Lithops - żywe kamienie cz.2

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Oto moje kamyczki, mają już rok i 7 miesięcy. :D
Przetrwało ich tylko 6, ale to chyba i tak całkiem niezły wynik jak na pierwszy siew.
Dwa się nawet podzieliły.

Obrazek
Obrazek
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Moje kamyki są na dworze, kwitną. Czy podczas takich ulew należy je osłaniać? Pomimo dziurek w doniczkach zaczynają się trochę marszczyć.
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Ja bym je zabrała do domu. Kamyki nie lubią jak jest dużo wody i mogą zgnić
Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Luna - to jest świetny wynik!! ;:215 Litopsy nie są takie proste w wysiewie, więc gratulacje i czekamy na kwiatka w takim razie :D
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Onectica- dzięki :)
Mam nadzieję że mi nie padną i doczekam się kwiatów.
Obrazek
marcin_zak2
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 8 lip 2016, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Czy lithops trzymacie w czystym, mineralnym podłożu?
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

U mnie są w takim, jak inne sukulenty. Ale bardzo rzadko je podlewam. W tym sezonie raz ciutkę i raz trochę więcej.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Bardzo podobają mi się żywe kamyki, zamówiłam sobie nasiona i czekam z niecierpliwością na przesyłkę. Mam pytanie w kwestii samego wysiewu. Wysiać i podlać czy lepiej zraszać utzymując stałą wilgotność podłoża?? A może macie jakieś inne metody?
Awatar użytkownika
_Luna_
100p
100p
Posty: 113
Od: 19 lip 2014, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

roxanne- przed wysiewem polej podłoże wodą, żeby było wilgotne. Zraszania nie polecam ani nie odradzam, chociaż czytałam gdzieś że pod wpływem wody siewki przewracają się, a później gniją. Nie wiem czy to prawda, bo nie stosowałam tej metody. Ja moje podlewałam od dołu wlewając wodę do podstawki i uważam że to doby sposób w przypadku tak małych i delikatnych siewek.
Podczas kiełkowania trzeba cały czas utrzymywać wilgotność (polecam przykryć pojemnik folią) później stopniowo się ją zmniejsza.
Obrazek
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Moje nasionka przyszły wczoraj. Były bardzo maleńkie i czarne. Mam nadzieję, że coś z nich będzie. Według Waszych rad na doniczkach jest folia, a nasiona wysypałam na mokre już podłoże. Czy będę musiała podlać je ponownie?? Jak wynika z Waszych doświadczeń? Okropnie boję się, że mogę je przelać.



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Jeżeli podłoże było mokre, to nie podlewaj za szybko.
Poza tym to podłoże wygląda na zwykłą ziemię. Jeżeli tak jest, to źle się stało, ale trudno. Teraz bardzo musisz uważać z wilgocią.
Przewietrz od czasu do czasu, żeby się jakiś grzyb nie rzucił.
I ja bym te kamyki duże usunęła. Jeszcze będzie czas na dekorowanie :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Może się przydadzą takie informacje:

W naszych kolekcjach znajdują się rośliny, które w środowisku naturalnym rosną na obszarach gdzie opady występują zimą, przeważnie w postaci rosy i mgieł. Do takich warunków dostosowały się Conophytum i niektóre Lithops (divergens, marmorata, optica). Późnym latem siewki tych gatunków rozpoczynają okres wegetacji. Zapewniamy im dużo światła stawiając je na górnej półce w szklarni lub na parapecie południowego okna, jak najbliżej szyby. W tym czasie podlewamy obficie przesuszając okresowo substrat. W końcu września stopniowo ograniczamy podlewanie do całkowitego zaprzestania w grudniu i styczniu. W lutym stopniowo je wznawiamy. Gdy wysiew umieścimy pod świetlówkami to oczywiście nie musimy przerywać podlewania. W okresie marzec-kwiecień, gdy kaktusy zaczynają rosnąć, Conophytum rozpoczynają okres spoczynku i "wylinki. Ich skórka marszczy się i blednie zamieniając się w cienką błonkę, pod którą rozwijają się nowe liście. Rośliny wyglądają na zaschnięte. Przestawiamy je w zacienione i chłodne miejsce. Podlewamy bardzo rzadko, umiarkowanie i tylko wtedy, gdy siewki bardzo pomarszczą się. Po podlaniu roślinki pobiorą wodę, zwiększą swoje wymiary, nie znaczy to jednak, że zaczęły wegetacje. W kolejnych sezonach postępujemy z nimi już jak z dorosłymi roślinami uwzględniając powyższe uwagi.
[...]
Inaczej postępujemy z większością gatunków Lithops. Wysiane zimą lub wczesną wiosną są na tyle duże, aby bezpiecznie przetrwać zimę w chłodzie i suszy. Wczesną wiosną czekają już pod starymi zeschłymi listkami nowe, które ukażą się w całej swojej krasie po pierwszym podlaniu. Podlewamy przez podsączanie tak, aby nie zwilżać zeschniętych listków, unikamy podlewania z góry i zraszania. W pierwszych latach młode litopsy dwa i więcej razy przechodzą okresy wymiany liści. Najlepiej ich wtedy nie podlewać. W okresie letnich upałów starsze litopsy wstrzymują wegetację, również i wtedy ich nie podlewamy


Polecam cały artykuł M.Siwca o wysiewaniu i pikowaniu http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/pikowanie.html
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
roxanne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 sie 2016, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: Lithops - żywe kamienie cz.2

Post »

Wysiałam moje nasiona i mam duże wątpliwości czy to są właściwe. Czy tak wyglądają siewki Lithopsów??


Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”