Eszeweria - żółknięcie liści

ODPOWIEDZ
pastelqueen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2015, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Eszeweria - żółknięcie liści

Post »

Witam. Wczoraj zauważyłam ze liście mojej eszewerii robią się żółte i miękkie. Ostatnio podlałam ją tydzień temu, a przed tym miała 1,5 miesiąca przerwy. W dodatku ma na listkach coś w stylu pęknięć. Nie wiem czy powinnam ją ponownie podlać, obciąć zżółkłe listki czy zrobić coś jeszcze innego :( Bardzo proszę o radę!
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eszeweria - żółknięcie liści

Post »

Dlaczego miała aż półtora miesiąca przerwy w podlewaniu? W jakiej rośnie ziemi? Posadzona w doniczce, czy bezpośrednio w osłonce? Czy ma drenaż? Jakie stanowisko - ile światła, słońca?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pastelqueen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2015, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eszeweria - żółknięcie liści

Post »

Podlewam ją, kiedy miękną jej listki, a że wtedy zmiękły dopiero po 1,5 miesiąca to podlałam ją po takim czasie. Normalnie podlewam ją raz na miesiąc. Posadzona jest w doniczce w ziemi dla kaktusów. Nie ma drenażu. Przez długi czas stała na stanowisku półcienistym, ale kilka dni temu przestawiłam ją w miejsce, gdzie ma dużo światła, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eszeweria - żółknięcie liści

Post »

Więc:
1. Za rzadko podlewasz, teraz czyli w sezonie powinnaś ją o wiele częściej podlewać. Kolejne podlanie po całkowitym przeschnięciu podłoża - w obecnych warunkach co ok. 1,5 tygodnia. W okresie zimowym można tak rzadko podlewać, czyli raz na miesiąc.
2. Bezwzględnie musi być drenaż i standardowo doniczka z odpływem. Osłonki nie nadają się do żadnych roślin, a tym bardziej do uprawy sukulentów. Czyli musisz przesadzić, przy okazji będziesz mogła ocenić stan korzeni, czy nie są pogniłe.
Ziemia do kaktusów tak, ale dodatkowo wymieszana z drobnym piaskiem.
3. Stanowisko - najlepiej pełne słońce, do którego trzeba przez około tydzień półtora będzie trzeba stopniowo przyzwyczaić. Półcieniste stanowisko w żadnym wypadku nie nadaje się do uprawy eszewerii.

Te trzy warunki musisz spełnić, żeby eszeweria prawidłowo rosła.


Polecam jeszcze poczytać ten wątek: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... =eszeweria
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pastelqueen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 mar 2015, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Eszeweria - żółknięcie liści

Post »

Bardzo dziękuję! Doniczka ma odpływ, ale i tak w takim wypadku przesadzę i zrobię drenaż. Korzenie sprawdziłam i nie są pogniłe. :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Eszeweria - żółknięcie liści

Post »

Jak spełnisz wszystkie warunki, które powyżej napisałem roślinka powinna szybko dojść do siebie. :) W sumie to dość proste w uprawie sukulenty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”