Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Witam.
Jakiś czas temu zakupiłam w Biedronce Matucane p. Chcę ją przezimować w nieogrzewanym pokoju o wystawie wschodniej. W poprzednich latach temperatura oscylowała w granicy 15°C, w nocy może troszkę mniej. Na dzień dzisiejszy na dworze jest jeszcze dość ciepło, a co za tym idzie temperatura w tym pokoju waha się w okolicach 18-20°C. Czy w takich warunkach muszę kaktusa podlewać? Jeśli tak to co ile i mniej więcej jaką ilością wody (wiem, że bardzo trudno o tych sprawach mówić "na sucho" przez komputer, ale bardzo zależy mi na Waszych wskazówkach. Nie chciałabym go nieumiejętnym zimowaniem zdeformować, czy też zasuszyć.). Wysokość doniczki 12 cm + kaktus z odrostami 7 cm.
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

skarpetka pisze: temperatura w tym pokoju waha się w okolicach 18-20°C.
Postaw termometr na oknie i sprawdź, jaką masz tam temperaturę, bo zawsze na oknie jest inaczej, szczególnie, jak słońce nie operuje bezpośrednio, jaka jest różnica zależy tez od rodzaju okien, jakie masz.

Dodatkowo możesz obniżyć ją izolując roślinę od pokoju - postawić doniczkę na warstwie styropianu, oddzielić 'dziurę okienną' od pokoju przez postawienie w pionie np. tektury (wystarczy na wysokość rośliny, całego okna nie musisz tekturą zasłaniać :wink: ), ostatecznie weź pudełko po butach, ustaw na sztorc, roslinę wstaw do środka i pudełko ustaw otwartym do szyby, a tyłem do pokoju i na tyle naklej motylka, żeby ładniej było :D
Takie domowe sposoby, ale zawsze coś dadzą. Sprawdzone.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Z tym pudełkiem to świetny koncept, ja również mam kilka do przezimowania na parapecie, teraz wiem, jak im zoptymalizować temperaturę.
onectica pisze:...i na tyle naklej motylka, żeby ładniej było :D
- a ten pomysł podoba mi się jeszcze bardziej, he he :D
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Wiem, jakie mogą być reakcje domowników na takie 'dekoracje' - oni nie maja zrozumienia dla wyższych celów :wink:

W taki ciepły czas wstawiałam też rośliny między okna - mam takie podwójne, starego typu, jedno szczególnie sie nadawało, bo raz, że od kuchni, dwa, że na piętrze i za winklem, w ciepłą zimę było to jakieś wyjście. Oczywiście temperatura monitorowana cały czas.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
skarpetka
100p
100p
Posty: 148
Od: 25 kwie 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

onectica pisze:
skarpetka pisze: temperatura w tym pokoju waha się w okolicach 18-20°C.
Postaw termometr na oknie i sprawdź, jaką masz tam temperaturę, bo zawsze na oknie jest inaczej, szczególnie, jak słońce nie operuje bezpośrednio, jaka jest różnica zależy tez od rodzaju okien, jakie masz.
Temperatura w pokoju jest uzależniona od tej na zewnątrz- stąd te wahania. W tym momencie na parapecie jest 19°C. Wczoraj wieczorem i dzisiaj rano było 18°C. (Gdy na zewnątrz się ochłodzi może spaść do 15°C.)
onectica pisze: Dodatkowo możesz obniżyć ją izolując roślinę od pokoju ...
A za ten patent Ci bardzo dziękuję ;:167 .Tylko co z tym podlewaniem?
?Uważamy kaktusa za roślinę, która walczy o przetrwanie we wrogim otoczeniu.?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Kaktusów zimą nie podlewa się.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
hanna133
500p
500p
Posty: 658
Od: 23 sty 2013, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Tak,z wodą trzeba uważać,zwłaszcza zimą.Lepiej przesuszyć niż zalać.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Proszę powiedzieć jakie oświetlenie było by idealne dla kaktusów ? No chyba że wystarczy im że będą stały nieopodal małęgo okienka gdzie jest tak średnio ze światłem? Chodzi mi głównie o czas ich zimowania bo od wiosny ażdo jesieni będą w ogrodzie na słoneczku.

Pozdrawiam .
tomisiu
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sie 2015, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Kaktusy zimą odpoczywają i nie muszą mieć dużo światła. Niektórzy trzymają rośliny w skrzynkach poustawianych na sobie.
Wtedy też mają mało światła. Trzeba tylko uważać aby nie słońce wiosną nie poparzyło roślin po wystawieniu na ogród.
Tomek
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Kupiłam dzisiaj kaktusa (rodzaj parodia), czy również powinnam go przezimować? Mam do wyboru ciemny garaż z temperaturą ok 10-15 stopni (w zależności od temperatury na zewnątrz), suchy, albo nieogrzewany pokój z temperaturą ok 18 stopni. Teraz stoi na parapecie w tym najchłodniejszym pomieszczeniu, rolety mam odsłonięte, aby miał sporo światła okno jest południowo-wschodnie.
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

O ile go kupiłaś w markecie ,to na pewno trzeba go przesadzić w nowy substrat a co do zimowania ,to wszystkie kaktusy muszą
być przezimowane, aby kwitły a jak hodować ,to przeczytaj na forum,jest bardzo dobrze opisane ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

KaraibskieMango pisze:Teraz stoi na parapecie w tym najchłodniejszym pomieszczeniu, rolety mam odsłonięte, aby miał sporo światła okno jest południowo-wschodnie.
Wg mnie jest to najlepsze pomieszczenie , lepsze niż wspomniany garaż.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Zastanawiam się jak to jest z tym jasnym pomieszczeniem zimą ?
Bo jedni zimują w ciemnościach i jest ok a inni mówią że pomieszczenie ma być jasne hmm
Wg.mnie jeśli kaktus jest w stanie spoczynku, nie jest podlewany a tym samym jego wzrost zachamowany to ważniejsze jest aby był w chłodniejszym pomieszczeniu niż latem, nawet kosztem tego super jasnego pomieszczenia.

Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”