CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
clealine
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 sty 2017, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Właśnie od mniej więcej półtora miesiąca jak to mam był podlany raz, a później wcale, a podłoże ma specjalne do kaktusów.
Ach, i dziękuję za sprostowanie w kwestii gatunkowej.
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Ziemia z dodatkiem piasku to za mało, na zdjęciach podłoże wygląda zbyt czarno i "ziemiście". Podłoże powinno co najmniej w połowie (a zazwyczaj nawet w większej części) składać się z rozluźniaczy, nie tylko z piasku, ale też, a właściwie nade wszystko, z elementów o większej frakcji. Przy małej liczbie roślin nada się np. kwarcowy żwirek akwarystyczny. Ja bym tę zgniłą część oddzielił od rośliny, wyniósł roślinę w chłodniejsze miejsce, a na wiosnę przesadził do odpowiedniego podłoża. A jeśli doniczkę chcesz trzymać w osłonce, to warto również w niej zrobić otwór odpływowy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dokładnie, masz za mało rozluźnione podłoże, druga sprawa sucho powinno mieć tak mniej więcej od końca października i zimowane w niższej temperaturze niż pokojowa - tak w okolicach +10 stopni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

A to moja euphorbia tirucalli. Cos sie z nią dzieje od podstawy, przelałam ją?

Obrazek

Obrazek
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Mam szczepione gymnocalycium bezchlorofilowe na hylocereusie .
Zraz jest pełen zdrowia ale podkładka hoduję ,na ładnie Zielonej skórce pojawiają się
Stwardniały brązowe plamki ,niecały milimetr średnicy te okrągłe ale jest też kilka bardzo wąskich (?mm) i długich naokoło 3 mm plamy ,poprawnie zimują więc czemu to się dzieje ?
Pasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 sty 2014, o 02:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Barbados

Pomarańczowy problem !

Post »

Witam,

Proszę o pomoc w związku z pojawianiem się pomorańczowych plam na moich kaktusach. Usuwanie ręczne nie pomogło i nadal się rozprzestrzeniają.

Dziękuję za pomoc.


Obrazek
Pozdrawiam,

Marcin
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Pomarańczowy problem !

Post »

podlewasz rośliny w zimę ? od chorób jest odpowiedni wątek.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Od podlewania zimą od niewłaściwego podłoża. Te plamy mogą wskazywać na chorobę grzybową.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mira007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 sty 2017, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Senecio Aquarine (mount Everest) - pomocy

Post »

Witam,

Ponad miesiąc temu kupiłam tą roślinkę (szukając w internecie znalazłam taką nazwę) i od tamtego czasu stała tuż przy oknie, gdzie jest dość chłodno bo okno nie jest szczelne. Wszystko było ok aż nagle zaczęły jej usychać liście i opadać, łamać się łodygi. JAk tylko zauważyłam te suche listki to ją mocniej podlałam (tak to podlewałam sporadycznie) ale to jakby tylko pogorszyło sprawę. Zaczęło się od jednej złamanej łodygi, tera zostały 2 w miarę jeszcze ok ale już widzę, że zaczynaja opadać.

Od 2 tygodni stosuję domowej roboty nawilżacz (pojemniki z wodą na kaloryferze) bo Areka mi zaczęła schnąć. czy to mogło zaszkodzić Senecio?

CZy da się tą roślinę jeszcze jakoś uratować? Obciąć łodygi i dbać jakoś, żeby odrosła? Czy to już niestety jej koniec. Co jej zaszkodziło? Za dużo wody, za mało? Bardzo mi się podoba i jeżeli ta nie odżyje to chciałabym kupić nową ale nie wiem czy to warunki u mnie jej nie sprzyjają czy błędy z mojej strony.


Bardzo proszę o pomoc

http://imageshack.com/a/img923/7697/hKq2XS.jpg
http://imageshack.com/a/img924/9339/QM3rBc.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

W jakiej rośnie ziemi? Przesadzałaś po zakupie? Jaką temperaturę masz na parapecie?

Trzeba sprawdzić stan korzeni, z łodyg już nic nie będzie. Trzeba odciąć tuż przy ziemi, być może na wiosnę wypuści nowe pędy. Wszystko zależy od stanu korzeni.

Te Senecio, jak większość jest bardzo łatwa w uprawie, potrzebuje tylko słonecznego stanowiska - zalecane południowe (u mnie rośnie na wschodnim) oraz przepuszczalnego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Całkiem możliwe, że roślinka przemarzła z powodu chłodu. W takiej sytuacji należy wstawić ja w jasne, ciepłe miejsce, zaprzestać podlewania i obserwować, co się dzieje. Jeśli jej stan się ustabilizuje można myśleć o wiosennym starcie wegetacji.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Pasiu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 14 sty 2014, o 02:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Barbados

Re: Pomarańczowy problem !

Post »

peter86 pisze:podlewasz rośliny w zimę ? od chorób jest odpowiedni wątek.
Witam,

Tak podlewam bo mam w zimie 30+ stopni, ty byś nie podlewał?

-- 31 sty 2017, o 03:10 --
norbert76 pisze:Od podlewania zimą od niewłaściwego podłoża. Te plamy mogą wskazywać na chorobę grzybową.
Witam,

Też mi się wydaje ze to choroba grzybiczna tylko jaka i co zastosować?

Pozdrawiam.
Pozdrawiam,

Marcin
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18662
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Widzę pierwszy główny problem - temperatura. Kaktusy zimuje się w temperaturze około 10 stopni i niżej. Nawet ciepłolubne melokaktusy powinny mieć około 18 stopni. W takiej temperaturze, to one długo nie pociągną Muszą mieć okres spoczynku od podlewania.
Jeśli chodzi o chorobę grzybową, zależy w jakim jest stadium i jak głęboko weszła w tkanki. Dobrze byłoby tam, gdzie te plamy poodcinać do zdrowej tkanki i miejsca cięcia posypać cynamonem albo sproszkowanym węglem. Dobrze by też było zajrzeć do korzeni. Ale problem też może leżeć w niewłaściwym podłożu.
Na pewno musisz zacząć od zmiany warunków uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”