Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4306
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

leszek2 pisze:Wszystkie Agawy potrzebują światła w zimą i lekkiego podlewania
Nieprawda!
W ub.r. trzy małe agawki wsadzone do jednej 15 cm doniczki - mające po trzy małe listki kilkucentymetrowe, zostawiłem na zimę w ciemnej altanie na działce (okiennice cały czas zamknięte)
Stały wyżej na szafie, a co dwa dni gdy było mroźno, paliłem przez dwie godz w "kozie".
Oczywiście nie podlewałem i teraz mają po kilkanaście cm i jest im ciasno w tej doniczce, zostawiam ponownie na zimę w altanie, a przesadzę w następnym roku.
Duża agawa wys ok 40 cm także zimowała w tej ciemnej i zimnej altanie - pierwszy raz, bo wcześniej przez dwie zimy była w ciepłej (ok 15*) ale ciemnej piwnicy.
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Zimowanie kaktusów

Post »

zbyszek12 pisze:Może mi ktoś powiedzieć czy te gatunki kaktusów zimuje się tak samo jak większość?
Espostoa i Armatocereus to ciepłoluby. Nie powinny mieć chłodniej niż 10*C.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ok jeszcze Astrophytum mutti hybr. i Cereus chacoana. O Astrophytum czytałem że raczej wolą zimno ale o tym konkretnym gatunku nic nie widziałem, a Cereus różnie :/ część gatunków woli zimno inne cieplej a ten nie wiem do której grupy należy...i o Mamillaria matudae też czytałem że woli cieplej, może ktoś jeszcze potwierdzić że powinna stać w większym chłodzie tzn 5-10 stopni.
Dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zimowanie kaktusów

Post »

zbyszek12 pisze:Podepnę się :)
Może mi ktoś powiedzieć czy te gatunki kaktusów zimuje się tak samo jak większość?
Espostoa nana
Mammillaria matudae
Mammillaria collinsi v.tehuantepec
Armatocereus sp.
Astrophytum mutti hybr.
Cereus chacoana
Pilosocereus browni
Pilosocereus Chrysosthelle
Wszystkie te kaktusy zimował bym w temp między 10-15 C , przy czym kolumnowe nawet bliżej 15 C , temp niższej niż 10 C wymagają niektóre kaktusy z Ameryki Pd bo w wyższej mogą rosnąć ale tych nie wymieniłeś.

-- Śr 02 lis 2016 20:56 --
any57 pisze:
leszek2 pisze:Wszystkie Agawy potrzebują światła w zimą i lekkiego podlewania
Nieprawda!
W ub.r. trzy małe agawki wsadzone do jednej 15 cm doniczki - mające po trzy małe listki kilkucentymetrowe, zostawiłem na zimę w ciemnej altanie na działce (okiennice cały czas zamknięte)
Stały wyżej na szafie, a co dwa dni gdy było mroźno, paliłem przez dwie godz w "kozie".
Oczywiście nie podlewałem i teraz mają po kilkanaście cm i jest im ciasno w tej doniczce, zostawiam ponownie na zimę w altanie, a przesadzę w następnym roku.
Duża agawa wys ok 40 cm także zimowała w tej ciemnej i zimnej altanie - pierwszy raz, bo wcześniej przez dwie zimy była w ciepłej (ok 15*) ale ciemnej piwnicy.
Nie wszystkie agawy takie twarde zimowanie wytrzymają , teraz na al jest pełno nieco wrażliwszych paskowanych i te takiego czegoś mogą nie przeżyć.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

zbyszek12 pisze:Ok jeszcze Astrophytum mutti hybr. i Cereus chacoana. O Astrophytum czytałem że raczej wolą zimno ale o tym konkretnym gatunku nic nie widziałem
To hybryda. Sama nazwa to sugeruje. Temperatura nie niższa jak 5*C. Cereus powinien wytrzymać temperatury nie niższe jak 0*C.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

zbyszek12 pisze:Mamillaria matudae też czytałem że woli cieplej
Są mammillarie które nie preferują zbyt niskich temperatur ale ta zdecydowanie do nich nie należy. A odpoczynek w chłodniejszej temp. spowoduje, że zbytnio się nie odwodni i chętniej będzie kwitła.
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Mam dylemat z gatunkim polaskia chihipe. Zimowe go w temperaturze 5-10c w jasnym pomieszczeniu, około dwa tygodnie temu wyglądał jeszcze normalnie, był lekko skurczony a dzisiaj wygląda jak by się zapadł jest strasznie zwiedniety. Zacząć go wzbudzać czy wytrzyma jeszcze prawie miesiąc bez wody? Jest to mały egzemplarz, jakieś 3cm. Jutro wstakie zdjęcia jeśli trzeba.
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Ja bym przede wszystkim trzymał w wyższej temperaturze, około 15°C.
Skoro to jest mała sieweczka i tak bardzo się marszczy to przenieś ją do miejsca o temperaturze pokojowej. Daj jej się ocieplić i bardzo delikatnie podlej. Dziwne, że się zmarszczyła w takiej temp. Obawiam się, że mogłeś ją przechłodzić
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

zbyszek12 pisze:Mam dylemat z gatunkim polaskia chihipe. Zimowe go w temperaturze 5-10c w jasnym pomieszczeniu, około dwa tygodnie temu wyglądał jeszcze normalnie, był lekko skurczony a dzisiaj wygląda jak by się zapadł jest strasznie zwiedniety. Zacząć go wzbudzać czy wytrzyma jeszcze prawie miesiąc bez wody? Jest to mały egzemplarz, jakieś 3cm. Jutro wstakie zdjęcia jeśli trzeba.

Moja Polaskia nadal jest zwiędnięta. Zrobiłem tak jak radził Piotr, ale nie wiem co dalej...pomoże ktoś?


Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrAPD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 28 kwie 2015, o 01:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dublin - IRL

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Niestety ten kaktus już jest martwy :cry:
Pozdrawiam
Piotr
Mój wątek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Tak podejrzewałem, szkoda.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Witam. mam dopiero Kilka sztuk kaktusów. Mam duży problem ponieważ nadeszła pora zimowania kaktusów, więc muszę je zanieść w chłodne miejsce. Niestety w budynku gospodarczym w zimę może być temperatura minusowa, a z kolei w domu jest dla nich za ciepło. Zastanawiam się czy mógłbym jakoś te kaktusy ocieplić tzn delikatnie owinąć agrowłókniną lub wsadzić do pudełka wypełnionego papierem. Pomóżcie! :( Pozdrawiam serdecznie :D
Awatar użytkownika
cokolwiek
500p
500p
Posty: 743
Od: 7 wrz 2016, o 12:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Myślę że takie ocieplenie nic nie pomoże Temp nie powinna spaść poniżej 0 st Zwłaszcza przez dłuższy czas
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”