Czas wybudzania kaktusów

Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Dylematy początkującego miłośnika kaktusów

Post »

blabla
A jaka byłaby dobra teraz temp. dla kaktusów, gdybym je chciała już przenieść z zimnej spiżarni do pokoju ze słońcem?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

To zależy jakie kaktusy masz. Górale optymalnie potrzebują 20-25*C w ciągu dnia i około 10-15*C lub nawet mniej w nocy. Meksykańczyki potrzebują ~5*C cieplej. To oczywiście wartości przybliżone.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Tomku, żebym to ja wiedziała co ja mam :roll:
W każdym razie widzę, że w moim pokoju szału nie mam.Temp. przeciętna ok.13-15-st.C, ale dużo słońca i wtedy b.ciepło.
Po spiżarni gdzie było góra 8, to i tak kaktusy mają prawie upał.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

A jak to jest jeśli chodzi o słońce? Lepiej trzymać na bezpośrednim słonku - ''pod chmurką'' czy pod jakąś folią ( na przykład jakiś inspekt ) ? Który sposób lepiej wpływa na kwiaty? I jeśli chodzi o samo wybudzanie - lepiej jak poczekam na przełom kwietnia/maja gdyż docelowe miejsce kolekcji to południowo-wschodnia wystawa pod gołym niebem, czy lepiej gdybym wybudził je pod koniec marca i ustawił na duuużym, nasłonecznionym parapecie tylko że z wystawą zachodnią? a potem przeniósł w miejsce docelowe gdy ryzyko przymrozków ustąpi. Który sposób będzie lepszy i bardziej korzystny jeśli chodzi o kwitnienie kaktusów?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Pod chmurką oczywiście jest więcej słonka ale za to jest chłodniej. Poza tym nie można zabezpieczyć roślin przed deszczem a nadmiar wilgoci nie jest pożądany. Pod chmurką rośliny są bardziej kompaktowe, wolniej rosną i wyglądają bardziej podobne do tych z natury ale też kwitną mniej obficie.
Wystawa zachodnia nie jest najlepsza dla kaktusów. Cień z rana i słonko po południu to nie jest korzystnie rozwiązanie z punktu widzenia kwitnienia tych roślin.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

A jakby przed deszczem zakrywać je zbitym z desek ''dachem'' przykrytym folią ? Taki przenośny stelaż , niby dużo pracy ale gdy kolekcja nie jest wielka to jak najbardziej do zrobienia. Czyli Tomku lepiej byłoby poczekać do kwietnia/maja i wystawić na miejsce docelowe niż wybudzać wcześniej i wystawiać na zachodnią ekspozycję? Czy to nie będzie za późno ? Roślinki wtedy zakwitną? :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Najlepiej zbudować parzenisko czyli inspekt na własnych nogach i do niego wystawić kaktusy. Dużo zależy od tego, jakie masz rośliny. Na otwartej przestrzeni dobrze czują się górale czyli rebucje, sulki, lobiwki, echinocereusy. Ciepłolubne kaktusy oraz Meksyk lepiej trzymać w szklarni.

Wystawienie roślin w kwietniu/maju nie spowoduje problemów z kwitnieniem tylko je przesunie w czasie, rośliny będą kwitły później.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Czyli np. jakiś duży blat na nogach, na to stelarz, przykryć folią i byłoby ok? Górali u mnie jak na lekarstwo, tylko pojedyncze sztuki. Nie jestem nastawiony na jakiś jeden gatunek, być może póki co :) Przeważają Mammillarie, Astrophytum i Gymnocalycium, czyli Meksyk i Argentyna , poza tymi gatunkami to można powiedzieć że co mi się spodoba i wydaje ciekawe :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Astrofyta nie nadają się do inspektu. One lubią ciepło. Dla nich idealna jest szklarnia. Gymnaki mają zróżnicowane zapotrzebowania bo rosną w różnych środowiskach. Nie wszystkie gatunki będą dobrze czuły się w inspekcie. Lepiej dobrać sobie do kolekcji takie rodzaje, którym można zapewnić optymalne warunki do rozwoju.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
jandom1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1027
Od: 17 sie 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

A czy np. Mammillarie będą źle czuły się pod gołym niebem? I po jakim czasie od wystawienia na słonko spryskać kaktusy? Czy już wcześniej rozpocząć spryskiwanie? Bo czytałem Twoją wypowiedź, że najpierw od słońca muszą się pąki zawiązać bo inaczej kaktusy zaczną rosnąć a nie będą kwitły.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Mamilarie wolą więcej ciepła. Lepiej będą czuły się w ciepłej szklarni. Po wystawieniu roślin na pełne słonko należy je do światła stopniowo przyzwyczajać przez ich cieniowanie. Spryskiwanie można zacząć zaraz po wystawieniu roślin na zewnątrz równolegle z ich cieniowaniem. Ważna jest tutaj temperatura.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
banditoo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3054
Od: 23 lis 2008, o 01:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

jandom1 pisze:Czyli np. jakiś duży blat na nogach, na to stelarz, przykryć folią i byłoby ok? Górali u mnie jak na lekarstwo, tylko pojedyncze sztuki. Nie jestem nastawiony na jakiś jeden gatunek, być może póki co :) Przeważają Mammillarie, Astrophytum i Gymnocalycium, czyli Meksyk i Argentyna , poza tymi gatunkami to można powiedzieć że co mi się spodoba i wydaje ciekawe :)
Ja swoje wszystkie trzymam w inspekcie, a przez połowę sezonu w ogóle nie są zakrywane. Jeżeli chodzi o gymno to mają znacznie ładniejszy wygląd i uciernienie, rosną jednak wtedy znacznie wolniej ( chyba że ktoś lubi napompowane i zieloniutkie to wtedy musowo szklarnia, sekcjia terminalia woli troszkę bardziej cieniste miejsce). Astraki też łądnie rosną i kwitną w inspekcie, praktycznie cały sezon( jednak te wolą mniej deszczu niż gymno szczególnie te mocniej oflokowane). na pewno słabiej rosną feraki. Jest plus w postaci braku robali, odkąd trzymam w inspekcie i często są odkryte to nie pojawia się wełnowiec, jednak trzymanie bez osłon wymaga troszkę wyczucia i obserwacji pogody szczególnie kiedy nie ma kogoś przez tydzień lub dwa w domu. Natomiast w szklarni czy foliaku łatwo jest podpędzić rośliny i w porównaniu do tych trzymanych w mniej wilgotnym klimacie znacznie szybciej rosną.
leszek2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3034
Od: 11 kwie 2010, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Czas wybudzania kaktusów

Post »

Też trzymam w inspekcie gymlaki , astraki i mammillarie,okrywam ich przed deszczami,ba mam inspekt pod ręką,
ale na kwitnięcie nie narzekam,kwitną cały rok,no morze mammillarki trochę słabiej,ale kwitną ;:108
poz.Leszek
Kaktusy Leszka2
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”