Co wiemy na temat jedzenia owoców mammilari?

ODPOWIEDZ
Rynio2
500p
500p
Posty: 701
Od: 11 cze 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toszek

Co wiemy na temat jedzenia owoców mammilari?

Post »

Oczekuję tu wszelkich informacji na ten temat, bo wiem że owoce można jeść, ale słyszałem też opinie że mogą być szkodliwe a nawet trujące.
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co wiemy na temat jedzenia owoców mammilari?

Post »

Co sezon podjadam owoce z Mammillarii prolifery, to chyba najbardziej znany przedstawiciel tego rodzaju z jadalnymi owocami. W smaku nie są jakieś specjalne, kwaśne, trochę jak niedojrzałe truskawki. Z ciekawości wpisałem w google scholar "mammillaria toxic", nie wyrzuciło żadnych specyficznych wyników. Wygląda na to, że to słabo poznany temat. Prawdopodobnie ten rodzaj nie produkuje toksycznych metabolitów, ani nie zaobserwowano zatruć, więc nie badano dalej tych roślin pod tym kątem. Należy pamiętać o umiarze, bo to dawka czyni truciznę :wink:
Rynio2
500p
500p
Posty: 701
Od: 11 cze 2013, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toszek

Re: Co wiemy na temat jedzenia owoców mammilari?

Post »

Dziękuję za odzew bo ja też czasem podjadam owoce M. prolifer i M. erytrosperma. A kiedyś jeden kaktusiarz pokazał mi ze podjada inne owoce z mammilari. A na przykład w tym roku to u mnie tak obrodzila mamilarka.

Obrazek
Awatar użytkownika
stapeliowaty
100p
100p
Posty: 198
Od: 10 lip 2012, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co wiemy na temat jedzenia owoców mammilari?

Post »

Jak widzisz po zjedzeniu nic wielkiego się nie dzieje no i nie ma żadnych doniesień o toksyczności Mammilarii :) Ładnie Ci owocami obrodziła. Tak swoją drogą, to ja kupiłem M. proliferę tylko dlatego, że czytałem, że ma jadalne i smaczne owoce :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co wiemy na temat jedzenia owoców mammilari?

Post »

Jeśli używacie chemii przeciw robactwu to ja odradzam jedzenie owoców. Zwłaszcza gdy są to środki systemiczne.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”