Lithops - żywe kamienie cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Luisa ja bym nie zaryzykowała. Lepiej żeby miały chociaż odrobinę światła.

emrem- jak będą miały bardzo ciasno to możesz rozsadzić, chociaż podobno lithopsy mogą rosnąć tak "w kupie", ale nie jestem pewna. Ja swoje zawsze trzymam pojedynczo, 1-2 kamyki na doniczkę. Zabieg najlepiej wykonać wiosną. Delikatnie wyjąć i rozdzielić starając się nie uszkodzić korzeni.
Co do wylinki, nie wiem czy to całkiem normalne, ale jeden z moich też dopiero teraz zrzuca skórkę. Już drugi rok tak mu odwala :D
Procesu nie zatrzymasz, więc pozostaje jedynie obserwować. Najwyraźniej są takie wyjątki.

Chyba że to jakiś młody okaz. Takim wylinka zdarza się kilka razy w roku.


--- 12 paź 2017, o 10:29 ---

Hej, potrzebuję rady. Ostatnio w Obi widziałam bardzo ładne kamyczki i pomyślałam że fajnie by trochę powiększyć kolekcję, ale mam kilka wątpliwości. Podłoże sklepowe, wiadomo jakie jest. Zawsze po zakupie staram się jak najszybciej przesadzić rośliny. Niestety pogoda teraz paskudna, cały czas pada. Zastanawiam się czy nie za późno. Z drugiej strony, bałabym się je zimować w takim podłożu. Czy to by im nie zaszkodziło? Kupilibyście na moim miejscu te kamyki?
Obrazek
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Zajrzałam do nich i korzeni jest tyle, że chyba boję się w nie ingerować. Nie mam pojęcia ile moje mają, każdy jest innej wielkości i zastanawiam się jak w takim przypadku postąpić. Idzie zima, więc należałoby zaprzestać podlewania, ale jeśli jeden z gromadki przechodzi wylinkę to jak należałoby go pielęgnować w tym okresie?
Ja osobiście posiadam jednego dość dorodnego z obi (zakupionego miesiąc temu) i wsadziłam go do innego podłoża, lecz nie usuwałam ziemi w której go kupiłam, ponieważ nie chciałam niczego uszkodzić, gdyż w tej małej doniczce korzenie bardzo mocno oplotły ziemię, ale swoją przygodę z lithopsami dopiero zaczynam, więc nie jestem specjalistką :)


--- 16 paź 2017, o 23:50 ---

Jakie mogą być przyczyny marszczenia się lithopsów? Nie podlewałam ich 2 tygodnie, więc lekko skropiłam wodą, ale ponieważ są to moje pierwsze okazy przywiezione z daleka, to zaczęło mnie to niepokoić. Jeden z nich dodatkowo trochę sflaczał
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Skropienie wodą nic nie da, w ten sposób sukulenty nie napiją się wody. .
O ile litopsy mają zdrowe korzenie, pozostaje kwestia podlania. Dobrze by było je przesadzić po zakupie do właściwego podłoża - mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1 - 1:2. Po przesadzeniu nie podlewasz przez około tydzień.
Oczywiście w okresie jesienno-zimowym trzeba ograniczyć podlewanie i przez ten czas mogą się trochę pomarszczyć, ale to normalne zjawisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

emrem pisze:(...)wsadziłam go do innego podłoża, lecz nie usuwałam ziemi w której go kupiłam,
Jeżeli wyjęłaś całość z doniczki i tak wsadziłaś do nowego podłoża, to błąd. Bo nawet, jeśli uzupełnisz właściwym podłożem, to ta część będzie zupełnie inaczej gospodarować wodą i korzenie i tak będą narażone na gnicie.
Przy przesadzaniu część korzeni na pewno zostanie uszkodzona, ale lepsze to, niż trzymanie roślin w torfie. Wyczuj taki moment, żeby bryła nie była już mokra/wilgotna, ale jeszcze nie skamieniała od suchości, będzie łatwiej wypreparować korzenie.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Chciałam im wymienić całą ziemię, ale korzenie tak oplotły tę bryłę w której je zakupiłam, że bałam się uszkodzenia tych korzeni, bo te widoczne były cieniutkie. W takim razie zaryzykować? Jak coś uszkodzę, to nie odbije się to na ich stanie drastycznie? Dlatego się obawiam, gdyż jeden z nich przechodzi wylinkę (i tu kolejne pytanie: jak takiego osobnika zimować - normalnie jak pozostałe przenieść np. na strych w oświetlone miejsce?), a dwa z nich lekko się zmarszczyły.
Obrazek
Myślałam też o tym, bo zimować je na parapecie i odgrodzić je od pokoju czymś w strone okna, ale moje okno często w wyniku różnicy temperatur jest wilgotne i nie wiem czy to nie podniesie im za bardzo wilgoci i jaką temperaturę uda mi się uzyskać, gdy w środku będą jakieś 22 stopnie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Czy ta miska ma odpływ?
Jeśli stare podłoże w tych świeżo kupionych to torf, to trzeba przesadzić.
Mojego litopsa zimuję w temperaturze poniżej +10, (ale tak do ok. +12 może być) w całkowicie suchym podłożu aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
emrem
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 7 paź 2017, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Odpływ oczywiście ma, a ziemia to na pewno torf z jakimiś dodatkami perlitu i żwiru
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Torf nie może być, nie nadaje się do uprawy sukulentów. Posadź w mieszankę ziemi do sukulentów i żwirku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Nie wiem czy zimować lithopsy wysiane z nasion. Wprawdzie mają już te 3 lata, ale wciąż są bardzo małe (zastanawiam się czy to na pewno normalne, że tak powoli rosną) i w dodatku znowu zaczęły przechodzić wylinkę.
Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

A na zimowisku masz bardzo harkorowo?

Mój tegoroczny - tylko jeden

Obrazek Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
milek_87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2017, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Moje kamyczki mam w dwóch doniczkach i o ile w jednej są dość leniwe tak drugie zaczęły rosnąć w górę mniej więcej od połowy września i jak to teraz będzie z ich zimowaniem?? Od dwóch tygodni stoją już w chłodniejszym i ciemniejszym miejscu i jednak widzę że dalej pną się w górę i wydaje mi się że te "leniwsze" jakby też przybrały na wzroście... Czy może za późno ich schowałem co z nimi teraz począć?? :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Trzeba obniżyć temperaturę, by zahamować wzrost. Można też spróbować zapewnić im więcej światła, by nie wyciągały się.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
milek_87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2017, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Światła raczej nie mogło im brakować ponieważ całe lato stały na południowym oknie. Od dwóch tygodni stoją już w chłodnym pokoju więc może dadzą się uśpić :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”