Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Teraz stoi na parapecie w tym najchłodniejszym pomieszczeniu, rolety mam odsłonięte, aby miał sporo światła okno jest południowo-wschodnie.
Też bym go tu zostawił. Swoją drogą to jest najlepsze okno na trzymanie kaktusów latem ;:333
Tylko go teraz nie podlewaj. Widziałem Twojego kaktusa jest to Parodia były rodzaj Notocactus z takim określeniem też się możesz spotkać zwłaszcza przez doświadczonych hobbistów :wink: Ale do czego zmierzam, ano do tego, że kaktusy z tego rodzaju możesz już budzić z zimowego snu trochę szybciej. Tak więc pierwsze podlewanie, oczywiście bardzo oszczędnie z wodą na początku, zrobiłbym już na początku marca. Tym bardziej, że stoi on na oknie sobie gdzie jak zaświeci marcowe słońce będzie miał bardzo ciepło.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Bardzo dziękuje za rady, chce najpierw tego kaktusa przesadzić, już trochę poczytałam, jutro powinnam mieć podłoże i piasek i będę suszyć, żwirek już jest. Trochę szkoda, że ten kaktus lubi okno sobie, salon w mieszkaniu mam po drugiej stronie, więc nie będę mogła sobie nim zbyt często cieszyć oczu, ale wolę, żeby miał takie warunki jakie lubi :) I dziękuję za szczegółową identyfikację.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja każdego "marketowca" przesadzam. Sposób mam prosty i sprawdzony.
Przy zakupie kaktusa który ma mokrą ziemię należy poczekać aż wyschnie. Następnie delikatnie pędzelkiem oczyszczam ze starej ziemi i przy okazji sprawdzam stan korzeni. Czasami kiedy są zbyt długie przycinam. I zawsze zostawiam na dzień lub dwa z gołymi korzeniami aby ewentualne ranki mogły się ładnie zagoić i przyschnąć. Dopiero wtedy wsadzam do nowej ziemi.

Skład ziemi mam prosty: 50% ziemi do kaktusów i 50% żwirku kupionego w zoologicznym (5 - 8 mm)
Trochę szkoda, że ten kaktus lubi okno sobie, salon w mieszkaniu mam po drugiej stronie, więc nie będę mogła sobie nim zbyt często cieszyć oczu, ale wolę, żeby miał takie warunki jakie lubi :)
Nie tylko ten ale każdy uwielbia dużo słońca ;:3

PS. Pochwal się latem kwiatkami bo na pewno będą :wink:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
KaraibskieMango
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 21 sty 2016, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Na pewno się pochwalę, może w międzyczasie coś jeszcze dojdzie. Wydaje mi się że kaktus ma już dosyć sucho, z łatwością wychodzi z całą ziemią z doniczki. Ma jeszcze trochę czasu na podeschnięcie. Jeszcze raz dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

teksanski pisze:Zastanawiam się jak to jest z tym jasnym pomieszczeniem zimą ?
Bo jedni zimują w ciemnościach i jest ok a inni mówią że pomieszczenie ma być jasne hmm
Wg.mnie jeśli kaktus jest w stanie spoczynku, nie jest podlewany a tym samym jego wzrost zachamowany to ważniejsze jest aby był w chłodniejszym pomieszczeniu niż latem, nawet kosztem tego super jasnego pomieszczenia.

Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie ;)
Od osoby zawodowo związanej z ogrodnictwem słyszałem taką teorię ( co prawda dotyczyła roślin śródziemnomorskich a nie typowych sukulentów) , że dobrze aby rosliny zimowane w pomieszczeniu zimowym miały choćby małe okienko , oczywiście czym więcej światła tym lepiej . Chodzi o to by roslina wyczuwała cykliczność zmian dnia i nocy . Nawet niewielkie oświetlenie jest przez roslinę wyczuwane. Nie wiem czy jest to tak ważne czy nie ale brzmi sensownie dlatego staram się roslin nie zimować w absolutnej ciemności np piwnicy bez okna , chociaż wiele kaktusów jest w stanie takie zimowanie wytrzymać w doskonałej formie.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Czołem. Chciałem spytać, czy kaktusy, które zimą wymagają kilkunastostopniowej temperatury (np. Uebelmania pectinifera, Pilosocereusy) trzymacie zupełnie na sucho, czy jednak raz lub dwa warto dać im trochę wody?
Przy okazji chciałbym spytać o to samo, ale w odniesieniu do innego sukulenta - Euphorbia japonica (pytam tutaj, ponieważ wyszukiwarka forumowa nie wyświetla żadnych wyników dla zapytania o rodzaj Euphorbia). Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Bo E. japonica nie jest prawidłową nazwą, a przyjętą po prostu "potocznie". E. japonica to krzyżówka i jej prawidłowa nazwa to Euphorbia susanae x E. bupleurifolia. Pewnie gdybyś pod taką nazwą wpisał w wyszukiwarkę, możliwe że wyskoczyłoby więcej nazw i wątków, jak chociażby mój:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p4135229

Niewiele obecnie Ci mogę pomóc jeśli chodzi o jej zimowanie. Podobnie jak pozostałych moich euforbii - podlewam ją bardzo mało, ostatni raz pod koniec listopada. Odpoczywa na chłodnym parapecie, a taka sucha w marcu ląduje już na balkonie. Nic szczególnego, rzekłabym nawet: standardowe zimowanie :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Żaneto, dzięki za odpowiedź. Że to krzyżówka, to wiem, ale japonica to chyba na tyle rozpowszechniona nazwa, że tą się właśnie posłużyłem (funkcjonuje też zdaje się pod nazwą E. cv. Cocklebur).
Co ciekawe wpisałem w wyszukiwarkę samą tylko nazwę rodzajową i też nic nie znalazła - pewnie jakiś chwilowy błąd wyszukiwarki.
Ucieszyła mnie wiadomość o standardowym zimowaniu. Dzięki też za podpowiedzi dotyczące podlewania, bo na tej stronie radzą, żeby podlewać ją dość często i że nie lubi, gdy podłoże jest zbyt długo suche.
A jak się ukorzeniają odrosty, łatwo? Bo tydzień temu dostałem taki w prezencie i bardzo liczę na to, że puści korzenie i będzie sobie u mnie rosła.
I ostatnia rzecz - orientujesz się może, czy łatwo zdobyć E. bupleurifolię (podejrzewam, że nie)?
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

A nie ma za co, proszę bardzo. W wyszukiwarce jeszcze na dole musisz zaznaczyć, jaki dział ma przeszukać i czy tytuł, czy treść wątku. Jeśli masz zaznaczony pierwszy, to domyślnie przeszukuje tytuł postu. Ja przesuwam "suwak" na odpowiednią sekcję lub dział. Może tak spróbuj :D
Tomku, w tym linku jest zaznaczone, że nie lubi zbyt długiej suszy... when the weather is hot - czyli kiedy jest gorąco, natomiast: it doesn't like winter water - czyli nie lubi zimowego podlewania :D Także jeśli ma chłodne zimowanie, lepiej podlewać ją naprawdę rzadko. Latem podlewam normalnie, mniej więcej raz na dwa tygodnie, dość obficie.
Czy trudno dostać...? Chyba tak, chociaż dawno się za nią nie rozglądałam. Szybciej dostaniesz na pewno E. susanae. Musisz próbować i szukać, tylko i aż tyle :D
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Dzięki raz jeszcze. E. bupleurifolia podoba mi się znacznie bardziej, niż E. susanae. No nic, wujek żony prowadzi hurtownię kwiatów (z jakimiś pospolitymi krzakami), ale po rośliny jeździ do Holandii, może tam uda się ją znaleźć.
Awatar użytkownika
piasek pustyni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6529
Od: 10 cze 2012, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Moim zdaniem tam najszybciej. Próbuj też na naszym rodzimym portalu u znanych hodowców. Ja swoją sprowadziłam właśnie w ten sposób, ale najlepiej w sezonie, czyli tak od kwietnia. Powodzenia! ;:215
Pozdrawiam - Żaneta. Madagaskar i reszta świata - aktualny cz. 5
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Czołem,
wczoraj odwiedziłem kaktusy na zimowisku i zauważyłem, że kilka z nich mocno się pomarszczyło. Wiem, że marszczenie się to normalny objaw zimowania, ale pozostałe zmarszczyły się ledwo zauważalnie lub wcale, zaś te poniżej mocno (na zdjęciach zresztą wyglądają znacznie lepiej, niż w rzeczywistości). Są to młode jeszcze rośliny: Neochilenia occulta x2 i Turbinicarpus (nie pamiętam jakiego gatunku). Co radzicie, poczekać jeszcze spokojnie do wiosny i dać im spokój, czy może jednak odrobinę podlać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja bym nie podlewał. Moje podobnie wyglądają i mają się dobrze. Jeszcze nie pora na wybudzanie. Poza tym z tego co mi wiadomo, to wpierw nie podlewa się, tylko spryskuje przez pewien okres czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”