CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

bozenamakara
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 mar 2017, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Czy Titanopsis calcarea da rade na zachodnim oknie?
seba2209
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 sie 2016, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Mój grubosz zachorował pojawiły mu się czarne kropki na liściach :( niestety nie da się ich zmyć próbowałem mokrym patyczkiem higienicznym mocniej ale nie schodzi ta kropka. Daty ostatnich 5 podlewań 27.03 14.03 25.02 10.02 26.01 bez nawożenia woda deszczowa przegotowana.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Wydaje mi się, że to nic groźnego, czasem pojawiają się takie zmiany fizjologiczne na sukulentach wiosną. Jeżeli roślina wygląda na zdrową, to pozostaje tylko obserwacja. U mnie takie zmiany pojawiają się czasem na Crassuli i Epifilum, ale nic z roślinami złego się nie dzieje, a zimą zwykle te plamki znikają.
P.s. Wody deszczowej nie trzeba gotować.
Pozdrawiam:)
seba2209
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 1 sie 2016, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Dzięki, bo już się bałem że coś poważnego dopadło mojego grubosza :(
Awatar użytkownika
chromodiopsyd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2017, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Na ratunek sukulentowi!

Post »

Otóż sprawa wygląda tak, że jakiś rok temu na targach rolnych bardzo spodobała mi się pewna duża roślinka. Była dość droga, więc kupiłam taką samą, ale małą i postanowiłam sama sobie wyhodować duży okaz.
Liście opadają, przy lekkim dotknięciu od razu się odrywają... Każdą gałązkę musiałabym podeprzeć bo są takie wiotkie i osłabione...
Co robić? Jak uprawiać? Jak często podlewać?
Dodam, że inne moje kaktusiki rosną jak głupie a specjalnie nic przy nich nie robie. Może ta odmiana potrzebuje szczególnego traktowania? Bardzo proszę o rady!
Z góry dziękuję.

http://img06.deviantart.net/428d/i/2017 ... b5axme.jpg

Zmoderowano, max rozmiar zdjęcia to 500px/mod.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Sama stwierdziłaś że inne KAKTUSIKI rosną u Ciebie jak głupie, jeśli traktujesz tę roślinę jak kaktusa to nie będzie jej dobrze. Chyba że inne roślinki są podobnego typu - to nie jest kaktus a sukulent. Na sukulentach się nie znam, ale jak na moje ma nieodpowiednie podłoże - przez to może mieć zbyt sucho lub zbyt mokro, w zależności od tego jak często podlewasz. Na jakim stanowisku trzymasz roślinkę ? Nie brakuje jej słońca?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

To jest Aeonium variegata, potrzebuje słońca przez cały rok, podlewania jak przeschnie podłoże oraz posadzenia w przepuszczalne podłoże (mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

A mój chamaecereus?
Jest miękki, bladawy i ma taki brązowy nalot, taką rdzę jakby :(

Obrazek
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Wcinają go przędziorki.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
chromodiopsyd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2017, o 12:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

jandom1 pisze:Sama stwierdziłaś że inne KAKTUSIKI rosną u Ciebie jak głupie, jeśli traktujesz tę roślinę jak kaktusa to nie będzie jej dobrze. Chyba że inne roślinki są podobnego typu - to nie jest kaktus a sukulent. Na sukulentach się nie znam, ale jak na moje ma nieodpowiednie podłoże - przez to może mieć zbyt sucho lub zbyt mokro, w zależności od tego jak często podlewasz. Na jakim stanowisku trzymasz roślinkę ? Nie brakuje jej słońca?
Pytałam rok temu pani, która je sprzedawała jakiej gleby używa. Powiedziała coś w stylu "może i zabrzmi to banalnie, ale torf uniwersalny sprawdza się równie dobrze, jak specjalistyczne mieszanki". Tak, zdziwiło mnie to, ale że jej rośliny wyglądały na naprawdę zdrowe. I mówiła właśnie coś o tym, że jak przyzwyczai się roślinę do jakiegoś podłoża, później zmieni się na inne to zmarnieje.
norbert76 pisze:To jest Aeonium variegata, potrzebuje słońca przez cały rok, podlewania jak przeschnie podłoże oraz posadzenia w przepuszczalne podłoże (mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok 1:1.
Właśnie tak podlewam. Zimą ciężko o słońce, może odżyje z wiosną :)

A co do podlewania wspominała coś o włożeniu doniczki do wody raz-dwa w miesiącu na jeden dzień. Robiłam tak na początku ale widocznie nie mam warunków w domu do takiego systemu podlewania bo po tygodniu podłoże było jak wiór, a roślinka oklapnięta z braku wody.
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

Tomku, a czy kaktus staje się miękki jak obgryzą go przędziorki ? Bo taki właśnie był mój typ, tyle że to że jest miękki strasznie zbiło mnie z tropu.

chromodiopsyd torf jest złym podłożem ze względu na swoje właściwości. Oczywiście kaktusy są w stanie nim rosnąć, tak przecież trzymają je w kwiaciarniach , ale to jest wszystko do pewnego momentu.
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

blabla pisze:Wcinają go przędziorki.
Dziękuję za szybką diagnozę ;:196
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: CHOROBY I DOLEGLIWOŚCI kaktusów i in. sukulentów PORADY cz.3

Post »

chromodiopsyd pisze:
Pytałam rok temu pani, która je sprzedawała jakiej gleby używa. Powiedziała coś w stylu "może i zabrzmi to banalnie, ale torf uniwersalny sprawdza się równie dobrze, jak specjalistyczne mieszanki". Tak, zdziwiło mnie to, ale że jej rośliny wyglądały na naprawdę zdrowe. I mówiła właśnie coś o tym, że jak przyzwyczai się roślinę do jakiegoś podłoża, później zmieni się na inne to zmarnieje.
Tort nie nadaje się do uprawy ani kaktusów, ani sukulentów.... Czyli mamy pierwszy błąd. Osoby, które handlują na jakiś bazarkach zwykle nie mają wiedzy o uprawie roślin. Lepiej skorzystać z forum.
Właśnie tak podlewam. Zimą ciężko o słońce, może odżyje z wiosną :)

A co do podlewania wspominała coś o włożeniu doniczki do wody raz-dwa w miesiącu na jeden dzień. Robiłam tak na początku ale widocznie nie mam warunków w domu do takiego systemu podlewania bo po tygodniu podłoże było jak wiór, a roślinka oklapnięta z braku wody.
Nie! Co za bzdury, nie ma w zupełności takiej potrzeby żeby moczyć cały dzień, to pierwszy krok do gnicia korzeni. Można moczyć, a nawet się powinno żeby bryła korzeniowa dobrze namokła, ale wystarczy kilkanaście minut.

Przesadź do nowej mieszanki, takiej jak podałem wcześniej sprawdź stan korzeni. Na dno doniczki daj warstwę keramzytu, po przesadzeniu nie podlewaj przez około tydzień.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”