CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Czy są powody do obaw, czy to coś naturalnego? Zauważyłem, że na naskórku pojawiły się takie rdzawe plamki.
Na szkodnika to nie wygląda. Kaktusy przed okresem spoczynku były potraktowane środkiem owadobójczym i grzybobójczym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę ciężko złapać ostrość na konkretnych plamach, ale mam nadzieję, że coś widać.
Pozdrawiam!
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam, dzisiaj rano zauważyłem na jednym kaktusie czarną plame na czubku, to zgnilizna ale nie wiem od czego mu się to zrobiło, od listopada stał w chłodniejszym pomieszczeniu w miare dobrze oswietlonym, trzymam tam zima wszystkie kaktusy, temperatura 5-10 stopni zdarzyło się kilka dni w których spadła do 4 stopni, praktycznie ich nie podlewam tylko raz na miesiąc- półtora lekko skropie ziemię, nie wiem może za niska teperatura bo nie wszystkie kaktusy lubią tak niską ale niestety nie mam pojęcia co to za gatunek, poniżej zamieszczam zdjęcia, trochę nie wyraźne ale może ktoś pomoże,pozdrawiam :)


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Cześć Zbyszek, nie jestem pewna, ale może jednak miał za mokro , ja swoich nie spryskuje wcale; a nie było w sąsiedztwie jakichś chorych roślin? mógł od innego coś złapać; jak masz coś przeciwgrzybowego to próbuj ratować.
Basia
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

No w sumie jak tak pomyslę to chyba zdarzyło mi się tak z miesiąc temu troszkę więcej tej wody wlać, ale pamietam ze wtydy chyba było jakoś cieplej coś około10stopni no nie wiem, jakiś metr dalej stoi inny kaktus zaatakowały go wełnowce i porobiły się takie ciemne plamy ale na tym ich nie ma i to wyraźnie widać że to zgnite jest a nie osłabione przez szkodniki, nie mam żadnego srodka niestety, a może mu przejdzie samo :) dzięki za odpowiedź i czekam dalej może ktoś się wypowie na temat jaki to gatunek i o tej temperaturze
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Kaktusów w zimie w ogóle się nie podlewa, ani ich nie spryskuje! Szczególnie w tak niskiej temperaturze. To pierwszy krok do załapania choroby grzybowej. Ten chory kaktus jest tylko do wywalenia, bo zgnilizna przeniesie się bardzo łatwo na ten mniejszy zdrowy. Tamten odetnij przy samej ziemi i spryskaj (w temperaturze pokojowej) preparatem antygrzybicznym. Powtórz po tygodniu. I nie pryskaj wodą, a tym bardziej nie podlewaj aż do wiosny (koniec kwietnia/początek mają) - czyli aż do momentu wybudzenia kaktusów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Wielkie dzięki za odpowiedź Norbert ;)
schwimmen
200p
200p
Posty: 220
Od: 25 kwie 2010, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam. Czym mogę opryskać lub co mogę zrobić z opuncja, która przemarzła jesienią, a teraz zaczęła gnić. Na samym początku odpadły jej pędy boczne, a teraz zaczęła nagniwać w miejscu ich odpadnięcia. Co robić?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Należy wyciąć chore miejsca, spryskać rany środkiem przeciw grzybom a roślinę umieścić w ciepłym, suchym i słonecznym miejscu.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Ha_be
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 mar 2015, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Witam
Proszę o pomoc. W zeszłym tygodniu mój kaktus olbrzym spadł na podłogę z wysokości około 1m i lekko pękł w górnej części. W rezultacie po tygodniu pęknięcie otworzyło się i widać dziurę głębokości około 5 cm, która w środku jest biała (chyba pleśń) a dookoła jest czarna. Z dziury tej wypłynęła woda. Załączam zdjęcia. Proszę o poradę co zrobić- czy odciąć czubek czy to zostawić?
Pozdrawiam Hania

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/09f ... 79129.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/579 ... 9fc9c.html
Awatar użytkownika
bool
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1338
Od: 26 lip 2010, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Nie wygląda to za dobrze i jak na moje oko cięcie będzie konieczne.
Tniemy do zdrowiej tkanki, potem cięcie posypujemy węglem drzewnym.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
alaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 29 cze 2014, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Proszę o pomoc. Co się dzieje z moja opuncją?
Parę dni temu zauważyłam takie plamy. Najpierw robia się jasnozielone, takie odbarwione jak ta po prawej, a potem przechodzą w kolor brązowy. Jest ich coraz więcej. Może raz za mocno ja podlałam... Co robić?
Dzisiaj wzięłam na patyczek kosmetyczny i przetarłam te miejsca Fastac'iem, ale nie wiem czy to był dobry pomysł...
Białe plamy na górnych łapach już miała w sklepie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dagmara
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Wygląda to na przypalenia słoneczne. Teraz mocno zmienia się intensywność słonka i kaktusy z tego powodu mogą się przypalać. Sugeruję roślinkę przez najbliższe 2-3 tygodnie delikatnie cieniować cienką bibułą.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
alaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 29 cze 2014, o 23:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Hmm tylko, że te plamy (zdj. nr 1 i 2) zrobiły się na tylnej stronie opuncji, gdzie nie ma promieni słońca.
Ona jest u mnie w pokoju i tylko przód (ostatnie zdjęcie) jest wystawiony na słońce, okno zachodnie.
Ale dzięki za odpowiedź, blabla. Na wszelki wypadek poszukam bibuły.
Dagmara
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”