CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

A podlewałaś po przesadzeniu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Nie podlewałam. Po usunięciu starej ziemi grubosz przeleżał na półce jedną dobę przed umieszczeniem w nowej. Chciałabym potrzymać roślinę całkiem na sucho przez 2-3 tygodnie.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Być może były mocno przesuszone zanim trafiły do sklepu.
Ja bym je podlewała normalnie - bez zbytniego wysuszania, ale i bez zalewania, i dała trochę czasu na dojście do siebie.
Najważniejsze, że żyją, nie ma robali i innych nieproszonych gości i korzenie zdrowe.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Skoro korzenie ma zdrowe, to tak jak zauważyła onectica, Grubosz musiał zostać nadmiernie przesuszony, trzymanie go jeszcze trzy tygodnie w takim stanie, nie jest do końca korzystne. Ja bym podlał teraz solidnie, a potem standardowo po całkowitym przeschnięciu podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Może rzeczywiście w kwiaciarni był ledwo roszony i nie dał rady solidnie się napić - co tłumaczyłoby też lekką wilgoć, którą wcześniej wyczułam. Czy w takim razie podlać go już teraz (3 dni od przesadzenia) czy lepiej poczekać aż upłynie pełen tydzień?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Pomarszczonymi liśćmi to ja bym się nie przejmował. Na pewno zdrowy system korzeniowy jest o wiele ważniejszy. Nawet jeśli klika liści odpadnie z powodu przesuszenia to nie problem. Za to zagniłe korzenie mogą stanowić poważny problem.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Trzy dni, to za mało. Poczekaj z tydzień, podlej konkretnie i zobacz efekty. Po jednym dniu, powinna być zauważalna różnica.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Karta
100p
100p
Posty: 182
Od: 12 lip 2016, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dziękuję za pomoc :)
seba2209
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 sie 2016, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Mam problem mój kaktus strasznie się przekrzywił w tym miesiącu :( odwracanie nic nie daje. Nie podlewam go tylko raz na miesiąc psikam 20 ml ziemie. Zrobiłem mu taka prowizorkę żeby bardziej się nie przekrzywiał. I mam pytanie czy nic mu nie będzie? I czy można go prostować w jakiś sposób. Żeby go nie uszkodzić oczywiście

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzięki wam mój grubosz ma się dobrze skończył roczek :D

Obrazek
PaniPina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lis 2016, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dzień dobry,

Mam nadzieję, że to dobre miejsce na tego typu pytania. Od razu zaznaczę, że ogrodniczka ze mnie żadna. Do tej pory nie zajmowałam się kwiatami i nie ciągnęło mnie do tego nigdy. Ostatnio jednak zaczęłam się zastanawiać nad jednym z kaktusów w mieszkaniu narzeczonego.
Dość dawno mój narzeczony otrzymał od sąsiadki kaktus taki jak na zdjęciach poniżej. Nie znał się na jego pielęgnacji, nie jestem też pewna jak go podlewał, z pewnością nie zajmował się nim tak, jak powinien. Co do ziemi, w której rośnie - stoi ciągle tak jak przekazała go sąsiadka - a ona zdaje się wiedziała jak o niego dbać. W momencie otrzymania kaktus zajmował niemal całą doniczkę, miał średnicę zbliżoną do średnicy doniczki. Z miesiąca na miesiąc zaczął się zmniejszać. Mam wrażenie też jakby działo się z nim coś od spodu, może zaczął gnić?

Zdaję sobie sprawę, że przekazuję mało informacji, ale temat jest dla mnie równie nieznajomy jak fizyka kwantowa.

Moje pytanie brzmi: czy da się go uratować?

Chciałabym też wiedzieć jaki dokładnie to kaktus, dla laika trudne jest określenie tego po opisach w internecie. Co za tym idzie - nie jestem pewna jakiej pielęgnacji potrzebuje.

Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Napisz coś więcej o podlewaniu i stanowisku.

Proponuję poczytać wątki z tej sekcji w kwestii uprawy kaktusów, chociażby ten na początek:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 30&t=71932
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
PaniPina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lis 2016, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Kaktus stoi na parapecie przy południowo - wschodnim oknie, choć miejsce trochę zacienione, często zaciągnięte rolety.
Dopytałam o podlewanie. Sąsiadka która podarowała kaktus zaleciła podlewać go polewając "z góry" 1/2 szklanki na dwa tygodnie, przez pierwsze pół roku zalecenia były przestrzegane, mimo tego jego objętość się zmniejszała. Bardziej "kurczył się" od strony zacienionej, więc możliwe, że jednak za mało słońca?

Później niestety z podlewaniem bywało już różnie, czasem za rzadko, czasem częściej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Kaktusy nie mogą rosnąć w cieniu, one potrzebują max słońca.
Druga sprawa, jeśli był ostatnio podlewany częściej, mogło dojść do uszkodzenia korzeni. Generalnie w okresie jesienno-zimowym nie podlewa się w ogóle kaktusów, bo wymagają okresu spoczynku. Oczywiście w tym czasie mogą się skurczyć, ale jest to spowodowane brakiem wody. Gorzej, gdy pomimo podlewania tak się dzieje, wtedy po prostu dochodzi, jak napisałem wyżej najczęściej do uszkodzenia korzeni, które zagniwają. Dobrze by było wyciągnąć z doniczki, ocenić stan korzeni. Jeśli korzenie będą wyraźnie zgniłe dobrze by było je pousuwać, a resztę całkowicie przesuszyć i posadzić do całkowicie suchego podłoża: mieszanki ziemi do kaktusów i żwirku w proporcji 1:1 i nie podlewać aż do wiosny. Dobrze, jakby kaktusa można by dać do nieco chłodniejszego pomieszczenia - kaktusy zimuje się w niższej temperaturze, niż pokojowa.

Tutaj poczytaj o podlewaniu:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 30&t=14343

A tu o zimowaniu:

http://forumogrodnicze.info/./viewtopic.php?f=30&t=8864
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”