła, a całe lato stoi na dworze. Dlatego pytałam o doniczkę, bo szukam przyczyny.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
marlenka
500p
500p
Posty: 782
Od: 26 lut 2011, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto (parapet zimą, balkon latem)

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Krysiu,
masz ładne rośliny. Czytając opis o remontowych warunkach sądziłam, że zobaczę smętnie wyciągnięte sierotki a tu odwrotnie! Kolorów jesiennych nie nabrały ale za to trzymają kompaktową formę. Nie ma tragedii i nie wiem co Ty chcesz na wiosnę obcinać : D

Ciekawy pomysł z umieszczaniem nazw na kamieniach ; )


Nina,
zawsze się raduję gdy ktoś stara się zmienić warunki sukulentów na właściwsze. Zobaczysz, będą rosły wolniej ale piękniej! : )
Jedynie nie jest pewna czy jest im potrzebne intensywne obcinanie na wiosnę. Tzn. zależy jak bardzo chcesz mieć je wysokie. Jeśli takie jak są teraz są dla Ciebie ok, nie ma co ich ciachać na maxa. Jeśli zależy ci na czymś niższym i gęstym, to faktycznie możesz zaszaleć :)
Moje roślinki - wątek
Change blows through this house like the jasmine wind, F..head.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Ekspresja pisze:Mam ją tak po prostu wyjąć i włożyć z powrotem, bez wymiany ziemi na świeżą. Rośnie w ziemi sukulentowej+piasek+żwirek i nie wiem czy to dobra mieszanka, może zamienić sukulentową na uniwersalną. Tak sobie gdybam, bo mam ją 3 lata i nigdy mi nie zakwitła, a całe lato stoi na dworze. Dlatego pytałam o doniczkę, bo szukam przyczyny.

Żadnej uniwersalnej :!: Grubosze, jak wszystkie sukulenty potrzebują jałowego podłoża, więc ta mieszanka jest idealna. Nie kwitnie, bo falcata rzadko kwitną w warunkach domowych, nawet przy zapewnieniu podstawowych warunków uprawy.
Po prostu na wiosnę delikatnie wyjmij z ziemi, jeśli korzenie będą mocno widoczne i będzie ich dużo, wtedy przesadź do ciut większej doniczki. Jeśli nie, możesz zostawić w tej co jest i nic nie trzeba dosypywać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Dorzucę i ja swoje trzy grosze (to już się jakaś tradycja zaczyna robić ;:306 ): przyczyną braku kwitnienia może być też m.in. niewłaściwe zimowanie - za ciepło, za dużo podlewania w okresie październik-marzec. Spróbuj bardziej przesuszać zimą i jak masz możliwość to przytrzymaj w chłodzie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Uzupełniamy się :)

Ale to fakt, zapomniałem o tym dodać, że zimowanie w niższej temperaturze, niż pokojowa czyli w okolicach 10-12 stopni może stymulować roślinę do kwitnienia. Tutaj ważna uwaga, im niższa temperatura tym rzadziej podlewamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Tak tak kochani, wszystko tak robię jak piszecie - widocznie Norbert ma rację, że Falcata rzadko zakwitają u nas... a już miałam nadzieję, że ktoś temu zaprzeczy. ;:306 Dziękuję za uwagę. ;:167 :wit
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

marlenka pisze: Nina,
zawsze się raduję gdy ktoś stara się zmienić warunki sukulentów na właściwsze. Zobaczysz, będą rosły wolniej ale piękniej! : )
Jedynie nie jest pewna czy jest im potrzebne intensywne obcinanie na wiosnę. Tzn. zależy jak bardzo chcesz mieć je wysokie. Jeśli takie jak są teraz są dla Ciebie ok, nie ma co ich ciachać na maxa. Jeśli zależy ci na czymś niższym i gęstym, to faktycznie możesz zaszaleć :)
Zdecydowanie wole drzewka bardziej gęste :wink: Duże też, ale tylko jeśli idzie to w parze z gęstą koroną. Nasze przycinane były, ale nie do końca właściwie, część była kiepsko cięta jeszcze wiele lat temu i nie wiem na ile mogę to naprostować. Będę myślała wiosną :)
Na razie po przesadzeniu drzewka mają się dobrze, ziemia wyschnięta na wiór, więc teraz już chyba mogę trochę podlać? Temperaturę mają normalną domową, koło 20 stopni. Ale wygląda na to, że jeszcze w tym roku będą mogły zimować prawidłowo, bo na 99% zmienimy mieszkanie i będzie jeden wolny pokój do wyziębienia :wink:
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Mi się wydaje, że nie wszystkie grubosze potrafią się tak pięknie wybarwić jak u raflezji, to chyba zależy od gatunku. Moja Crassula falcata, mimo że stopniowo była przyzwyczajana do słońca dostała plam i listki zrobiły się nienaturalnie różowawe - brzydko to wyglądało i nie stawiam jej na słońcu. Czy mam rację Iwona - masz jeszcze tego sukulenta?
Pozdrawiam:)
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”