Faucaria - Faukaria

ODPOWIEDZ
Maciek kwiatek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 25 paź 2016, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ok przesadze ale nie podleje. A gdy się za bardzo zmarszczy to mogę ją delikatnie podlać pare kropelek czy lepiej nie ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Jeśli dasz na parapet przy tym nieszczelnym oknie to nie będzie potrzeby, żeby podlewać aż do wiosny. A marszczeniem się nie przejmuj, to jest naturalna reakcja na długotrwały okres suszy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Moje prawie trzyletnie doświadczenie wskazuje na coś innego. Też na początku jej nie podlewałam, bo takie odpowiedzi dostawałam na forum. W rezultacie w ogóle nie rosła i prawie ją zasuszyłam na amen. Nasz klimat to nie RPA i okres wegetacji jest znacznie przedłużony.
Z powodzeniem można zacząć zimowanie w grudniu, bo jesień u nas bywa ciepła i na siłę nie obniżymy w domu temperatury. Jeżeli roślina ma odpowiednio przepuszczalne podłoże, to podlewając z głową nie ma takiej opcji, aby zaszkodziła jej woda zimą. Moja stoi w temp.14-16°C i jeżeli szczęki robią się miękkie, to podlewam ją przez nasiąkanie. Przez 15 min. napije się i szczęki za kilka godzin są sztywne jak drut. Nigdy nie dopuszczam, aby szczęki się pomarszczyły...to sukulent a nie kaktus i podlewamy tyle, aby utrzymać turgor w liściach. Tak jak pisałam wcześniej, sam musisz do wszystkiego dojść, bo porady na forum czasem mogą doprowadzić do katastrofy. Podlewanie zależy od wielu czynników:
- wielkości doniczki;
- rodzaju podłoża;
- wieku rośliny;
- temperatury otoczenia.
Decyzja należy do Ciebie. Powodzenia. :wit
Pozdrawiam:)
Maciek kwiatek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 25 paź 2016, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Dziękuje za rady zaraz ją będę przesadzać.A gdy będę wyjmować faucaria z małej doniczki to czy będę mógł delikatnie spryskać korzonki ręcznym zraszaczem zamiast podlewać ? Bo boję się że gdy ją będę przesadzał i podleje wodą to mi zgnije co do radzicie ? ;:65
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ziemia do której przesadzisz, najprawdopodobniej będzie wilgotna, więc nie ma potrzeby podlewania przez co najmniej 2 tygodnie. Sukulenty podlewa się po całkowitym przeschnięciu podłoża. ;:108
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ekspresja pisze:Moje prawie trzyletnie doświadczenie wskazuje na coś innego. Też na początku jej nie podlewałam, bo takie odpowiedzi dostawałam na forum. W rezultacie w ogóle nie rosła i prawie ją zasuszyłam na amen. Nasz klimat to nie RPA i okres wegetacji jest znacznie przedłużony.
[...] Moja stoi w temp.14-16°C i jeżeli szczęki robią się miękkie, to podlewam ją przez nasiąkanie. Przez 15 min. napije się i szczęki za kilka godzin są sztywne jak drut. Nigdy nie dopuszczam, aby szczęki się pomarszczyły...to sukulent a nie kaktus i podlewamy tyle, aby utrzymać turgor w liściach. Tak jak pisałam wcześniej, sam musisz do wszystkiego dojść, bo porady na forum czasem mogą doprowadzić do katastrofy.

Hmmm, miałem stanowisko zimą mniej więcej w tej temperaturze, posadzone oczywiście do mieszanki ziemi do sukulentów i gruboziarnistego piasku. Podlewałem, jak zaczynały się marszczyć liście i dwie mi padły - stąd wniosek, że zimą nie powinno się podlewać, a przynajmniej nie w tej temperaturze.


Co do reszty, to wnioski faktycznie trzeba wyciągać samemu, na podstawie swoich czy innych błędów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

norbert76 pisze: Podlewałem, jak zaczynały się marszczyć liście i dwie mi padły - stąd wniosek, że zimą nie powinno się podlewać
Podlewanie, podlewaniu nie równe. Możliwe że za dużo podlałeś i jak roślinka była bardzo młoda i miała maleńkie korzonki mogło to przeważyć na niekorzyść. Dlatego tak trudno jest doradzać na odległość, zwłaszcza jak nie widzi się rośliny.
Maciek kwiatek pisze: już o niej wszystko wiem
....wątpię. :lol: Po przesadzeniu postaw ją w ciepłe miejsce, do chwili wrośnięcia korzeni i pokaż nam jak wygląda.
Pozdrawiam:)
Maciek kwiatek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 25 paź 2016, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ok na pewno wystawie ale mogę dopiero jutro (25.11.2016)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Ekspresja pisze:to sukulent a nie kaktus
Kaktusy to także sukulenty :idea:
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Maciek kwiatek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 25 paź 2016, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Wstawicie zdjęcia swoich faucarii ? ;) Tylko wstawcie zdjęcia faucarii na chwile obecną jak wygląda.Pani na innym forum napisała mi że ona zimujemy w taki sposób: trzyma na parapecie,a gdy liście się marszczą to podlewa niewielką ilością wody.A mi nie chodzi o podlewanie tylko o spryskanie ziemi zraszaczem którym odpryskuje rośliny :)




----24 lis 2016, o 19:42 -----


Norbercie czy przez całą zimę jej nie podlewasz ani kropelki i ci nie usycha ??? :shock: :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Napisałem, że miałem. Nie zdecydowałem się na już na kolejną.
Być może, jak napisała Ekspresja, podlałem ciut za dużo albo korzenie były słabo wykształcone. Natomiast mam szereg innych sukulentów i w zależności od temperatury, podlewam bardzo rzadko albo w ogóle i problemów nie miałem. Nie wiem dlaczego z Faukarią mi się nie udało.
W każdym razie, każdy ma inne warunki uprawy, być może Twoja przetrwa zimę, nawet jak ją od czasu do czasu podlejesz. Musisz sam do tego dojść metodą prób i błędów. Inaczej się nie da.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Pomijając sprawę korzeni, nadmierne podlewanie i ciepło spowoduje rośnięcie, a z braku światła rosnąca roślina się zdeformuje.
Podlewać należałoby z rzadka, co kilka tygodni, i bardzo niewiele - tylko tyle, żeby nie padła i przetrzymała do wiosny. To nie paprotka, szybko nie wyschnie 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Maciek kwiatek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 25 paź 2016, o 18:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Faucaria - Faukaria

Post »

Oto mi chodzi chciałem podlewać ją raz na 2 tyg ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”