CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

A w jakiej rośnie ziemi? Jakie ma stanowisko, jaka wystawa? Bo wg mnie problem leży w niewłaściwym podłożu (mało przepuszczalnym) oraz zbyt ciemnym stanowisku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kusa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lis 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Nie wiem jaka to ziemia (roślinę dostałam), ale jest taka, ze jak się podleje, to od razu przelatuje dołem. W sumie mało chłonna, ale też i nie jakiś piasek czy żwirek.
Rośnie przy oknie, południowym. To najbardziej oświetlone miejsce w mieszkaniu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

W pobliżu okna, tzn w jakiej odległości? Jak dla mnie, to one się do niego wyciągają. Postaw je na parapet, południe to bardzo dobre stanowisko.
Co do podłoża, to najlepsze to mieszanka ziemi do sukulentów i gruboziarnistego piasku.
Jeśli woda przelatuje od razu, to albo jest zbyt zbita i mocno przesuszona albo ktoś wcześniej posadził do właściwej ziemi. Proponuję dowiedzieć się w czym rośnie, bo dla sukulentów ma to istotne znaczenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kusa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 1 lis 2016, o 09:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Tak z pół metra od okna, ale przestawilam go już na parapet.
Dowiedziałam się, że sukulent był kupiony w sklepie i nikt nie wie, co to za podłoże. Jak mogę to sprawdzić?
Papier który położyłam na spód pokrywa się wilgocią mimo podlewania kilkanaście dni temu, to taka jeszcze uwaga.
Powinnam go przesadzić? Jeżeli tak, to jak to zrobić? Jest bardzo kruchy a jak widać opiera się na doniczce i ściśle rośnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Aha, jak kupiony w sklepie to nie musisz nic więcej dodawać. Te podłoże nie nadaje się do uprawy sukulentów. Przesadź do mieszanki, którą podałem wcześniej w proporcji 3:1, a po przesadzeniu nie podlewaj przez tydzień.
Standardowe podlewanie, to na zasadzie większa ilością wody, a rzadko (podłoże musi całkowicie przeschnąć) - w okresie jesienno-zimowym raz na dwa tygodnie powinno być wystarczające. Podczas przesadzania sprawdź czy wielkość bryły korzeniowej jest dopasowana do wielkości doniczki.
Z przesadzeniem musisz sobie jakoś poradzić, natomiast liści, które odpadły nie wyrzucaj - jak położysz na suchej ziemi, będziesz miała nowe rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Mam problem z kaktusem.
Obrazek
Zobaczyłem że robi się dzira i zrobił a się widok dziura nie wiem dlaczego i jak go uleczyć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Możesz napisać jeszcze raz starannie po polsku, bo szczerze mówiąc nie wiem o co Ci chodzi, oprócz tego że jest jakaś dziura?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Po zakupie w hipermarkecie przesadziłem do ziemi kaktusowej ( ziemi przeżycia już po 2 dniach ,a ostatnio podlewałem 10 dni temu) i nie było dziury. Dziś rano zobaczyłem że jest dziura ,bo zaczął w tym miejscu żułknąć ( inne miejsca wyglądają na zdrowe.) Zrobiła się papka z kaktusa ,wyjołem ją i jest taka dziura .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

To co miękkie i ze zmianami wyciąć aż do zdrowej tkanki, posypać potem cynamonem albo sproszkowanym węglem. Pozostaw tak do przeschnięcia z dwa dni, potem posadź do suchej mieszanki i nie podlewaj aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
daneklysy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lis 2016, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Grubosz dostał białych kropek :(

Post »

Witam. Mam problem z moim gruboszem. Niedawno dostał malutkich białych kropek na dwóch czy trzech liściach, z czasem zaczęło się to roznosić po innych liściach. Mam jeszcze dwie doniczki z gruboszkami tego samego gatunku sąsiadują ze sobą na parapecie (w okresie grzewczym oczywiście na półce). Dodam, że po przetarciu palcem one nie schodzą, jednak paznokciem da się to zdrapać nie uszkadzając liścia. Przekopałem cały internet jednak identycznego przypadku nie znalazłem. Czy ktoś mi może pomóc? Co to jest, dlaczego i jak to zwalczyć? :( Nie chcę żeby im się coś stało to moje skarby :D

Ten ma problem:

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Wg mnie to naturalna cecha i nie ma się czym przejmować.

Przy okazji pytanie, one rosną w osłonce bez odpływu? W jakiej rosną ziemi? Jaką podlewasz wodą - odstaną czy prosto z kranu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
daneklysy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 lis 2016, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Tak wszystkie moje grubosze (3 doniczki tego samego gatunku) rosną w doniczkach bez odpływu, jednak na spodzie jest gruba warstwa drenażu (kermazyt, zawsze dobrze opłukany przed sadzeniem), rosną w podłożu dla kaktusów (nie najtańszym), zawsze podlewam wodą prosto z kranu, w okresie jesienno zimowym raz na 2-3 tygodnie, w lato raz na 1-2 tygodnie, od czasu do czasu nawożę według zaleceń na etykiecie nawozu bądź rzadziej i tylko ten jeden ma takie kropki, boję się że to jakiś grzyb czy coś ale często stoją wszystkie obok siebie i żaden się nie zaraził...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Błąd nr 1, nie sadzi się roślin w osłonki. Sam drenaż tutaj nie wystarczy, bo korzenie go przerosną i będą stać w wodzie, co doprowadzi do ich gnicia. Dlatego muszą być doniczki z odpływem, przesadź do normalnych doniczek.
Błąd nr 2, nie podlewa się wodą prosto z kranu. Jeśli masz twardą wodę, pomijając chlor w niej zawarty, to jest bardzo niekorzystne dla roślin. Te białe kropki, to prawdopodobnie wytrącające się sole wapnia. Musisz zacząć podlewać przegotowaną i odstaną wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”