Grubosz - Crassula cz.4

Zablokowany
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Karta pisze:Jeśli ktoś poluje na C. ovata Hummel's Sunset, od czwartku (10 listopada) tanie sadzonki będą do upolowania w Lidlu. Przynajmniej tak widzę w fotkach w zapowiedziach, bo nie sądzę, aby opisali je dokładniej niż "grubosz".
W żadnej gazetce nie widać kwiatów od 10 listopada.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Bear ta większa to Crassula perforata variegata.

Co do uprawy Gruboszy, znajdziesz wszystko w tym wątku, jednak od razu mogę Ci powiedzieć, że te szklane pojemniki nie nadają się do uprawy żadnych roślin, a tym bardziej sukulentów - musi być odpływ na dnie (sam drenaż nie wystarczy).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Nina_Brzeg pisze:W żadnej gazetce nie widać kwiatów od 10 listopada.
Pod tym linkiem na dole strony są fotki sukulentów (w tym gruboszy) z dopiskiem "od czwartku, 10.11": zmoderowano, regulamin par. 4.8

Edit:
przepraszam za bezpośredni link, zapomniałam się. Opiszę słownie (mam nadzieję, że to nie łamie regulaminu): na stronie internetowej Lidla w zakładce "ASORTYMENT"->"KWIATY" u dołu strony są fotografie sukulentów, w tym gruboszy, z dopiskiem "od czwartku, 10.11".




---11 lis 2016, o 08:33 ---

Dokonałam wczoraj spontanicznego zakupu w kwiaciarni w postaci Crassula Gollum. Wyjęłam go z doniczki, usunęłam ziemię, rozdzieliłam rośliny, które teraz czekają na umieszczenie w nowym substracie. Zauważyłam, że liście ma lekko pomarszczone. Czym może to być spowodowane i co mogę z tym zrobić? Przesuszenie chyba nie wchodzi w grę, bo w trakcie usuwania starej ziemi czułam wyraźnie lekką wilgoć podłoża.

P.S.
W markecie wymienianym we wcześniejszym poście rzeczywiście są już Hummelsy.
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Jak odróżnić grubosza jajowatego od grubosza drzewiastego?
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Grubosz jajowaty, czyli Crassula ovata, jest najczęściej spotykany na domowych parapetach. Ma nieco podłużne zaokrąglone liście w kolorze mocnej zieleni. Niekiedy ma lekko zabarwioną krawędź. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _ovata.jpg

Grubosz drzewiasty, czyli Crassula arborescens, ma większe liście niż Crassula ovata. Są szersze o srebrzystym zabarwieniu. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... e_Jade.JPG
Maciek kwiatek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 25 paź 2016, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Crassula Morgan's beauty

Post »

Crassula Morgan's beauty: czy możecie mi napisać coś o tym kwiatku ? Właśnie zamówiłem go na Allegro i chce wiedzieć jak go pielęgnować. ;:108
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

W sumie to wszystko tak, jak przy innych crassulach. Przepuszczalne podłoże z drenażem, umiarkowane podlewanie, jasne stanowisko.
Moja rośnie sama z siebie, podlewana około 2x w tygodniu (nie zimuje, stoi w ciepłym pomieszczeniu a jest malutka, więc ziemia błyskawicznie przesycha na wiór).
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Nina, nie podlewaj za dużo, bo Ci się powyciąga i zdeformuje.
To, że ma trochę sucho, to nie szkodzi - to sukulent. Podlewanie 2x w tygodniu, to za często, chyba, że dodatkowo doświetlasz.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Zgadza się - dwa razy na tydzień, to za dużo nawet w sezonie. To są sukulenty, więc przesuszenie podłoża im na pewno nie zaszkodzi.
Wystarczy, jak przez okres jesienno-zimowy będziesz podlewać nawet raz na dwa tygodnie. Grubosze, jak i większość sukulentów przechodzi teraz okres spoczynku. Podlewając zaburzasz im cykl i z czasem zaczną się deformować z braku światła, szczególnie jeśli trzymasz w cieple.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Jak podlewałam rzadziej to co chwile tracił kolejne liście. Ziemia nie przesycha trochę, przesycha na całkowity pył. Więc metodą prób i błędów zaczęłam podlewać częściej ale malutką ilością i w końcu roślinka nie marnieje. To jest tegoroczna sadzonka, może stąd takie problemy z nią.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Staraj się po prostu stopniowo zmniejszać częstotliwość podlewania. Pamiętaj, że każda roślinka musi się przystosować do nowych warunków otoczenia oraz podłoża - są zwykle sprzedawane w torfie, w którym są po prostu zalewane. Sadząc do właściwego podłoża muszą zaaklimatyzować się do okresów suszy. Stąd z początku reagują np. zrzucaniem liści. Ale myślę, że w następnym sezonie będą już lepiej sobie radzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

Obrazek
Moje jeszcze młode ale dają radę Nie podlewam za często Jednak doszłam do wniosku że ziemia mało przepuszczalna Na wiosnę przesadzę do nowej
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Grubosz - Crassula cz.4

Post »

norbert76 pisze:Pamiętaj, że każda roślinka musi się przystosować do nowych warunków otoczenia oraz podłoża - są zwykle sprzedawane w torfie, w którym są po prostu zalewane.
Właśnie w torfie do mnie przyjechała :wink: Jak większość moich nowych roślinek. Więc na razie to ja się dostosowuje do nich, później będę je przyzwyczajała do odpowiedniego trybu.
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”